SAMIZDAT - tvůrčí síla odporu

To je název výstavy, kterou uspořádaly Národní knihovna České republiky a knihovna Libri prohibiti v Galerii Klementinum pod záštitou ministra kultury Daniela Hermanna.
Zahájena byla již 13. března, otevřena bude do 18. dubna. Představuje knihy a další tiskoviny i jejich autory jako společenský fenomén zasazený do souvislostí zejména sedmdesátých a osmdesátých let 20. století. Řadě literátů nebylo tehdy umožněno publikovat oficiálně. Dělo se tak tedy tajně – samizdatem – a plody jejich práce se k lidem dostávaly také tak – navzdory možnosti odhalení a tvrdých postihů totalitním režimem.
Knihovna Libri prohibiti se již víc než dvacet let věnuje samizdatu ve všech jeho podobách, významnému a přitom dost opomíjenému tématu z naší totalitní minulosti. Ve svých prostorách na Senovážném náměstí má největší sbírku čs. samizdatových publikací, ale také exilových knih, časopisů, nahrávek a dokumentů. Pod vedením Jiřího Gruntoráda a Kateřiny Volkové v knihovně Libri Prohibiti pořádá také své vlastní výstavy výtvarníků a literární večery, které jsou malými, leč význačnými společenskými událostmi (viz www.libriprohibiti.cz).
V Galerii Klementinum je vystavena samozřejmě jen malá část zakázané a komunistickou policií pronásledované tvorby, ale velice zajímavá. Najdete tu výtvarně cenné knihy ze samizdatových edic, ale i mimoediční tituly, také kolekce samizdatových periodik, tedy novin a časopisů, která byla v loňském roce zařazena do programu UNESCO Paměť světa. Návštěvník tak může vidět reprezentativní průřez čs. samizdatem v celé jeho šíři a zjistit, jak mnoho význačných osobností české literatury se k samizdatu bylo nuceno uchýlit, nebo v něm přímo „vyrostlo“ po změně režimu v uznávané autory.
Nechybí zde ani „technické prostředky“, tedy psací stroje, dřevěný knihařský lis, rozmnožovací rámečky a funkční cyklostyl, které se před rokem 1989, kdy samizdaty vznikaly, používaly k jejich tisku a rozmnožování kopií. Na rámečku si mohou zájemci sami vyzkoušet tisk letáků.
Připomenou dnes až neuvěřitelnou dobu, kdy dobrovolné písařky přepisovaly v noci až čtrnáct kopií na tenký papír v psacím stroji značky Consul či Zeta. Na tyto mnohdy těžko čitelné kopie už nedočkavě čekali čtenáři, kterým se doručovaly zase jen s těžkostmi a tajně. Mnozí lidé byli za tuto svoji činnost zatýkání, vězněni či v rámci akce Asanace násilně vystěhováni z Československa.
Je moc dobře, že výstava tuto dobru připomene.
ES
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad