Přežít život s pomocí chytrých knih

Dan Docherty:
Tai-Či
Autorem je Angličan, který od roku 1989 organizuje otevřené britské šampionáty tohoto umění – protože to není sport (i když se musí trpělivě trénovat). V knížce se dozvíte o tradici tohoto původně čínského bojového umění, každý pohyb je pojmenován, vysvětlen a ilustrován. Tai-či spojuje pohyb a klid, ladí do rovnováhy ženskou energii JIN a mužskou energii JANG. Původní název tai-či čuan znamená v překladu „nejvyšší dokonalá pěst“ a jednotlivé polohy jsou často pojmenovány po zvířatech a ptácích. Jak se vám líbí cvik „zabij tygra“ nebo „pohlazení koně po hřbetě“? Některá jména se tradují už od 5. století př. n. l.
Je to meditační cvičení a každému člověku nabídne to, co zrovna potřebuje: boj i klid rituálu. Při cvičení si člověk ujasní, co se v něm i okolo něj právě děje. A především se naučí koordinovat pohyby těla i soustředit se. V knize jsou také vysvětleny možnosti jednotlivých pohybů při sebeobraně a ukázky boje s mečem, šavlí a kopím.
Není to kniha pro lidi, kteří hledají lehkou zábavu. Tai-či nejsou gorodky. Musíte přemýšlet, protože „staří mistři znali pár věcí, ale už se nevrátí, aby nám prozradili, co vědí. Co ale můžeme dělat my, je při cvičení přemýšlet!“ říká v závěru Dan Docherty.
Thich Nhat Hanh:
Nic nekončí, nic neumírá
Kniha vietnamského autora má podtitul Nejvyšší moudrost pro štěstí a útěchu. Autor, narozený v roce 1926, je od svých 16 let buddhistickým mnichem. Stal se mírovým aktivistou a patří k nejznámějším angažovaným buddhistům. Také je učitelem, básníkem a zenovým mistrem, který nyní žije ve Francii. Napsal už stovku knih.
V době vietnamské války vyzval Martina Luthera Kinga Jr., aby spolu vyjádřili nesouhlas s tragickými boji. To už přednášel na universitách v USA - a pak mu vietnamská vláda zakázala návrat domů. Žil tedy v exilu a do rodné země se mohl podívat až v roce 2005.
V čem je kniha nositele Nobelovy ceny za mír z roku 1967 výjimečná? Svou konejšivostí. Propojuje filosofii i příběhy, která nás přivádějí k zamyšlení o podstatě života - o které buddhističtí mniši přemítají už dva a půl tisíce let. Především vám nabídne jiný pohled na smrt, která neznamená konec, jen změnu. Kdo chce číst, má před sebou cestu pochopení života, který nemáme prožívat ve strachu z konce, ale v radosti, že žijeme
Autor píše: „Znám mnoho rodičů, jejichž děti ve věku osmnácti či devatenácti let odešly z domova. Pak se jim po dětech stýská a velice se litují. A přesto si tito rodiče neváží chvil, které se svými potomky v minulosti strávili. Totéž platí o manželech a manželkách.“ Každý z nás hledá úlevu od bolesti, tělesné či duševní, která nám ničí radost ze života. Tato knížka nabízí cestu – nezmatkovat, vidět dění nejen z pohledu přítomnosti.
Obě knihy, které jsou pro čtenářem opravdovým darem, vydalo nakl. Metafora
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad