Pražské dIvadelní lahůdky - předletní nabídka

Olga Szymanská 5 2014 Kultura česky

Daria Klimentová: Děkuji

Od 5 let začala tančit, balet tančí profesionálně 25 let. Patří mezi 50 nejslavnějších osobností Velké Britanie, přes deset let hvězdou Anglického národního baletu, zskala nespočet ocenění a poct. Mezi slavnými Čechy, kteří dokázali své mistrovství rozvinout v zahraničí a dnes patří ke klenotům celosvětového kulturního bohatsví.

Gala představení ND -tančí: D. Klimentová a V. Muntagirov, sólisté a soubor Baletu ND, Orchestr Státní opery, dirigent: V. Zahradník.

Kvartýr

Ústřední posavou povídky J. Urzidila Poslední zvonění /Kvartýr (úprava D. Jařab) je služka, jejíž pány donutí nacisté uprchnout. Jí spadne do klína byt s vybavením i peníze - štěstí, jež začne nabývat hororových obrysů. Přítomná služčina sestra s nacistickým milencem ji začne ničit život: z domu jsou pozvolna odvádění Židé a sestra využívá majetku a peněz. Tragedii završuje zoufalý pokus ženy, která se anží najít východisko z této beznaděje.

Národní divadlo -hrají: N. Řehořová, J. Pidrmanová? M. Pechlát/M. Nechvátal, J. Preissová, J. Kačer, E. Salzmanannová ad.

 

Les

Pro majitelku panství Raisu je šancí, jak rozmnožit majetek a získat zároveň mladého milence, pro obchodníka Vosmibratova pouhý byznys. Druhou linií jsou postavy potulných herců Nešťastlivce a Štastlivce s jejich životem naplněným ideály, je v době technokratického přístupu k životu a hodnotám, stěží uspějí. Vypočítavost, intriky, měnící se hodnoty, koncvence témata, ktará hře A. N. Ostrovského dominují.

Národní divadlo -hrají: I. Janžurová, I. Orozovič, V. Beneš, F. Kaňkovský, P. Beretová, L. Mrkvička, J. Tesařová, I. Bareš, V. Javorský.

 

1914

Projekt činohra ND v koprodukci Slovenského národného divadla Bratislava a divadla Vígsínház Budapešť

Absurdita války Osudů dobrého vojáka Švejka se zde tvůrčím způsobem setkává s protiválečným pokusem K. Krause Poslední chvíle lidstva - v rukou mága současného divadla Roberta Wilsona se mění v kabaret scénických obrazů a překvapivého humoru v podobenstvích. Nejen o roku 1914, ale hlavně o našem životě-sto let po začátku války. Působivá inscenace o Evropě i jejich optimistech i pesimistech, unikátní setkání špiček více divadel.

Národní divadlo -hrají: S. Červená, V. Postránecký, V. Javorský, T. Medvecká, J. Koleník, E. Eszenyi ad.

 

Ze života hmyzu

Hra bří. Čapků - nastudována roku 1922 hned dvakrát: v ND Brno a v ND v Praze, dále 1946, 1965 (nejslavnější-režie M. Macháček, scéna J. Svoboda, hudební doprovod K. Krautgartner) a 1990- vše v ND Praha. Současné nastudování v režii D. Špinara má jedinečné divadelní vidění se silným důrazem na formu, vizualitu, velkou citlivost pro současný svět a společnost - schpnost odrážet i dnes její rozpory a niterná pnutí.

Národní divadlo -hrají: S. Rašilov, K Dobrý, K. Winterová, P. Motloch, S. Králová, V. Beneš, K. Dobrý ad.

 

La Rondine / Vlaštovka

Krásná pařížanka Magda, jež s bohatým bankéřem užívá společenského života na večírcích, zatouží znovu prožít opravdovou lásku: odjede z města se svým milým Ruggerem na jih "za sluncem a láskou". Z jeho nabídky k sňatku dostane strach: pozná mladík její minulost?, odrazuje ji obraz ženy v domácnosti se starostí o rodinu a děti? Vlaštovka tedy prchá zpět z hnízda - do hříšné Paříže.

Národní divadlo Opera -zpívají: E. Hornyáková, L. Mastro, J. Sibera, J. Březina ad.

 

Velvet Havel

Laskavě a s humorem představuje Václava Havla - osobnost české demokracie, kterou přímo sáší z piedestalu nedotkntelných a ironizuje jeho legendu. Na jevišti se stekávají hned dva Havlové: Václav (M. Konig) - hrdina  velkofilmu a Miloš (P. Jeništa) - jeho prvorepublikový strýček, pasující se na organizátora show a rozehrává swingová a jazzová čísla. Doporučujeme!

Divadlo Na zábradlí -dále hrají: M.Spurná=Olga H., N. Drabiščáková=Univerzál, A. Kubátová=Múza ad.

 

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012