Příběhy Wintonových dětí se vrátí na pražskou Kampu

Velkoplošné fotografie zachráněných převážně židovských dětí připomenou od 19. května příběh Wintonových vlaků. Exteriérová výstava snímků a dokumentů mapuje nejen příběhy malých cestujících, ale také život jejich zachránce Sira Nicholase Wintona, který se letos dožívá 105 let.
Autorem výstavy, jejíž úspěšné uvedení proběhlo v Praze a v Londýně v roce 2011, je režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec. U příležitosti jejího znovuuvedení, aktualizoval autor původní verzi a doplnil ji nejen o nový příběh jednoho ze zachráněných dětí, ale také o koláž gratulací k Wintonově jubileu. Expozice je tak nově instalovaná na osmadvaceti speciálních výstavních panelech. Zájemci ji mohou vidět na Kampě mezi Werichovou vilou a Sovovými mlýny od 19. května do 19. června 2014 a díky individuálnímu osvětlení ji bude možné procházet i v noci.
„Koláže dobových dokumentů, snímků i textů zachycují například tváře dětí, jejich cestovní pasy a víza i společné záběry s Nicholasem Wintonem během odjezdu vlaků v roce 1939. Jednotlivé příběhy a životní osudy malých pasažérů pak výstava staví na pozadí vzestupu fašistických ideologií vedoucích k pronásledování Židů a následnému válečnému konfliktu. Jde o velmi emotivní podívanou, jejíž největší váha spočívá v ukázce velkých lidských hrdinství, které museli všichni aktéři tohoto neuvěřitelného příběhu prokázat,” říká Olga Menzelová, producentka projektu. Obrazové dokumenty a fotografie provázejí vysvětlující texty.
Výstava ukáže také podrobnou fotodokumentaci cest Wintonových vlaků z Prahy do Londýna z let 1939 a 2009, kdy došlo k její rekonstrukci. Fotografie zachytily i emotivní setkání se Sirem Nicholasem Wintonem na londýnském nádraží, nebo pohled do jeho současného domova v Maidenheadu.
Více najdete na http://www.wintonstrain.com/
Dle tiskové zprávy Medialogue
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad