Zkusme žít bez armád

Politikon přímé demokracie DD Euro-vision Newsletter (červen 2014)
Vydává dr. Jiří Polák anglicky a je to krásné čtení o přímé demokracii s přidanou hodnotou i bez. Snad jediný časopis, který informuje o lidech stejného smýšlení na celém světě; dozvíme se, že například italské hnutí přímé demokracie publikovalo svůj návrh ústavy Evropské unie, že holandský Senát podpořil vytvoření zákona o referendu, že v Jižní Africe Hnutí přímé demokracie usiluje o předkládání některých zákonů voličům ke schválení (referendum), že v Estonsku vzbudil ohlas článek Ero Liivika „Přímá demokracie a její nepřímá neutralizace politických systémů,“ že ve Švédsku vysílá hnutí přímé demokracie on-line; rovněž ve Švýcarsku (swissinfo.ch) se dopídíte informací ohledně novinek, faktů a názorů, také kde, kdy a jak můžete nechat zaznít i svůj názor. Jedná se o „občanský žurnalismus,“ který je svobodný, ničemu a nikomu poplatný. Spolupráce příznivců přímé demokracie pomocí informované diskuse je důležitá v rámci tažení za omezení moci politických stran. Na Slovensku se zorganizovali do dissentu pod názvem Opozice novému světovému řádu a získávají příznivce na celém světě. Vyzývají k lepší kontrole státních institucí a mechanismů, omezení činnosti a zisku bank, k větší občanské bdělosti nad našimi vlastními osudy. V Americe oželili smrt Lee Gottlieba, autora knihy Teorie lidské proměny a velkého propagátora přímé demokracie; měl promluvit na národní konferenci Dialogue and Deliberation (Dialog a rozvahy). V Bosně ustavili několik občanských shromáždění na podporu „sdílené demokracie“ s vládou. Ta se má skládat z méně přeplácených aparátčíků a více skutečných odborníků.
Co nás se týče, dr. Polák se v úvodníku pouští do zvyku politiků naslibovat před volbami hory doly a nedodržet; naposledy horují za vyšší zaměstnanost. Nemaje nejmenší ponětí o těžkostech v podnikání a marketingu, udílejí hloupé rady. Dr. Polák doporučuje přečíst si na toto téma vynikající práci ředitele pražského Centra globálních studií, Marka Hrubce. V Izraeli si kladou otázku, zda jsme připraveni pro svět, kde bude až polovina lidí bez práce. Ještě chytřejší počítače vyřadí z práce statisíce kancelářských míst v soukromém i vládním sektoru, v bankovnictví a pojišťovnictví. Bude asi zapotřebí jen kopáčů, vědců a programátorů?
Česká teoretička a aktivistka Miluše Kotišová dobře přeložila zajímavou knihu Alberto Marténa Metafyzická teorie peněz a zmiňuje se například o Kostarice, kde před mnoha lety zrušili armádu a vůbec jim nechybí. Vklíněni mezi vyzbrojenou Panamu a Nikaraguu, nebyli napadeni, ohroženi se necítí. Jenom my jsme neustále přesvědčeni, že když se odzbrojíme, hned nás někdo určitě uchvátí a v případě nutnosti bychom měli zaútočit první … A co kdyby USA zrušily půlku armády, stáhly všechny své vojáky domů – bylo by na světě méně nebezpečno? Nebo naopak? Přečtěte si.
Zdenek Reimann
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad