Bronislava Volková: Koláže

Knihkupectví Academia
1.10. - 31.10. 2014
Vernisáž 1. 10. v 17.30
Bronislava Volková je známá v Čechách především jako básnířka. Její nejnovější publikací zde jsou sebrané básně z deseti sbírek, jež vyšly pod titulem Vzpomínky moře u Pavla Mervarta v r. 2011. Zde se v Čechách poprvé představila publikačně i jako kolážistka. Své koláže však v Čechách nevystavuje poprvé.
Měla samostatné výstavy v Národní knihovně, na zámku v Poděbradech, v knihkupectví Gregora Samsy (2001), v Neoluxoru (2006) a soubornou retrospektviní výstavu v Libri Prohibiti (2012). Od r. 2006 zde často promítá své koláže rovněž při čteních poezie. Své koláže vystavuje a promítá nejčastěji v Bloomingtonu ve státě Indiana, kde působí na Indiana University jako profesorka slavistiky. Koláže používá rovněž k ilustracím bibliofilních vydání své poezie v Explorer Editions a k vytváření multimediálních představení poezie.
Bronislava Voková je exulantkou, jež žije mezi Spojenými státy a Čechami. Po svém odchodu z Čech v r. 1974 vyučovala na univerzitách v Kolýně nad Rýnem, Marburku, Harvardu, University of Viginia a Indiana University. Publikovala rozsáhle v oboru lingvistické a literární sémiotiky, je autorkou mnoha dvojjazyčných sbirek poezie a spoluautorkou velké antologie české poezie 20. století Po hřbetě ďábla/Up the Devil’s Back, která vyšla v nakladateltsví Slavica Publishers 2008 v Bloomingtonu, Indiana. Tvorbou koláží se zabývá systematicky od roku 2000.
Bronislava Volková o své výtvarné práci říká: „Toto médium je pro mne zcela přirozeným doplňkem mé poezie. Koláž se snadno propůjčuje surealistickým a snovým vizím, tak charakteristickým pro mé básně. Proto mě inspiruje experimentování s kolážemi jak samostatně, tak v souvislosti s poezií. Pracuji postmodernistickým způsobem - komentuji jiné umělce, společenská a filozofická témata, stavím proti sobě společnost a přírodu, temné a jasné vize světa. Obzvlášť mě přitahuje vytváření imaginárních krajin a prostředí. Experimentuji s různými velikostmi, materiály, dimenzemi, barvami a tématy. Prolínání poezie a koláží mě vedlo rovněž k uplatnění mé výtvarné tvorby v knihách, které jsem psala během této doby, jako byly Proměny / Transformations, Vstup do světla / Entering Light, Ze tmy zrozená / Born out of Darkness a Pít budem ze studní lahodných … / And Drink We Will from Delectable Wells… Založila jsem nakladatelství Explorer Editions, abych mohla realizovat tuto svoji vizi ve formě bibliofilních vydání. Moje dvojjazyčná tvorba se takto rozšířila o tvorbu dvojmediální. Ráda rovněž spolupracuji s umělci jiných oborů a vytvářím multimediální představení poezie, výtvarného umění, hudby, tance i filmu. Některé koláže se vztahují ke specifickým pasážím mé poezie přímo, jiné se na básně váží volně. Obrácený postup, tj. odvozování básnického textu z výtvarného projevu je prozatím v mém díle vzácný, avšak mnohé koláže charakterizuje vzájemné prolínání obou médií.”
Další informace, ukázky koláží a knih lze najít na www.bronislavavolkova.com (Galerie knih a Galerie koláží).
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad