Kafkův Proces na Staroměstské radnici

Dílo Franze Kafky v komiksu
V budově symbolizující úřední moc, můžete až do 30. června navštívit dvě výstavy věnované slavnému románu Proces Franze Kafky a komiksovému ztvárnění dalších Kafkových knih. Obě výstavy připravil pražský Goethe Institut.
Téma neviditelné moci, charakterizované neodvratitelností jejích rozhodnutí, a originálnost literárního stylu, dovedly pražského, německy píšícího spisovatele židovského původu, mezi světové literární ikony. Za svého života nic takového nepředpokládal, rukopis Procesu, jakož i další literární pozůstalost, měly být dle jeho přání zničeny. Pověřil tím v dopise svého přítele, dalšího německého literáta v Praze, Maxe Broda. Franz Kafka (1883 – 1924) ve svých 41 letech podlehl tuberkulóze. Letos, 2. června, tomu bylo 90 let. Jeho dílo ale prokazuje nesmrtelnost dalšími a dalšími zpracováními, včetně komiksu, k němuž se, podle mnohých, zdá být přímo předurčeno. Že je Franz Kafka mistrem obrazu, říká i David Zane Mairowitz, kurátor komiksové části výstavy, jehož tři „kafkovské“ knihy tvoří jádro výstavy. Její mezinárodní pojetí i zpracování dokazuje Kafkův význam pro evropskou, ale i světovou kulturu, jehož si u nás často nejsme dostatečně vědomi.
Jaromír 99, Zámek a další…
„Černo-bílá“ komiksová výstava, jakkoli nehýří barvami, které v Kafkově světě vlastně nejsou důležité, dokáže v návštěvníkovi vyvolat celou škálu rozporuplných pocitů, které zažívá i nad četbou autorových originálů. Tíseň, absurdno, bizarní situace i zvláštní komično, jimiž Kafka na čtenáře působí, jsou těžko popsatelné, ale – zdá se, velmi dobře převoditelné do komiksového zpracování, chopí-li se ho povolaný autor a správný ilustrátor. Ve všech třech případech se Mairowitzovy koncepce chopili ti praví: Uvidíme zde – kromě menších odboček k jiným dílům - ukázky z publikace Introducting Kafka, vzniklé ze spolupráce s americkým kultovním komiksovým tvůrcem Robertem Crumbem, dále Proces, zpracovaný francouzskou výtvarnicí Chantal Montellierovou a Zámek, vydaný vloni ve spolupráci s Jaromírem 99.
Ten jako všestranný autor (mj. spolutvůrce filmu Alois Nebel) svému pojetí Kafky přispěje i jinak. Například jako hudebník originálního Kafka Bandu, který zahraje 2. 6. v Divadle Archa v rámci doprovodného koncertu k výstavě. V souvislosti s vydáním knihy Zámek vznikl loni o bloudění Zeměměřiče K i stejnojmenný soundtrack kapely. I v případě výtvarného zpracování Kafkova díla čerpá Jaromír 99 z prostředí Sudet, kde vyrůstal, z Jesenicka a Rychleb. Předobrazem místa, kde sídlí nedosažitelná a neovlivnitelná moc, se tak stal mohutný zámek Jánský vršek v městečku Javorník a tváře postav našel na fotografiích na náhrobcích hřbitova v Brané. „Lidé dnes už vypadají jinak, než v Kafkově době, mají jiné rysy…“, zdůvodňuje tento svůj nápad. Hlavní postavu, zeměměřiče K, pak ztvárnil do podoby samotného Kafky, s ostře řezanými, ale už strhanými rysy, ve starším věku, jehož se nikdy nedožil.
Proces – dočasný návrat do Prahy
Po dobu trvání výstavy se z německého archivu v Marbachu symbolicky do Prahy vrátily i stránky rukopisu románu Proces, který Kafka začal psát právě před 100 lety. Je napsán v němčině, drobný rukopis lze těžko luštit. Kafka začal psát zároveň od začátku i od konce, „bezčasý“ děj vznikal na přeskáčku. Dnešní chronologii románu uspořádal až po jeho smrti Max Brod.
První a poslední originální stránky jsou vystaveny v bezpečnostní vitríně, výběr z dalších pak na několika panelech zároveň s komentáři 28 osobností veřejného života. Tento nápad byl realizován ve spolupráci se společností France Kafky. K autorovu dílu se tak po svém – slovem i metaforickým výtvarným zpracováním – vyslovuje Jiří David, komentují je mj. Jaroslav Róna, osobnosti z německého uměleckého prostředí a - symbolicky - i státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Ale také vrátný z pražského Goethe-Institutu, neboť i on je vlastně v roli „dveřníka“, což je jedna z klíčových rolí Procesu. V něm Kafka geniálně zpodobnil působení neviditelného mocenského aparátu na psychiku jedince i na společnost. Vnitřní pocity bezpráví, zmaru a bezmoci, které zažívají jeho hrdinové, jako by předznamenaly odlidštění a pád části světa do totality, který ve 20. století následoval. Stalo se fakticky až po spisovatelově smrti, proto je Kafka dnes považován za svého druhu vizionáře.
Setkání s podobou a seznámení se vznikem Procesu i komiksovou výstavu doplňují další tematické akce. V Goethe-institutu se uskutečnila mezinárodní konference s tématem Max Brod. „Vynález Pražského kruhu“. Připomněla volné uskupení německých literátů žijících v Praze, kteří se stali významnou součástí české i německé literatury. V La Fabrice se 3. června koná obnovená premiéra představení Piš, Kafka, piš, divadla Sklep, která svéráznou formou odkazuje ke Kafkově korespondenci, tvorbě i životním situacím. Dne 9. 6. v Městské knihovně proběhne projekce slavného německo-rakouského filmového zpracování novely Zámek (1997) s českými titulky. Obě výstavy na Staroměstské radnici jsou instalovány v česko-německém provedení. Najdete je v patře, kam vás po schodišti dovedou postavy ztvárněné Jaromírem 99.
Výstavní prostory v patře Staroměstské radnice, denně do 30. června, po -11-18, út-ne 9 – 18 hodin. Vstup volný
Martina Fialková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad