Dialogy v obrazech

Spolek výtvarných umělců Mánes v součinnosti s Karlštejnskou a. s. obsáhlou kolekcí obrazů českých malířů v konfrontaci s umělci evropské malby z období posledních sto padesáti let předkládá velmi zajímavé téma. Téma s přesahem.
Mezi čtyřiceti devíti dvojicemi obrazů, jimž jako koruna vévodí sólově Kominík a sněhulák Jindřicha Štýrského, si nejdříve uvědomíme, že jako každý člověk má i každý obraz vlastní osud: počat v mysli a srdci umělce, zrozen jeho rukama, žije v ateliéru, putuje na první výstavu, kde je obdivován či odsuzován, je kupován, prodáván, odcizován, zraje a dosahuje uznání, stárne, mizí. Je vyslancem úvah a rozjímání v důkazném mistrovství svého tvůrce. Jaká že je souvislost se zmiňovaným přesahem? Může nás poté napadnout symbolická spojitost s českým národem (jako jednotlivým obrazem): historicky mocenské vlivy zvenčí mnohdy působily tak, že český národ (jako konkrétní dílo) mohl chtít zůstávat raději tiše a v ústraní a – bez touhy porovnávat se s jinými (díly-kulturami) v dialogu – a tak se naučil prosazovat svou svébytnost umenšeným sebevědomím, se zdůvodněním, že si může vystačit sám mimo další kontakt (evropský kontext). Ovšem stejně jako jednotlivec či dílo i – český – národ konfrontaci potřebuje. A spojitost s umělci národa?: nevstoupí-li domácí tvůrci či jejich propagátoři do živého dialogu s celoevropskou i světovou scénou, nemohou dostat rozhled a pravou míru sebevědomí, což jejich tvůrčímu rozletu (stejně jako rozvoji jejich národa) nemůže stačit a – ani jeden neobstojí.
Proto jsou v domě S. V. U. Mánes Diamant v Praze nyní v jednolitém prostoru shromážděna malířská díla – vždy jedno české a jedno evropské k vzájemnému dialogu. Díla, jež by navíc mohla spolu viset-souznít již před staletími. Jsou prostředníky úvah, ukazateli nových směrů. Poutníky cest s rozcestími, na nichž diskusemi, teoretickými úvahami, tezemi, kritikami, odmítáními, chvalozpěvy, nadčasovými postřehy mohou v konfrontaci nádherně krystalizovat. Rozděleny jen tematicky v oddílech: Akty/ portréty/Figury (dvojice: Jean Metzinger+Antonín Pelc, Mariano Rodíguez+Karel Souček ad.), Krajiny (Camille Corot+Josef Hubáček, Maurice de Vlaminck+Vlastimil Rada ad.), Městský žánr (Maurice Utrillo+Cyril Bouda ad.), Mariny (Auguste Herbin+Ivan Exner ad.), Zátiší (Achille-Émile O. Friesz+Vincenc Beneš ad.).
Výstava Dialogy v obrazech (do konce května 2014) jsou zážitkem nad díly domácích umělců v propojení se zahraničními tvůrci, obohaceném příbuzností forem, témat, technik, barevnosti atd. Vedou k dávným poselstvím, skrytým či zjevnými touhám, za kterými vždy stojí za to putovat, abychom se nechali uchvátit mnohovýznamovými sděleními. K výstavě vychází stejnojmenná obsáhlá publikace (připravená Ivanem Exnerem).
Právě v těchto dialozích mezi českými a evropskými osobnostmi máme možnost poznat krásu pravdy a principů, jimiž jsme nejen Evropě, ale i světu jako národ přinesli jedinečné dědictví pravého českého umění.
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad