Americké jaro opět rozkvetlo

Martina Fialková 5 2014 Kultura česky

Už IX. ročník mezinárodního festivalu, převážně hudebního, ale i s dalšími doplňujícími programy, začal v Praze. A byl to začátek důstojný, opět – jako už v předchozích ročnících, ve Španělském sále Pražského hradu, ve spolupráci se Správou pražského hradu.

 

Už samo prostředí úžasné architektury sálu, umocněné rozlehlou vstupní galerií, vybudovanou v Masarykově době podle návrhů architekta Plečnika, působí impozantně.

Večer měl název Americana podle skladby, napsané pro tento festival, a byl mimo jiné věnován slavným filmovým a muzikálovým hitům s policejní tematikou. Účinkovala Hudba hradní stráže a Policie ČR, kterou dirigovali plk. Václav Blahunek a plk. Jan Zástěra, o sólistech čtěte níže.  Festival Americké jaro spojuje české a americké umělce i publikum a chce rozvíjet tradici bohatých vztahů obou zemí. V USA žije nejen mnoho našich krajanů, najdeme tam i řadu dalších nadšených obdivovatelů české kultury a hudby – také právě kvůli Dvořákovské tradici. A na tu právě festival, který pořádá Mezinárodní společnost Antonína Dvořáka, navazuje. Jeho zakladatelem je vynikající český pianista Radoslav Kvapil, výkonnou ředitelkou pak Jiřina Rybáčková, žurnalistka dříve žijící v USA, nyní opět v Praze.

 

Americana – pohár optimismu

Večer ve Španělském sále se opravdu vydařil. Otevřela jej úvodní Symfonická předehra Jamese Barnese, po ní zazněly hned dvě premiéry skladeb, jejichž autorkami jsou ženy, americké skladatelky. První z nich, Joan De Vee Dixon, se osobně ujala spolu s českou pianistkou Alicí Fiedlerovou klavírního partu. Její Americana pro čtyřruční klavír a orchestr oslovila posluchače – i díky skvělému výkonu orchestru, vedenému charismatickým Václavem Blahunkem, tou správnou, americky uvolněnou atmosféru plnou optimismu a energie. Skladba, rytmicky i instrumentálně zajímavá, trochu filmově znějící, místy přecházející do jazzových rytmů, plynula svižně, už první věta vyvolávala zvědavost na další. Po ní zazněla druhá premiéra, Fiesta Emmy Lou Diemer, rovněž pro čtyřruční klavír a orchestr. I tady nás potěšily typické rytmy, navozující taneční atmosféru. Po odeznění první poloviny se mnoho diskutujících o přestávce v předsálí shodlo, že přesně ta americká uvolněnost a optimismus, které skladby –i díky orchestru a interpretům vyvolaly, jsou tím, co naše česká, mírně pesimistická duše občas potřebuje. Aby se nadechla, abychom se na sebe usmáli a řekli si: život je krásný, když máme svobodu (ovšem je třeba si jí vážit a hájit si ji).

V druhé polovině koncertu, kdy orchestr dirigoval plk. Jan Zástěra, zazněly pak slavné písně českých i světových hitmakerů, které vznikly pro filmy či muzikály s policejní tematikou.  Zazpívali je dva mladí,  výteční muzikáloví zpěváci, Tomáš Savka a Gabriela Urbánková, pochopitelně v angličtině. O obou lze říci, že jim tato hudba seděla, působili uvolněně a na publikum přenesli další porci dobré nálady.

Americké jaro pokračuje sérií mnoha koncertů českých a amerických umělců, také sborových koncertů, ale i filmových projekcí (dokument Můj otec George Voskovec) nebo přednášek  (Češi v USA- Petr Bísek, vydavatel Amerických listů) – po celé republice, zejména v menších městech. V nich už podeváté zajímavě oživuje místní kulturní nabídku. I v Praze se ale uskuteční ještě několik dalších koncertů.  Některé jsou přístupné zdarma.

Podrobný program festivalu  najdete na www.americkejaro.cz

Americké jaro má záštitu Velvyslanectví USA, Kanady, Asociace krajů ČR a jednotlivých měst. Čestnou patronkou je Madeleine Albrightová, emeritní ministryně zahraničí USA

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012