Jan Kubelík – Čaroděj houslí

Martina Fialková 5 2014 Kultura česky

Autentické historické nahrávky fenomenálního houslového virtuosa se současným přídavkem – to je nové, velice zajímavé CD, které vydala Společnost Jana Kubelíka.


„Byl hrán Paganini a člověk se dozvěděl, proč současníci říkali, že byl posedlý ďáblem, neboť jeho hudba je skutečně plná ďábelských potíží, jimž se Kubelík jen směje“ (z recenze v USA, 1901)

 

To byla dobová charakteristika českého houslového mága Jana Kubelíka (1180 – 1940, otce pozdějšího rovněž slavného dirigenta Rafaela), který svou virtuositou ohromil celý svět. Naštěstí se tak stalo již v éře prvních rozhlasových či gramofonových nahrávek, a tak máme možnost alespoň něco málo z jeho umění si poslechnout i dnes.  Vydání takového historického materiálu ale není snadnou záležitostí, ani technicky ani finančně. Díky zapáleným odborníkům – např. G. Gösselovi, který převedl dochované nahrávky do digitální podoby, a lidem ze Společnosti Jana Kubelíka, kde za hlavními aktivitami stojí především houslista Miroslav Vilímec,  se podařilo.  Máme tak možnost obdivovat Kubelíkovo interpretační umění, které i dnes vzbuzuje úžas a povznáší do nejvyšších sfér. Na CD najdeme nejen skladby slavného Paganiniho, u dvou dokonce poprvé vydané na nahrávce, ale i vlastní Kubelíkovy kompozice. Virtuos totiž rovněž skládal, a to nejen komorní hudbu, ale i koncerty pro housle a orchestr, velice náročné a v osobitém stylu. Zde je uslyšíme v aranžmá pro housle a klavír. Jako přídavek jsou nakonec – také v tomto aranžmá - zařazeny dvě Kubelíkovy a jedna Paganiniho skladba v podání Miroslava Vilímce – jinak též koncertního mistra České filharmonie - a jeho bratra Vladislava Vilímce u klavíru. CD je opatřeno bookletem s množstvím zajímavých informací a dobových fotografií. Jeho vydání lze bezpochyby označit za významný počin a dobrý kus práce. A jeho poslech je svým způsobem svátkem hudby.

CD bylo pokřtěno na květnovém koncertu Miroslava Vilímce a Vladislava Vilímce na Novoměstské radnici.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012