Pražské divadelní lahůdky

Olga Szymanská 3 2014 Kultura česky

Neumím jinak než láskou

Od Barbory Panklové přes Spanilou Bety k Boženě Němcové. Dívka-Manželka-Matka-Milenka - neuměla jinak než láskou, ale sama ji nepoznala tak, aby ji mohla plně prožít. Největší spisovatelka, spanilá zjevem i duchem, uhrančivá tvorbou i názory, nezkrotitelná i svobodomyslná. Vznešená tragikou svého života. - Vše vytváří vícežánrovou koláž spisovatelčina života, propojenou dramaty, vzpourami, souzněním, poezií. Hlavně Láskou. Inscenace, při níž vhrknou slzy do očí: jde-li o úmrtí syna Hynka a umírání spisovatelky samé.

Divadlo Viola-režie M. Horanský/Hrají: T. Vilhelmová, A.Procházka, T. Pavelka.

 

Idioti

Lars von Trier a jeho nemilosrdný pohled na společnost a člověka. Předstírané mentální postižení na protest proti všemu měsťáckému jako provokace kdekoli, bez jakýchkoliv zábran. Vystavovat kultivovanou společnost šoku a odhalovat tak její pokrytectví. Ale azyl nejdříve útulného prostředí se postupně mění ve vlastní vězení...

Švandovo divadlo-režie Anna Petrželová/Hrají: K. Cibulková, Z. Ondráková, P. Hřebíčková, M. Krátká, F. Čapka a další

 

Příhody Lišky Bystroušky

Podle Leoše Janáčka ji Ondřej Havelka pojal režisérsky jako metaforu věčného koloběhu života, kde zvířecí svět je paralelou lidského. Zvířecí v podobě Bystroušky je zde ucelenější, nezáludný a čistý, lidský svět v postavě revírníka (dějově slabší) čistý není: je v něm intrika, záludnost. Havelka respektuje Janáčkovy motivy: erotika a sexualita je tu v rovině metaforické, tím je představení přístupné všem - dospělým i dětem.

Národní divadlo

 

Kdo se bojí Virginie Woolfové

Jedna z nej her "moderní klasiky" dvacátého století. Slavné komorní drama Edwarda Albeeho plné zvratů a absurdit. Hluboká sonda do partnerských vztahů. Ocitáme se na soukromém večírku dvou manželských párů, které působí na americké univerzitě - boří mýtus o tzv. americkém snu, kdy se poklidný dialog ve vzájemné urážky a jízlivosti, což dokazuje jejich vnitřní prázdnotu, traumata, povrchnost vzájemných vztahů.

Divadlo Rokoko-režie Petr Svojtka/Hrají: A. Procházka, V. Gajerová, V. Dvořák, V. Kubařová.

 

Bylo nás pět

Režisér a dramatik Arnošt Goldflam nám zde svéráznou divadelní adaptací slavné knihy K. Poláčka ukazuje možnost, jak ji uchopit a zároveň nás přesvědčuje, že je znalcem spisovatelova díla. Příběh o věcech malých i velkých patří k nejoblíbenějším humoristickým titulům. I zde diváci určitě najdou situace, jež se opakují a jsou proto všem důvěrně známé z jejich vlastního dětství, navíc vše umocňuje řada dobových melodií.

Divadlo ABC-hrají: P. Juřica, M.Pisařík/T. Novotný, J. Nosek/Z. Kalina, P. Klimeš, A. Suchánková a další.

Z přípravy na tuto inscenaci je také ilutrační foto - čtená zkouška.

 

Cesta kolem světa

Dobrodružství, písničky, humor jsou divadelní evergreen, prolínající celým představením. S londýnským davem i japonskými umělci, vlakem, hongkongským lodivodem, členkami ženského hnutí, číšníky, indiány. Vše v duchu nadsázky - v nečekaných i paradoxních situacích.

Hlavní role sympatické slečny Feminy Jones a inspektora Shermana hrahjí K. Hrušínská a V. Liška.

Divadlo Na Jezerce-dále hrají: P.Vacek, V. Chalupa, M. Sitta, M. Kern a další.

 

Divadelní lahůdky pro vás připravila Olga Szymanská

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012