Promenáda Raoula Wallenberga v Praze

V pátek 24. října, který je také mezinárodním Dnem Organizace spojených národů, byla v praze na Úvoze slavnostně označena promenáda vedoucí na Petřín novým názvem. Dosud bezejmenná cesta nese nyní na počest švédského diplomata označení jako Promenáda Raoula Wallenberga. Zároveň byla v místě otevřena venkovní výstava mapující jeho činy.
Praha se aktem pojmenování jedné ze svých pěších komunikací připojuje k široké rodině měst, kde se připomíná památka švédského hrdiny, který dokázal za druhé světové války zachránit před holokaustem desítky tisíc Židů. Svými činy inspiroval celý svět a zařadil se po bok osobností, které dokazují, že každý z nás může ovlivnit dění kolem sebe. Wallenberg, který po záhadném zmizení zahynul násilnou smrtí v roce 1947 v tehdejším Sovětském Svazu za nikdy nevyjasněných okolností, se stal symbolem občanské odvahy potřebné v boji proti nesnášenlivosti a rasismu.
Promenáda, jejíž nové pojmenování proběhlo za účasti švédské velvyslankyně Anniky Jagander, leží v těsném sousedství velvyslanectví Švédského království a může být zároveň tipem na krásnou procházku podzimním Petřínem - třeba k lípě Jana Nerudy nebo k Lípě republiky, které se obě nacházejí pod Petřínem, a o kterých píšeme jinde.
Maf
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad