Stalo se v květnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 6 2014 Aktuality česky

No, to byl zase měsíc! Volby-nevolby ukázaly, jak jsme lhostejní ke své budoucnosti a 80%voličů svého práva nevyužilo.  Raději se na válelo na chatě nebo se šmrdolilo doma. A tím tito lidé získali „právo" nadávat na všechny a všechno kolem. A snaha o změnu žádná... Pane Bože, co jsme komu udělali, že jsme takoví?! A ještě k tomu pořád lilo a lilo a byly záplavy...

X  Dál pokračují neshody mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem financí Andrejem Babišem. - Do těžkého sporu se dostaly i ministryně spravedlnosti Helena Válková a její náměstkyně Hana Marvanová. Marvanová z funkce odešla. - Ukázalo se také, že hnutí Úsvit Tomio Okamury má jen 9 členů a že ODS jde ke dnu nejen oblibou, ale také penězi. - Bývalý dobrý novinář a mizerný předseda Věcí veřejných Radek John propadl při volbách do Evropského parlamentu až do směšnosti, protože pro případ, že vyhraje, sliboval svým voličům řidičské asistenční karty. Jak by je asi poznal? A co by udělal se získanými osobními daty? - Bídu české politické scény dorazil svým hodnocením případné přítomnosti vojsk NATO u nás ministr obrany Martin Stropnický. Řekl, že máme špatné zkušenosti s trvalým pobytem cizích vojsk na našem území. A pak v různých variacích opakoval: prosím, já jsem to tak nemyslel a už to víckrát neudělám!

X  Na návštěvě v Česku byl německý prezident Joachim Gauck. S Milošem Zemanem si navzájem předali státní vyznamenání a také spolu odjeli do Terezína, kde za nacistické okupace zemřelo 35 tisíc lidí. Na přetřes přišla samozřejmě i situace na Ukrajině a stav EU.

X  Český filosof a kněz Tomáš Halík dostal za přínos na poli „pokroku ve výzkumu a objevech týkajících se duchovní skutečnosti” Templetonovu  cenu. S ní obdržel i 37 milionů korun, které vloží do svého Nadačního fondu. Ten bude zajišťovat mezináboženský a mezikulturní dialog mezi lidmi.

X  Na mistrovství světa v hokeji v Bělorusku jsme ukázali, jak je snadné prohrávat... Jaromír Jágr byl tak otrávený komentáři k výkonu mužstva, že se rozhodl už nikdy za reprezentaci nehrát. (Přenosy z mistrovství bez ohledu na denní čas zpestřovaly sugestivní reklamy na přípravky, podporující erekci! ) Zlato získali Rusové. Vladimír Putin si v květnu taky zahrál hokej: s bývalými hvězdami ruského hokeje a politiky a dal šest gólů! Škoda ho pro politiku!

X  Policie zadržela pět lidí z české buňky neonacistické organizace Wotan Jugend, která byla založena Rusy. Organizace získává peníze prodejem oblečení, samolepek, CD a dalších věcí s protižidovskou symbolikou.

X  Na Ukrajinu odjela spousta novinářů, kteří zajišťují objektivní informace z východních částí státu. Jsou neustále v nebezpečí života a v  podstatě je může zabít kdokoli a kdykoli. Každý večer se při televizním zpravodajství klepu strachem, co se dozvím... Rusů se podle průzkumu agentury Median bojí už 40% Čechů.

X  Poslanec za ČSSD Stanislav Huml se nechal zaměstnat v jednom velkém pražském autobazaru. Prohlásil, že na jeho pracovní nasazení ve Sněmovně to nebude mít vliv. Omluvenky však nenosí ani za svou nepřítomnost v kanceláři ve Staré Boleslavi. Prohlásil také, že „některé politické činnosti se dají dělat po večerech”! Kdo uhádne jaké a kde, dostane bonbón!

X  Zemřela Adriena Šimotová, jejíž výtvarné dílo obdivují po celém světě. Nejdříve malovala, pak tvořila objekty z textilu a papíru. Jsou nádherné!

X  Oslavili jsme 40 let provozu pražského metra. Už tenkrát to byla pro veřejnou dopravu velká pomoc a dnes bychom nikdy nikam nepřišli včas, nebýt linky A,B a C. V posledních letech se mohutně opravují a přestavují, v červnu by se měla např. otevřít brána do stanice Národní na trase B, nad kterou vyrostl další ohyzdný barák.

X  A na závěr dokonce dvě dobré zprávy! Na Maltézském náměstí v Praze stojí lavička Václava Havla, kterou vymyslel Bořek Šípek. Jsou to dvě křesla šikmo proti sobě a mezi nimi kulatý  stůl, který je obtočený kolem kmene stromu. Taková lavička už stojí ve Washingtonu, Dublinu a Barceloně. Prvními, kdo se na ni posadili, byla Dagmar Havlová a Karel Schwarzenberg. - V Náchodě byla odhalena socha Josefa Škvoreckého, který sedí na lavičce a ta stojí na hřbetech spisovatelových knih. Pan Škvorecký je doma viditelně spokojený!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012