21. Febiofest je tu!

HK 3 2014 Kultura česky

21. ročník MFF Praha – Febiofest proběhne od 20. do 28. března v Cinestaru Anděl v Praze. Udělí 3 Kristiány, uvítá 48 hostů a udělí evropskou Grand Prix. Festival zdobí filmy se 13 oscarovými nominacemi. Držiteli Kristiána za přínos světové kinematografii se stanou Andrzej Wajda, Dieter Kosslick a Isaach de Bankolé.Dramaturgové Febiofestu dostanou polské státní vyznamenání

 

Febiofest 2014 podpoří Ukrajinu. Ve světové kinopremiéře uvede film z Majdanu! Speciální promítání filmového bloku Hlas mladé Ukrajiny od 20.00 hod. V sálech 1,2 a 7 bude zdarma přístupné veřejnosti.

 

Festival zahájí Jarmuschův film Přežili jen milenci a Wajdův Walesa: člověk naděje.

Nový film Jima Jarmusche Přežili jen milenci je retro romance o tom, že upíři jsou taky jenom lidi. Výstřední, cyničtí, ale vlastně docela milí. Jarmusch směle pracuje s četnými klišé vampýrských filmů a spolehlivě pobaví publikum Febiofestu nejen na zahájení, ale také na následujících festivalových projekcích.

Druhým zahajovacím filmem je Walesa: člověk naděje. Legendární polský režisér Andrzej Wajda natočil strhující životní příběh prvního polského demokratického prezidenta Lecha Walesy, symbolu pádu komunismu v Polsku. Klasicky vyprávěný, fascinující a silný životní příběh představuje Walesu jako politika, muže záviděníhodné odvahy, ale i jako otce. Film přijede uvést hlavní představitel Robert Więckiewicz.

4 filmy, 13 nominací na Oscara

V repertoáru letošního 21. ročníku Febiofestu v Praze jsou kromě spousty dalších zajímavých snímků 4 filmy, které již získaly 13 nominací na Oscara. Film Ona (režisér Spike Jonze) vypráví příběh o osamělém muži Theodorovi, který se živí psaním osobních dopisů pro druhé. Po rozvodu se zajímá o nový operační systém, který je speciálně upravený podle potřeb zákazníka. Ze světa tohoto systému na něj začne mluvit ženský hlas, do kterého se postupně zamiluje... Film má pět nominací na Oscara. Nebraska od Alexandra Payna vypráví příběh o pomateném starém muži, který se vydá se synem do Nebrasky pro cenu, o níž si myslí, že ji vyhrál. Po cestě se shodou náhod na čas zastaví ve městě, kde otec vyrůstal. Vizuálně strhující počin získal hned 6 nominací v klíčových kategoriích.

Po jedné nominaci mají životopisný film Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě (režisér Justin Chadwick) a režijní počin herce Ralpha Fiennese Vášeň mezi řádky (The Invisible Woman), love story ze života Charlese Dickense.

Hosty festivalu budou francouzský vizuální kouzelník Sylvain Chomet i Jarmuschův oblíbenec Isaach de Bankolé

Francouzský režisér a animátor Sylvain Chomet (*1963) je v Česku nejlépe známý díky svému vtipnému a nápaditě animovanému filmu Trio z Belleville z roku 2003.

Isaach de Bankolé (*1957) pochází z afrického Pobřeží slonoviny. Průlom zaznamenal s filmem Čokoláda francouzské režisérky Claire Denis. Isaach de Bankolé se stane letošním držitelem Kristiána za přínos světové kinematografii.

Svein André Hofsø Myhre (*1973), norský herec s Downovým syndromem, hlavní představitel vtipné žánrové hříčky Detektiv Down doprovodí režiséra Barda Breiena, aby společně s českými koproducenty (Evolution Films) uvedli film v české premiéře.

Robert Więckiewicz (*1967) uhranul publikum Febiofestu už před lety v hlavní roli Leopolda Sochy ve filmu Agnieszky Holland V temnotě, zakončovacím filmu ročníku 2012. Na letošní ročník festivalu tento elitní polský herec přijíždí představit Walesu, člověka naděje.

Předsedou poroty Febiofestu 2014 je Theodor Pištěk.

Držitel Oscara, Césara i Českého lva, slavný kostýmní výtvarník a malíř Theodor Pištěk povede jako čestný předseda hlavní 33člennou porotu 21. ročníku MFF Praha – Febiofest. Na festival přijede také výrazná finská herečka Kati Outinen, zásadní představitelka filmů Akiho Kaurismäkiho, aktuálně nominovaná na Českého lva za roli ve filmu Klauni. Na Febiofest přiveze také svojí novinku Láska, soudruhu!

Hlavní 33členná porota Febiofestu, udělující Grand Prix, je otevřená komukoli, lidem od 15 do 100+ let, všeho druhu vzdělání, sociálního zázemí, profese i zájmů. Z došlých přihlášek festival vybral 33 šťastlivců, kteří shlédnou všechny filmy vybrané do soutěžního programu a pod vedením čestného předsedy rozhodnou o vítězi.

Zvláštního uvedení se na MFF Praha – Febiofest 2014 dočká pět filmů, které vznikly jako společné dílo českých a zahraničních producentů. Už dříve ohlášené filmy Detektiv Down a Láska, soudruhu! doplní režijní debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři, česko-rumunský počin Velmi neklidné léto a Sametoví teroristé, film oceněný diváckou cenou na Berlinale. Pojedeme k moři Jiřího Mádla vypráví o desetiletém Tomášovi (Petr Šimčák), který k narozeninám dostane kameru a nezaměnitelně dětským způsobem zaznamená svou rodinu i okolní svět. Film Sametoví teroristé vypráví příběh tří mužů, kteří odporovali komunistické moci, a to i se zbraní v ruce, tvoří páteř trojice povídek na hraně dokumentu a fikce slovensko-chorvatsko-české koprodukce.

Febiofest Music Festival 2014 je nabitý novými kapelami a je opět zdarma

Pořadatelé Febiofestu i letos připravili bohatý hudební doprovodný program. Febiofest Music Festival proběhne jako každoročně v -3.podlaží multikina Cinestar Anděl, a to od pátku 21. do pátku 28. března 2014.

Každý večer budou k vidění dvě kapely a poté se do noci bude pokračovat v zábavě díky after-party s DJem. Žánrově pestrý program je plný nových jmen. Celý program ukončí v pátek 28. března disco-funkoví Megaphone.

V garážích naleznete také relaxační zónu, stánky s občerstvením a výbornou atmosféru, připravené pro diváky Febiofestu i pro ty, co přijdou přímo na hudbu.

Febiofest podporuje Klub nemocných cystickou fibrózou. Výtěžek ze série projekcí věnuje ve prospěch tohoto Klubu.

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012