Výročí slavné školy v Turnově

Český ráj s městem Turnovem spojuje tradice brusičtví kamenů. Důkazem je zdejší uměleckoprůmyslová škola, která vždy kladla důraz na tradici a úroveň, čímž ovlivnila evropskou tvorbu uměleckořemeslných předmětů. Letos Střední uměleckoprůmyslová škola+Vyšší odborná škola v Turnově oslavuje 130. výročí trvání.
Historie-Obory
Po roce 1860 Kamenářské bratrstvo brusičství kraje zakládalo nové firmy a potřebovalo odborné síly. Proto byla v Turnově založena Odborná škola pro úpravu drahokamů. Poskytovala odborníky, technické novinky, přednášky, veřejnou kreslírnu. K prvnímu oboru Broušení drahých kamenů přibylo Zasazování kamenů, zanedlouho Rytí do drahokamů. Historismus, novorenesance, novobaroko, egypské, římské a orientální zlatnictví určovaly ráz výrobků. Ředitel Mašek zajistil stavbu vlastní budovy školy. Se secesí přišel mezinárodní ohlas: za šperky ve stylu art nouveau hned dvě zlaté medaile v St. Louis (1904). Od r. 1918 jako Státní odborná škola na předchozí úspěchy navázala. Čerpala z kubismu, funkcionalismu a art deca. Spoluprací stývajících oborů vznikaly šperky, rytiny, nádoby řezané z drahokamů a s klenoty. Stříbrnictví je rozšířilo o svícny, mísy, poháry s plastickými kameny a s rytinami, tepanými šperky. Za války přibylo Rytí kovů, profesoři začali shromažďovat nejlepších prací do kolekce. Dvě Velké ceny z Výstavy dekorativních umění v Paříži (1925 a 1937), zrestaurování Svatostánku svatovítského pokladu (1934) zajistilo škole světový ohlas. Ředitel Bezemek školu uchránil od poválečné reorganizace, v níž nemělo umělecké řemeslo na školách místo, ze zaniklé královéhradecké sem nechal převést Umělecké kovářtví a zámečnictví. Obor monokrystalů umožnil pěstovat-zpracovávat syntetické drahokamy pro vyspělé technologie.
Rozkvět -Věhlas
V šedesátých letech pedagogy omladili absolventi VŠUP v čele s Prudičem (pozdější ředitel). Šperky s granáty vznikaly v bruselském stylu. Granátový závěs pro expozici Československého pavilonu na Expo´58 v Bruselu obržel Velkou cenu. Pro vysoké školy vznikaly insignie s drahokamy a rytinami v křišťálu. Různé kulturní a sportovní ceny. Nejvýznamější zakázkou v historii školy byla kopie Svatováclavské koruny - pro světovou výstavu v Montrealu (1967). Později faksimile Korunovačního žezla a jablka (1979-1981, druhá 1992) či Kopie korunovačních klenotů Pražského Jezulátka pro španělskou Sevillu. Od sedmdesátých let s novými profesory se zesílila barevnost kamenů ve špercích, plastický projev v kovářství a brusičtví kamenů. Maturitní díla se systematicky archivovala. Začala spolupráce s geologickým ústavem v Praze. Vvyučující zavedli metodiku talentových zkoušek, výstupy od klauzur po maturitní díla. Někteří v čele se zlatníkem J. Prášilem se podíleli na restaurování zlatých a stříbrných památek. To umožnilo založit při stávající škole odbornou výuku pro restaurování kovů.
Devadesátá léta
S osvědčenými postupy a novými vzdělávacími metodami vzrostl zájem o umělecká řemesla, tím počet studentů. Dosud jedna třída-jeden ročník se hned v pěti oborech rozšířily na dva. Přibylo Umělecké odlévání. Školu nyní vede J. Rulcová (od 2009). Od r. 2000 zahájila při SUPŠ činnost i Vyšší odborná škola: završením je udělování akreditace studentům jejího oboru Konzervování a restaurování umělecko řemeslných děl z kovu (od 2004), rozšířené o restaurování minerálů a organolitů. Odborností profesorů a absolventů vznikají díla s abstrakní a předmětovou tématikou, plastika interiérová i exteriérová. Inspirovány novou figurací i strukturalismem jsou precizní, se smyslem pro detail, humor a nadsázku. V klasických technikách zpracování kovů ve spojení s kameny se odrážejí všechny výtvarné směry. Aktuální je zdobení historických zbraní. Studenti zvládají grafiku počítačovou. Pomocí grantů z EU škola rekonstruovala původní secesní budovu s přilehlou přístavbou, inovovala dílny. Prostory s galerií především maturitních děl všech oborů jsou zčásti veřejné. Ročníky mají exkurze, pracovní cesty, svoje trhy, módní přehlídky.
Výstavy - Prezentace
Ty Nej: Výstava oborů v Obecním domě v Praze (2002), "Od secese k art deco" v Muzeu drahých kamenů Evropského centra zpracování drahokamů v Idar Obersteinu a Středisku německého zlatnictví v Hanau (2005) a v Goudě (2006), v rozšířené verzi v Postparkasse ve Vídni (2008). Nejvzácnější série šperků a klenotů, prací profesorů a studentů školy od založení do půle 19. století v nové Klenotnici muzea (zal. 2010), kolekce "Turnovské stříbro" ke 125. výročí (2009) -obé v Muzeu Českého ráje v Turnově. Výstava "Kov a šperk" v Senátu Parlamentu ČR v Praze (2012). V Klenotnici školy výstavy historických šperků, přibližujících vývoj školy a maturitních prací čerstvých absolventů. Účast na mezinárodních sympoziích zlatníků ukazuje turnovské muzeum, na sympoziích studentů um.škol muzeum liberecké. V rámci projektu Partnerství škol Comenius SUPŠ spolupracuje se školami Belgie, Francie, Řecka, Italie, Litvy, Portugalska, Španělska. S Ministerstvem zahraničních věcí ČR v Egyptě: pedagogové školy obnovují výuku tradičních technik, založili první vzdělávací institut na Blízkém východě-Azza Fahmy Design Studio v Káhiře. Studenti vytvořili práce k poctě turnovského mecenáše a rodáka B. J. Horáčka. Mnohá díla zdobí domácí a zahraniční prostory oficiální a soukromé, sady originálních šperků vlastní významné osobnosti. Absolventy-dnes Osobnostmi byli a jsou: malíři J. Šerých, J. Jíra / z designérů J. Čapek / architektů P. Ševců / sochaři i medailéři J. Drahoňovský, A. Havelka, J. Prádler, Š. Klas / rytci V. Fajt, M. Ondráček / glyptici L. Havlas, J. Soukup / zlatníci J. Jaroš, B. Nepasická, A. Vávrová a další.
Výročí 2014
V květnu tohoto roku SUPŠ+VOŠ v Turnově oslavila 130. výročí od svého založení.
Oslava se srazem absolventů umožňovala zúčastnit se slavnostního zahájení. Po uvítání představitelů školy a města následovalo hudební vystoupení smíšeného pěveckého sboru Musica Fortuna. Přítomní ocenili hlavně prohlídku školních dílen, ateliérů, učeben, výstavních prostor s průvodním slovem, aby se seznámili s novinkami a s pedagogy. Absolventi mohli sami procházet jim známé prostory a setkat se s profesory. V Muzeu Českého ráje byla přístupná stálá expozice prací studentů a pedagogů školy z první poloviny 20. století, navíc rozměrný obraz Pobití Sasů pod Hrubou Skálou (od M. Alše). Koupí studentských předmětů či šperků v prodejně muzea zájemci podpořili aktivity školy. Kolekce děl absolventů v turnovské Synagoze skýtala ojedinělé skloubení krásného prostoru s ušlechtilými materiály a tvary. Slavnostním večerem s živou hudbou a módní přehlídkou v areálu Střelnice, kde se všichni absolventi i profesoři mohli setkat, oslavy vyvrcholily.
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad