Přežít život s pomocí chytrých knih

Venda Šebrlová 3 2014 Knihy česky

Dan Docherty:

Tai-Či

Autorem je Angličan, který od roku 1989 organizuje otevřené britské šampionáty tohoto umění – protože to není sport (i když se musí trpělivě trénovat). V knížce se dozvíte o tradici tohoto původně čínského bojového umění, každý pohyb je pojmenován, vysvětlen a ilustrován. Tai-či spojuje pohyb a klid, ladí do rovnováhy ženskou energii JIN a mužskou energii JANG. Původní název tai-či čuan znamená v překladu „nejvyšší dokonalá pěst“ a jednotlivé polohy jsou často pojmenovány po zvířatech a ptácích. Jak se vám líbí cvik „zabij tygra“ nebo „pohlazení koně po hřbetě“? Některá jména se tradují už od 5. století př. n. l.

Je to meditační cvičení a každému člověku nabídne to, co zrovna potřebuje: boj i klid rituálu. Při cvičení si člověk ujasní, co se v něm i okolo něj právě děje. A především se naučí koordinovat pohyby těla i soustředit se. V knize jsou také vysvětleny možnosti jednotlivých pohybů při sebeobraně a ukázky boje s mečem, šavlí a kopím.

Není to kniha pro lidi, kteří hledají lehkou zábavu. Tai-či nejsou gorodky. Musíte přemýšlet, protože „staří mistři znali pár věcí, ale už se nevrátí, aby nám prozradili, co vědí. Co ale můžeme dělat my, je při cvičení přemýšlet!“ říká v závěru Dan Docherty.

 

Thich Nhat Hanh:

Nic nekončí, nic neumírá

Kniha vietnamského autora má podtitul Nejvyšší moudrost pro štěstí a útěchu. Autor, narozený v roce 1926, je od svých 16 let buddhistickým mnichem. Stal se mírovým aktivistou a patří k nejznámějším angažovaným buddhistům. Také je učitelem, básníkem a zenovým mistrem, který nyní žije ve Francii. Napsal už stovku knih.

V době vietnamské války vyzval Martina Luthera Kinga Jr., aby spolu vyjádřili nesouhlas s tragickými boji. To už přednášel na universitách v USA - a pak mu vietnamská vláda zakázala návrat domů. Žil tedy v exilu a do rodné země se mohl podívat až v roce 2005.

V čem je kniha nositele Nobelovy ceny za mír z roku 1967 výjimečná? Svou konejšivostí. Propojuje filosofii i příběhy, která nás přivádějí k zamyšlení o podstatě života - o které buddhističtí mniši přemítají už dva a půl tisíce let. Především vám nabídne jiný pohled na smrt, která neznamená konec, jen změnu. Kdo chce číst, má před sebou cestu pochopení života, který nemáme prožívat ve strachu z konce, ale v radosti, že žijeme

Autor píše: „Znám mnoho rodičů, jejichž děti ve věku osmnácti či devatenácti let odešly z domova. Pak se jim po dětech stýská a velice se litují. A přesto si tito rodiče neváží chvil, které se svými potomky v minulosti strávili. Totéž platí o manželech a manželkách.“ Každý z nás hledá úlevu od bolesti, tělesné či duševní, která nám ničí radost ze života. Tato knížka nabízí cestu – nezmatkovat, vidět dění nejen z pohledu přítomnosti.

Obě knihy, které jsou pro čtenářem opravdovým darem, vydalo nakl. Metafora

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012