Jan Kubíček / Retrospektiva

Galerie hlavního města Prahy vystavuje Retrospektivu děl malíře Jana Kubíčka v Městské knihovně, ve 2. patře na Mariánském nám. , Praha 1
Jan Kubíček (1917–2013) patřil k uměleckému směru, který je v mezinárodním měřítku znám pod pojmy „konkrétní“ či „konstruktivní“. Od šedesátých let tvořil obrazy, které vznikaly na racionálních, geometrických základech. V České republice ve stejném období jako Kubíček hledali racionálně estetický přístup k umění především Sýkora, Malich a Demartini. Vzhledem k politické situaci v Československu nebylo možné pokračovat v udržování a prohlubování mezinárodních kontaktů navázaných v šedesátých letech. Vrcholu své umělecké tvorby dosáhl Kubíček nejpozději sérií obrazů s „dělenými kruhy“.
Svůj základní konkrétní kánon Kubíček formuloval převážně v černobílém provedení. Zároveň ale vynikal v barevné tvorbě. Aniž by vypracoval barevnou teorii jako například švýcarský malíř Richard Paul Lohse, který Kubíčka v sedmdesátých letech navštívil v Praze, barvy v jeho díle působí v pravém slova smyslu tohoto uměleckého směru „konkrétně“. U pozorovatele neevokují emocionalitu, ale vyzývají ho k chápání barvy jako konkrétního prvku celé kompozice.
Jako většina umělců své generace vychází Kubíček z estetického vývoje padesátých let.
Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století měl Kubíček různé výstavy v Německu. Po delší přestávce uspořádalo Muzeum Wilhelma Hacka v Ludwigshafenu v roce 1994 velkou retrospektivu, která vrátila jeho dílo v Německu do středu pozornosti. Na veletrzích v Kolíně nad Rýnem, Basileji a v Karlsruhe, které jsou pro výtvarné umělce velmi důležité, je Kubíček dodnes dobře zastoupen západoněmeckými galeriemi.
Kubíček tak dnes vedle Malicha či Sýkory reprezentuje konstruktivně-konkrétní umění České republiky v mezinárodním měřítku.
Tato výstava poprvé představuje reprezentativní přehled Kubíčkova díla publiku ve vlastní zemi. Přitom lze snadno poznat, že Kubíček je se svým uměním pevně zakotven v tradici moderny v mezinárodním rámci i v České republice.
Výstava potrvá do 10.8. 2014
Otevřeno út-ne, 10-18 hod.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad