Nejhledanější muž

Venda Šebrlová 9 2014 Kultura česky

John Le Carré:

Nejhledanější muž

 

Mladá fronta dala na trh dotisk jednoho z nejlepších současných špionážních thrillerů, protože podle této knihy byl natočen v koprodukci Německo-Velká Británie -Spojené státy stejnojmenný film. Teď měl v Praze premiéru.

 

Nejdřív jsem viděla film, další dva dny jsem četla. Mohu tedy posoudit: knihy samozřejmě vysvětlují lépe, co-kdo-a proč jedná určitým způsobem. Co si myslí kladné i problematické osoby. Hvězdou knihy i filmu je šéf Domácí kontrarozvědky v Hamburku Gunther Bachmann, jehož proslov ke kolegům (kteří jej označují za Bachmannovu sonátu) velmi precizně vysvětluje různé postoje lidí k muslimům. To, jak jej ztvárnil oscarový herec Phillip Seymour Hoffman, je fantastické.

 

Prožívá naději, že dokáže vysvětlit své plány. Doufá, že kolegové porozumějí. Jeho orientace ve zmatku obřího přístavního města, státě ve státě, kde kdokoli může potkat kohokoli, je obdivuhodná. Problém nejen v jeho životě nastane, když se objeví konkrétní podezření na terorismus. Je skutečné?

 

Řevnivost rozvědek Německa, Británie a USA a rozdílné názory na ostrý boj či využití infiltrace se stupňují. Lze mezi skutečnými muslimy (ne mezi radikály!) najít spolupracovníky, kteří by pomohli soužití tak odlišných kultur?

 

Issa, napůl Rus, je synem znásilněné čečenské ženy. Jeho „otec” mu odkáže obrovské množství špinavých peněz, které chce chlapec dát na charitu a za zlomek peněz vystudovat v Německu medicínu. Jeho dušička je stejně ztýraná jako tělo - prošel tureckým i ruským vězením a po zoufalém cestování se objeví v Hamburku, kde sídlí „otcova” banka. Ujme se ho turecká rodina a mladá právnička z organizace Útočiště Sever. Jeho víra v Alláha a kontrast se západním odmítáním muslimů jako fanatiků je v knize i ve filmu jedním z nejsilnějších témat.

 

Režisér Anton Corbijn udržel celý film v civilní rovině, žádný James Bond, žádná hollywoodská řachanda. Nestřílí se... Ale závěrečná scéna, kdy strážce zákona Bachmann odchází poražený s pocity beznaděje a marnosti všeho, je mrazivá.

Když si přečtete knihu a pak se podíváte na film, oceníte nejen autora thrilleru, ale také práci režiséra, Antona Corbijna. A znovu si uvědomíte, že hrdina může být stejně nenápadný, jako vy

- Venda Šebrlová -

 

 

 

 

 

 


 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012