Příběhy Wintonových dětí se vrátí na pražskou Kampu

5 2014 Dějiny česky

 

Velkoplošné fotografie zachráněných převážně židovských dětí připomenou od 19. května příběh Wintonových vlaků. Exteriérová výstava snímků a dokumentů mapuje nejen příběhy malých cestujících, ale také život jejich zachránce Sira Nicholase Wintona, který se letos dožívá 105 let.

 

Autorem výstavy, jejíž úspěšné uvedení proběhlo v Praze a v Londýně v roce 2011, je režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec. U příležitosti jejího znovuuvedení, aktualizoval autor původní verzi a doplnil ji nejen o nový příběh jednoho ze zachráněných dětí, ale také o koláž gratulací k Wintonově jubileu. Expozice je tak nově instalovaná na osmadvaceti speciálních výstavních panelech. Zájemci ji mohou vidět na Kampě mezi Werichovou vilou a Sovovými mlýny od 19. května do 19. června 2014 a díky individuálnímu osvětlení ji bude možné procházet i v noci.

 

„Koláže dobových dokumentů, snímků i textů zachycují například tváře dětí, jejich cestovní pasy a víza i společné záběry s Nicholasem Wintonem během odjezdu vlaků v roce 1939. Jednotlivé příběhy a životní osudy malých pasažérů pak výstava staví na pozadí vzestupu fašistických ideologií vedoucích k pronásledování Židů a následnému válečnému konfliktu. Jde o velmi emotivní podívanou, jejíž největší váha spočívá v ukázce velkých lidských hrdinství, které museli všichni aktéři tohoto neuvěřitelného příběhu prokázat,” říká Olga Menzelová, producentka projektu. Obrazové dokumenty a fotografie provázejí vysvětlující texty.

 

Výstava ukáže také podrobnou fotodokumentaci cest Wintonových vlaků z Prahy do Londýna z let 1939 a 2009, kdy došlo k její rekonstrukci. Fotografie zachytily i emotivní setkání se Sirem Nicholasem Wintonem na londýnském nádraží, nebo pohled do jeho současného domova v Maidenheadu.

Více najdete na http://www.wintonstrain.com/

Dle tiskové zprávy Medialogue

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012