Akademický atlas českých dějin

Marina Hofmanová (Hužvárová) 5 2014 Knihy česky

Pokud v těchto dnech navštívíte Knižní veletrh v Praze, určitě vás upoutá výrazný modrý stánek nakladatelství Academia, který se „oblékl“ do stejného „přebalu“, jaký má jeho nejnovější monumentální počin – velký Akademický atlas českých dějin.

Na zpracování rozsáhlého díla, a to jak obsahem, tak i formou (ručně vázaná kniha váží kolem šesti kilogramů) se podílel široký kolektiv autorů pod taktovkou historičky Evy Semotanové (viz rozhovor http://www.cesky-dialog.net/clanek/6093-publish-or-perish) a kartografa Jiřího Cajthamla. Do nového atlasu promítli jeho autoři české a československé dějiny pohledem současné historické vědy. Netradičně prolnuli tři hlavní témata, jimiž jsou člověk, prostor a čas, a to od pravěku po moderní dobu a nově zařadili také problematiku církví v 19. a 20. století. Čtenáři jistě ocení pestrý výběr map historických i moderně zpracované počítačové modely a mapy zpracované jako výstupy souborů Geografického informačního systému, reprodukce starých map, tabulky i letecké snímky. Předložen je tak zcela nový styl práce historické kartografie, jímž se zabývá Historický ústav AV ČR. Ten už od roku 1995 přetavuje výsledky historickogeografického výzkumu do veřejně přístupné podoby Historického atlasu měst České republiky.

Nový Akademický atlas českých dějin představuje výslednici vskutku transdisciplinární spolupráce a rozhodně stojí i za vaši pozornost.

Více informací najdete na http://abicko.avcr.cz/sd/novinky/hlavni-stranka/news_1289.html

HaM

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012