Letní setkání na vinici

Rádio Praha nás pozvalo na tradiční předprázdninový večírek
Konal se uprostred vinic - a vlastne uprostred Prahy. Na Grebovce, v obrovskem krasnem parku na navrsi s terasami a vinicnim altanem, okolo se tam opravdu pne vinna reva, ale pripadate si tam skoro jako nekde... no zkratka jinde nez v Praze. Poklid a pohoda - to pro ten vecer. Jinak to ale i v Radiu Praha stale vre a bubla, redaktori behaji z rozhlasu po akcich a zase zpatky, vse musi zpracovat a stihnout ve stale mensim poctu a za stale se menicich podminek...
To vcerejsi vydechnuti nad sklenkou vina bylo ale vsem prijemne, a tak patri dik predevsim panu rediteli Radia Praha, Miroslavu Krupickovi, ktery je zaroven i predsedou Vyboru zahranicnich Cechu, a ktery vas zve na tradicni konferenci do Prahy http://www.cesky-dialog.net/clanek/6261-prijedte-do-prahy-na-setkani-zahranicnich-cechu/
Dalsi mile setkani byla napriklad s dlouholetou redaktorkou Radia Praha Milenou Strafeldovou, ktera se zaroven loucila s kolegy. Vydala totiz nedavno svoji ctvrtou knihu - Gulás pro Masaryka - o ni pozdeji - a vydava se definitivne na spisovatelskou drahu. Drzte ji palce, mnozi ji osobne znáte, i Milena byla vsude, kde se neco tykalo zahranicnich Cechu, nebot pracovala v ceske redakci tohoto vysilani do zahranici.
Ja osobne si vzdy rada popovidam i s Geraldem Schubertem, rodilym Videnakem, zijicim v Praze, nyni sefredaktorem Radia Praha - prave kvuli jeho opacne pozici, nez je pozice "nasich" hrdinu z filmu Ceske koreny ve Vidni. Gerald, jinak sefredaktor Radia Praha, mi pred nataceni poskytl mnoho cennych informaci a doporuceni.
Z dalsich rozhlasovych pratel z jinych stanic tam byla i Stána Dufková, ktera dlouhodobe fandi Ceskemu dialogu. Kdysi kazdy tyden pripravovala s panem prezidentem Havlem rozhlasove Hovory z Lan.. To byly casy... Take jsme o tom meli s ni rozhovor. Stána ale jako pravy rozhlasovy matador stale predava dobrou naladu a zkusenosti.Prisli i dalsi hoste, mimorozhlasovi.. nelze ale psat o kazdem. Tak jen namátkou, Petr Bisek z NewYorku, momentalne v Praze trenujici nadejne mlade veslarky na Vltave – drive vydavatel známých Americkych listu. Nebo Anna Janků z Kahiry, vyrazna osobnost mezi krajankami provdanymi do arabského světa, také externi zpravodajka České televize pro Egypt, ale i další..
Tento muj clanek mel byt hlavne mym osobnim podekovanim za vzdy skvelou spolupraci s Radiem Praha a jeho lidmi, s nimiz se potkavame na ruznych akcich, spolupracujeme, kteri davaji v eteru prostor nasim projektum a my zase jejich.
V kulisách toho letniho teplého vecera, dreveneho vinicniho altanu uprostřed zelene oazy na Grebovce to bylo moc hezké setkani.
Martina Fialková
PS. Odpustte tomuto clanku chybejici ceske hacky a carky a jina vesela diakriticka znamenka, ktera cestinu delaji cestinou. Psala jsem text puvodne v umyslu poslat jej do sveta primo mailem, ale pak se mi moc rozrostl pod rukama, tak jsem jej zkopirovala sem, ale vsechna ta "nabodenicka" uz se mi nechtelo dodatecne pridelavat :-)
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad