Česká divadelní hra na Broadwayi

7 2014 Kultura česky

Hru The Good and the True napsanou podle skutečného příběhu české prvorepublikové herečky Hany Pravdové uvidí už brzy publikum divadla DR 2, renomované scény na off-Brodawayi v New Yorku. Titul nastudovaný ve Švandově divadle režisérem Danielem Hrbkem tu bude mít slavnostní premiéru 3. srpna.

Hra The Good and the True bude na programu DR 2 na Union Square od 24. července až do 14. září. Hrát se bude bez přestávek osmkrát týdně, naplánováno je 60 představení. Hodně štěstí a úspěch v New Yorku už popřála Švandovu divadlu například bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, zájem představení navštívit projevila i písničkářka a spřízněná duše Švandova divadla Suzanne Vega.

„Přestože hra je v angličtině a oba herci jsou rodilí mluvčí, jde o ryze český příběh, který americkému publiku přibližuje historii naší země a zároveň je napínavou kronikou 20. století,“ říká režisér a iniciátor celého projektu Daniel Hrbek. Příběh české herečky, jejíž talent okamžitě rozpoznala a podpořila ve 30. letech už Olga Scheinpflugová a dvacet let později udělal totéž i svážený shakespearovský herec Sir John Gielgud, zatím Newyorčany táhne: vstupenky se prodávají.

Komorní drama The Good and the True vypráví o osudech dvou lidí, jimž se povedlo vyváznout z pekla koncentračních táborů. Hra je napsána podle vzpomínek divadelní a filmové herečky Hany Pravdové, jejíž čerstvě uzavřené manželství i slibně nastartovanou uměleckou kariéru rozmetala válka a která pak jako vězeňkyně utekla z pochodu smrti. Barvitý příběh herečky se proplétá s napínavým líčením života olomouckého sportovce Miloše Dobrého, který po transportu do Terezína a Osvětimi také unikl téměř jisté záhubě.  V roli Hany Pravdové exceluje její vnučka, britská herečka Isobel Pravda: ta svou charismatickou a statečnou babičku zažila osobně a k jejímu knižně vydanému příběhu přidala další zajímavé podrobnosti.

 

Úspěch je o to větší, že v New Yorku se hraje zajímavý činoherní repertoár i během léta. „Kromě Kennetha Branagha, který  tu uvádí do konce června svého Macbetha, se na Off- Broadwayi v létě představí třeba  Král Lear s Johnem Lithgowem a Annette Benning, známou uz filmů Valmont nebo Americká krása. Konkurenci Švandovo divadlu budou ale dělat také populární tanečně-rytmická formace STOMP nebo Julia Stiles  známá ze seriálu Dexter či z filmů Terapie láskou nebo Bourneovo ultimátum. Na Broadwayi v té době pokračuje také projekt  herce, zpěváka a režiséra Niela Patricka Harrise, velkým tahákem je také hra o Myších a lidech, s níž na jiné broadwayské scéně vystoupí oscarový herec, režisér a producent James Franco,“ vypočítává režisér Hrbek.

Ten osobnost téměř zapomenuté české herečky  poprvé připomněl ve hře Šoa, kterou nastudoval ve Švandově divadle na Smíchově nejprve s českými herci. Novou verzi v angličtině začal připravovat po setkání s vnučkou Hany Pravdové, britskou herečkou Isobel Pravda, která se na Šoa přijela podívat. Ta svou charismatickou babičku zažila osobně a k jejím knižně zachyceným vzpomínkám - na šťastné manželství, temné válečné roky, cesty po koncentrácích i rozhodující útěk z pochodu smrti - přidala ještě další zajímavé podrobnosti.

Inscenaci The Good and the True s vynikajícími výkony Isobel Pravda i jejího zkušeného britského kolegy Saula Reichlina v roli Miloše Dobrého představilo Švandovo divadlo už v Leedsu, Londýně Bruselu. V New Yorku se hrálo už letos v lednu na veletrhu scénického umění APAP. Právě tam si ji pro své divadlo vyhlédla ředitelka divadla DR 2 Daryl Roth, držitelka několika cen Tony a vážená divadelní producentka.

Foto k článku: Isabel Pravda na pódiu ..  Archiv Švandova divadla

„Představa, že naše představení někdo koupil a my ho teď pojedeme za oceán jen odehrát, je ale poněkud nepřesná,“ vysvětluje režisér Hrbek, “Organizace, příjezd i pobyt zůstává v naší režii, DR 2 Theatre zajišťuje marketing, reklamu, předprodej, pojištění a další služby. Švandovu divadlu náleží veškeré tržby a tím se podílí i na finančním riziku, pokud by publikum na hru nechodilo.“ To se ale zatím nenaplňuje, uvedení titulu anoncoval zpravodajský server deníku New York Times a vstupenky se už prodávají.

Hostování v New Yorku podpořila Hlavní město Praha, Konzulát ČR v New Yorku, České centrum v New Yorku, Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo kultury ČR, Česká mise při OSN, Světový židovský kongres, právní kancelář Rakovksý a Partners a další instituce, které se podílely na výjezdu pomocí, přímluvou či darem. „Zásadním způsobem nás podrželo Hlavní město Praha, bez kterého bychom i při největší skromnosti výjezd a pak téměř dvouměsíční vpobyt finančně nezvládli. A skvěle zafungovali i jednotlivci, třeba herečka Zuzana Stivínová, která je už v New Yorku jako doma a nabídla nám nezištně nejen svoje kontakty a svou energii, ale třeba i bydlení, “ říká režisér.

 

V Čechách se The Good and the True objeví už během podzimu: uvedené je plánováno ve východočeském Potštejně,  kam se herečka během okupace uchýlila se svým prvním manželem Sašou – mladý židovský pár tu marně doufal přežít válečné útrapy.  A už na přelomu roku 2015 se za Velkou louži vydají čeští a britští divadelníci  znovu: zájem o uvedení The Good and the True projevil i největší světový festival židovského divadla, který se v New Yorku koná 14. – 21. června 2015.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012