Stromy nás povedou Dobříší a okolím

Marie Hrušková, Zdeněk Mařík
Stromy nás povedou Dobříší a okolím
Na leteckém snímku Dobříše a jejího nejbližšího okolí vidíme úhledné sídlo obklopené lesy. Dole na zemi, v ulicích tohoto středočeského města, má zelené koruny stromů před očima po větší část roku každý pěší, ať už zaměří pohled kterýmkoli směrem. Knížka autorské dvojice – tu tvoří publicistka píšící o památných stromech a ředitel lesního závodu Dobříš – představuje čtenářům desítky vzácných stromů, jehličnatých i listnatých, které v tomto kraji svým věkem přesáhly život člověka a staly se němými svědky mnoha lidských osudů.
V samotné Dobříši to jsou mj. dva staleté duby – jeden majestátní, nikým nevysazený u starého židovského hřbitova, druhý na konci anglického parku u zdejšího zámku. V okolních obcích to je například památný buk u rybníčku v Nové Vsi pod Pleší a tamtéž jasan s dvojitým kmenem či staré jírovcové stromořadí. Výjimečným stromem je široko daleko největší lípa u vsi Korkyně, a to ještě před lety přišla při prudké bouřce o část své rozložité koruny. Mohutný topol bílý dominuje krajině u Velké Lečice, poblíž silnice u Mokrska zase poutá pozornost jasan osamoceně rostoucí na pastvině. V polesí svatá Anna pak kolemjdoucí obdivují více než 150 let starou skupinu nádherných sosen. atd.
V knížce, pojednávající o věkovitých či jinak mimořádných stromech Dobříšska nacházíme trochu překvapivě i jednu jabloň: také ona však patřila právem (minulý čas je tu bohužel na místě) mezi stromy památné. Ještě před několika málo lety mohli její torzo spatřit návštěvníci Čapkovy Strže, kde rostla blízko domu, v němž v posledních letech svého života (1935 až 1938) pobýval, psal a zahradničil Karel Čapek. Olga Scheinpflugová vzpomínala, že spisovatel zakázal tuto jabloň pokácet, třebaže dávno nedávala ovoce. Strom s nakloněným kmenem a korunou tvořenou pouze dvěma hlavními větvemi přežil Karla Čapka o sedmdesát let.
-jn-
129 stran, vydala M. Hrušková
na straně 41 nahoře:
Čapkova jabloň ve Strži – kresba Jaroslava Turka
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad