Oldřich František Korte (1926 - 2014)

Martina Fialková 9 2014 Kultura česky

Dnes přišla smutná zpráva o úmrtí významného českého skladatele a publicisty

Jméno Oldřicha Korte figurovalo vícekrát i na stránkách Českého dialogu.

Našich osobních setkání byla celá řada - od jednoho prvních na besedě, kterou jsme uspořádali na téma Bohuslav Martinů a jeho hudba v zahraničí - tehdy to bylo v Českém centru v Praze. Seznámil nás Jaroslav Šonský, kterého se skladatelem spojoval hluboký zájem o osobnost Martinů. Při mém dalším setkání začal vznikat - i když trochu obtížně - zajímavý rozhovor, který jsme nakonec s panem Oldřichem, velmi laskavým člověkem, ale známým perfekcionalistou, zdárně dovedli až do zveřejnění. Stálo mne to něco nervů, pana skladatele pak, když si to uvědomil, velkou tabulku dobré čokolády. Od té doby jsme na sebe nezapomněli.

 

Setkávání na různých koncertech, kde zněly jeho skladby v interpretaci Jaroslava Šonského, Patricie Bretas,  (Filosofické dialogy pro klavír a housle, či jeho úchvatná klavírní sonáta) nebo i celé České filharmonie (Concerto gorsso), byla vždy velice obohacující.

 

Bylo mi ctí, být skladatelovým hostem na světoznámém představení Kouzelný cirkus v Laterně Magice, které doprovodil svojí nápaditou hudbou. Kouzelný cirkus se zde hraje bez přerušení už od roku 1977 a je na této scéně nejhranějším titulem.

 

V posledních letech jsme se setkávali v rozestavěné Galerii Evy Jandejskové, výtvarnice a také manželky Oldřicha Korte, který své ženě pomáhal plnit její dlouholetý sen. Otevřít si svůj vlastní galerijní prostor. Po mnoha peripetiích se to podařilo a i členové a přátelé našeho Mezinárodního českého klubu měli několikrát příležitost galerii navštívit, dokonce jsme tu dvakrát měli i předvánoční setkání. To už ale bylo v době, kdy Oldřichu Korte nemoc bránila účastnit se společenských akcí.

 

Smutná zpráva o jeho úmrtí mne zastihla ve dnech, kdy mi mailem psala z Brazílie Patricie Bretas, tamní přední pianistka. Informovala mne, že se v rámci své cesty do Evropy mezi několika koncerty turné chystá navštívit skladatele, kterého zde považovala za svého přítele, a jehož překrásná sonáta pro klavír jí tolik přirostla k srdci. Tato sonáta se ocitla i na jejím CD vydaném v Brazílii, a tak reprezentuje českou hudbu a především svého autora i na tomto vzdáleném kontinentě.

Martina Fialková

Osm let starý rozhovor autorky se skladatelem zde...

http://www.cesky-dialog.net/clanek/2669-oldrich-frantisek-korte-bohatstvi-zivota-mezi-notovymi-radky/

Foto ke článku vzniklo právě při návštěvě Laterny Magiky, v pozadí snímky z tamní inscenace Kouzelného cirkusu.

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012