„Opravdu zahrada rajská“

Výstavu "Otevři zahradu rajskou/Benediktini v srdci Evropy 800 -1300" připravila Národní galerie s Národní knihovnou ČR, pražskou Katolickou teologickou fakultou UK a Centrem medievistických studií Akademie věd České republiky.
Cílem je v co největší šíři představit duchovní a materiální kulturu raně a vrcholně středověkých benediktinských klášterů střední Evropy. Vyzdvihnout roli, kterou řád sehrál v christianizaci národů při přijímání anticko-křesťanské kultury v procesu zrodu prostoru pro budoucí český stát a upevnění jeho státnosti ve střední Evropě.
Historie
Řád svatého Benedikta (Ordo Sancti Benedicti, OSB) je nejstarší existující mnišský řád západního křeťanství.
Řídí se řeholí sv. Benedikta z Nursie (poč. 6. století), která byla sepsána pro mnišské společenství na Monte Cassinu. Svatý Benedikt z Nursie (Benedictus Nursias) nesdílel názor na osamocenost mnichů a poustevníků, jež nepřináší křesťanské komunitě užitek. S podobně smýšlejícími mnichy založil proto klášter v Monte Cassinu. Zde sepsal první pravidla klášterního života Regula Benedicti-Řehole Benediktova. Odtud také český název pro mnichy, podléhajících pravidlům klášterního života. Řehole se rozšířila po celé Evropě. V desátém století se dostala do Čech, v jedenáctém na Moravu. Její text ovlivnil historii, kulturu a spiritualitu křeťanského západu. Mottem řádu se stalo heslo Ora et labora-Modli se a pracuj. Během raného středověku sehrál řád klíčovou úlohu při začleňování nově vznikajících státních celků Přemyslovců, Piastovců a Arpádovců do západokřesťanského civilizačního a kulturního okruhu.
Výstava
Výsledky dlouholetého výzkumu kulturního a historického přínosu benediktinů byly sice shromážďovány, ale dosud ne prezentovány v takovém rozsahu.
Nyní jsou zpřístupněny formou ojedinělé výstavy ve Valdštejnské jízdárně v Praze - ve více nežli dvě stě padesáti vybraných exponátech architektury, sochařství, knižní malby, zlatnictví a uměleckých řemesel s vysokou duchovní a uměleckou úrovní. Zapůjčených od kulturních a církevních institucí sedmi středoevropských zemí i ze soukromých sbírek, podpořených významnými evropskými stranami. Výstavu doprovází obsáhlý katalog (česky a anglicky), průvodce výstavou (menší verze katalogu), knížka pro děti a obsáhlá kniha o benediktinském řádu a kostelech. Specialisté v nich kladou důraz na dějiny středoevropských států od jejich vzniku k ranému novověku, na nezastupitelnou roli benediktinského řádu během celé epochy. Odráží se to i ve speciálním doprovodném programu pro návštěvníky všech věkových skupin.
Koncepce
Prostor navozuje uspořádání benediktinského kláštera v St. Gallen.
Prohlídka nás vede zleva po obvodu prostoru: zde přibližuje tzv. světskou část benediktinského řádu, a to v ukázkách zdí s artefakty kamenných sloupů a štítů, mezi nimi mnišský chór, krypta, presbytrium, křížová chodba, prelatura, kapitulní síň-souvisejí s funkcí daného prostoru. Kóje mezi nimi dávají nahlédnout do privátních a technických části kláštera: refektáře, dormitáře, kalefaktoria, armaria či infirmarie. I běžných činností mnichů, například zahrady, kuchyně apod. Střed prostoru je interiér chrámové lodi s činnostmi duchovními, studiem, modlitbou, adorací, aj. Ukazuje generaci zakladatelů – prvních misionářů, přinášejících křesťanství (sv.: Bonifác, Virgil, Vojtěch, Vintíř). Zakládání a rozvoj klíčových benediktinských center se začleňováním nově vznikajících celků do západokřesťanského kulturního prostoru (Salcburk, Řezno, Břevnov, Sázava ad.). Na balkoně pak ústup benediktinů z dominantní pozice mezi novými řády 13. století, souvisejícími s koncem zakladatelských dynastií středoevropských států.. Výstava zdůrazňuje vývoj románského umění v geografickém prostoru, spojeném s benediktinským mecenátem, a to památkami od plastiky přes užité umění k iluminovaným rukopisům.
To nej
Vyšehradský kodex - unikátní soubor rukopisů z okruhu Korunovačního evangelistáře Vratislava II. (přelom 10.- 11. století): doprovázen dokumentem o jeho vzniku. Maximální počet vystavitelných předmětů z období raně středověkého českého, polského a uherského státu - v kontextu špičkových uměleckých děl z německého, rakouského, švýcarského, italského, maďarského prostředí - vystihuje tradici uměleckých vzorů a forem v úzkých vazbách od středoevropských klášterů k mateřským či sesterským komunitám v prostředí západním. To dokládají takové skvosty jako např.: Tympanon s trůnící madonou - Relikviářová paže sv. Jiří - Relikviářová herma sv. Ludmily - Berla svatojiřské abatyše - Pasionál abatyše Kunhuty - Pět duchovních textů z popudu Kunhuty Přemyslovny. Jsou tu i artefakty, spojené s prvním klášterem benediktinek v českých zemích, tj. klášterem sv. Jiří a zároveň nejstarším klášterem v Čechách. Ze zahraničí je vůbec poprvé možné vidět ostatkový kříž uherské královny Adelheidy, jež darovala kolem roku 1080 klášteru sv. Blažeje v Bavorsku. Z téhož kláštera jsou zde unikátní bohatě vyšívané románské kasule. Také cenná díla z kláštera v Salcburku či velmi vzácný ostatkový kříž z kláštera ve Zwiefalten a k němu protiváhou kříž z nelahozeveckých lobkowiczských sbírek.
Výstavu ve Valdštejnské jízdárně (do 15. března 2015) doplňují expozice:
Fabrica et Funeralia v Lapidáriu Národního muzea – s předměty benediktinských dílen: šperků, kovových výrobků, náhrobních kamenů, sochařských děl a architektonické plastiky.
Via Benedicta v Břevnovském klášteře v Praze – výpravná panelová výstava k 800. Výročí příchodu benediktů na Broumovsko a Policko.
Olga Szymanská
Popisek k obrázku: Berla opata Essa
jižní Itálie nebo Sicílie; přelom 12. a 13. století
slonovina zasazená ve stříbře, zlacené stříbro
Benediktinerkloster Mariastein
Berla je chována ve švýcarském klášteře Mariastein jako památka legendicky spojená s opatem Essem, původně mnichem z reformního kláštera Hirsau, který založil klášterní komunitu, jež dnes sídlí v Mariastein. Voluta, vyřezaná z neobyčejně silného klu, zobrazuje gazelu, podklesávající pod útokem dračí hlavy, jejíž prodloužený krk tvoří zavinutí berly, a ptáka, připomínajícího volavku. Vysvětlení této scény není jednoznačné a křesťanský význam jí dodává pouze později vložený tlapatý křížek, který celou velice křehkou kompozici zpevňuje.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad