Navratova politika CR - dopis zahranicnim ctenarum

6 2014 Naši ve světě česky

Vazeni zahranicni ctenari,

dostali jsme do redakce Ceskeho dialogu nedavno tento e-mail, ktery zde zverejnujeme. Tyka se oficialniho vyzkumu navratove politiky do Ceske republiky (loni jsme se zucastnili konference na toto tema zde v Praze). Ti z vas, ktere to zajima nebo by se mohlo tykat, prectete si prosim a muzete reagovat, kontakty najdete nize..  Vase redakce

 

Dobrý den,

dovolte mi Vás jménem IOM Mezinárodní organizace pro migraci Praha poprosit o spolupráci  při výzkumu zájmu o návrat do České republiky a především možných nástrojů, které by měly zájemcům návrat usnadnit.

Snažíme se v rámci mezinárodního projektu Re-Turn (Regions benefitting from returning migrants, realizovaného v rámci programu Central Europe) i ve spolupráci mimo jiné s předsedou stálé komise pro krajany senátorem Tomášem Grulichem a zmocněncem pro krajanské záležitosti ministerstva zahraničních věcí panem Karlem Kühnlem,  zmapovat podmínky pro případný návrat českých občanů zpět do České republiky.

Za IOM se domníváme, že i přes velmi přínosné aktivity MZV, Senátu a dalších státních institucí existuje prostor pro podporu návratu českých občanů v ČR, přičemž se lze inspirovat zkušenostmi a příklady dobrých praxí z jiných zemí. Proto IOM Praha spolupracuje na projektu Re-Turn s partnery z pěti zemí - Německa, Itálie, Rakouska, Polska a Slovinska. V rámci ČR je dále partnerem Rekvalifikační a informační Centrum Most, které zastřešuje aktivity v Ústeckém kraji www.ric-most.cz/projekty/re-turn/.

 

Aktivity byly představeny mimo jiné i na konferenci "Nová emigrace z České republiky po roce 1989 a návratová politika" organizované na podzim loňského roku v Senátu http://www.senat.cz/zpravodajstvi/akce.php?cinnost=jedna&id=12764 a rovněž na nedávné konferenci, která vyvolala i mediální zájem - http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/po-1989-z-cr-odeslo-az-200-000-lidi-projekt-ma-podporit-navraty/1087929 .

 

Více informací o projektu  Re-Turn naleznete v přiloženém letáku, na webových stránkách  www.re-migrants.euhttp://www.iom.cz/vod/re-turn-projekt. Na Těchto stránkách naleznete i výsledky z rozsáhlejšího prvního dotazníkového celoevropského šetření na téma emigrace a návratové migrance http://www.iom.cz/files/323_Migrant-Survey-Report.PDF. Je možné, že jsme s některými z Vás v rámci šetření komunikovali a požádali Vás o vyplnění on-line dotazníku. Za spolupráci Vám ještě jednou velmi děkujeme.

 

Výsledky z šetření a dalších aktivit projektu jak v ČR, tak v dalších zemích ukázaly, že mezi bariéry, které brání návratu a uplatnění znalostí a zkušeností, patří také nedostatek informací. Občané v zahraničí pociťují nedostatek oficiálních věrohodných zdrojů obsahujících informace o podmínkách návratu - registrace na úřadech, získání zaměstnání, převodech důchodů, dostupnosti škol pro děti atd.  Občané vyjadřovali obavu z byrokratické náročnosti všech úkonů a v některých případech i z přijetí většinovou společností, z kulturních a sociálních bariér.

 

Na základě analýz byly identifikovány a pilotně v některých regionech i odzkoušeny možné nástroje, které by mohly pomoci bariéry odstranit. Jedná se především o internetovou stránku/portál s komplexními aktuálními ověřenými informacemi, informační telefonní linku, tzv. One Stop Shop nebo různé formy kurzů.

 

V krátkém dotazníku o 11 otázkách (vyplnění Vám zabere pouze několik minut), který je dostupný po kliknutí na tento odkaz DOTAZNÍK https://docs.google.com/forms/d/1-SWqkgSz5TyjFo9UXSGh5SdJVe5nN9oSxBl8xgz-tiQ/viewform, bychom Vás chtěli poprosit o zhodnocení potřeb jednotlivých nástrojů a vyjádření, případně dalších Vašich doporučení, které by pomohly Vám a dalším českým občanům při případném návratu do ČR.

 

Pokud byste měli zájem o více informací o tématu a projektu, rádi Vás zařadíme mezi příjemce Newsletteru http://re-migrants.eu/Contenuti.php?id=170

nebo nás neváhejte kontaktovat.  Výsledky dohoto šetření budou zveřejněny na www.iom.cz a dalších zdrojích v červenci tohoto roku.

 

Děkuji Vám předem za spolupráci a jsem s pozdravem,

 

Jan Schroth

 

IOM International Organization for Migration

Mezinárodní organizace pro migraci

Čechova23,Prague7,17000

Tel:+420 233 370 160

Cell: +420731 657 401

www.iom.cz; www.iom.int

 

PS: Omlouváme se případně za nevyžádaný email.

 

V případě, že nejste cílovou skupinou dotazníku, tedy občan ČR v současnosti nebo nedávné minulosti pobývající alespoň 6 měsíců v zahraničí, budeme přesto rádi, pokud případně email přepošlete dále na české krajany v zahraničí. Děkuji!

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012