Stalo se v dubnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 5 2014 Aktuality česky

V několika našich městech se objevil putovní obří plakát s Putinem, který je ozdobený hitlerovským knírkem a má jako Stalin strčenou ruku mezi knoflíky saka. Ruský státník dostal jméno Adolf Putin. Vyjadřuje to naši hrůzu z konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Napjatě sledujeme decimovanou Ukrajinu, která proti výborně vyzbrojené velmoci nemá šanci se ubránit. Prezident Zeman dokonce nabídl zprostředkovatelskou službu při jednání obou znepřátelených stran.

X Česká vláda a společnost ČEZ zrušily výběrové řízení na stavbu dvou nových bloků elektrárny v Temelíně. Prý to však neznamená konec všech plánů na posílení výroby energie z atomu.

X Policie podnikla razii v sídle islámské nadace a v několika muslimských modlitebnách. Obviněn byl český muslim kvůli šíření knihy, propagující muslimskou víru. Mezi zadržovanými byli i diplomaté.

X ČSSD ztratila sponzory - od dárců dostala loni jen 4 miliony korun, což je třikrát méně, než znovuzrození lidovci. K tomu má ještě nesplacený dluh ve výši 200 milionů. Premiér Sobotka prohlásil, že strana se chce v budoucnu obejít bez sponzorů a žít z toho, co dostane za zvolené kandidáty a své podnikání s nemovitostmi. - Další politická strana, ODS, vrací jeden milion korun dvaadvacetileté kadeřnici na mateřské dovolené! Pak že se máme špatně!

X Prezident Miloš Zeman má o 10% menší oblibu, než předseda ČSSD a ministerský předseda Bohuslav Sobotka, který při průzkumu agentury SATEM dostal 55% hlasů. Přitom Sobotkovi nemohou lidé přijít na jméno...

X Popírat zločiny komunismu je podle odborníka na terorismus Miroslava Mareše stejně trestné, jako popírání zločinů nacismu. Prohlásil to v souvislosti s výrokem komunistické poslankyně Marty Semelové, která připomíná, že Milada Horáková se ke své protistátní činnosti přiznala! Navíc okupaci vojsk socialistickým zemí v roce 1968 opakovaně nazývá internacionální pomocí. Snad se tedy už konečně dozvíme, kde jsou hranice svobody slova a kde začíná trestný čin popírání zločinů!

X Ústav pro studium totalitních režimů má nového ředitele Zdeňka Hazdru. Napjatá situace v této organizaci však nepolevila.

X Ministerstvo kultury chce požádat UNESCO, aby figurky Spejbla a Hurvínka byly zapsány do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva. Letos mají být loutky zapsány do národního seznamu a UNESCO dostane žádost příští rok.

X Neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Fischer dostal novou práci: vrací se do Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) v Londýně. Tam před prezidentskými volbami působil jako viceprezident s platem půl milionu korun. Teď bude mít o fous míň...

X Miliardáři Pavel Tykač a Petr Kellner chtějí koupit skupinu CME, která mj. vlastní i českou televizi Nova. Čekají nás na obrazovce ještě větší „trháky”?

X Dál pokračuje vyšetřování Jany Nečasové-Nagyové, bývalé ředitelky kabinetu bývalého ministerského předsedy Petra Nečase. Ta za zprostředkování schůzek s premiérem a ovlivňování některých věcí, projednávaných ve vládě, měla dostávat luxusní dary.

X Generál Petr Dohnal byl odvolán z postu šéfa Vězeňské služby. Ministryně spravedlnosti Helena Válková nebyla spokojená s jeho spoluprací na vězeňské reformě.

X Iveta Bartošová spáchala sebevraždu skokem pod vlak. Bývalá dobrá zpěvačka měla dlouhodobé problémy s léky, alkoholem, partnery a mizející kariérou.

X Fotbalové mistrovství Evropy v roce 2020 se v Praze konat nebude. Důvodem jsou obří náklady na zajištění technického zázemí. Naše hlavní město mělo být jedním z třinácti hostitelů.

X Fotbalový zápas mezi Spartou a Slávii se konal pod dohledem stovek členů policie a protikonfliktního týmu. Byla hrůza se dívat na zfanatizované davy fanoušků, kteří se rvali už na cestě na stadion na Letné.

X A tradiční dobrá zpráva na konec: Česká mincovna vydala zlatou pamětní medaili s podobiznou J. A. Komenského. Váží jeden kilogram a stojí bez desetikoruny 1,5 milionu korun. No, nekupte to, když vám zbude ještě na čtyři rohlíky!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012