Odešel Karel Trinkewitz

3 2014 Naši ve světě česky

S výtvarníkem a báječným člověkem Karlem Trinkewitzem jsem se poprvé setkala v Černínském paláci v roce 1992. Konalo se tam setkání hostů z exilu nazvané Odchody a návraty. Vládla přátelská, až dojemná atmosféra, v níž se odrážely naděje sametového převratu. Přijelo hodně osobností, které jsem znala jen z disidentských tisků nebo ze Svobodné Evropy, např. Josef Škvorecký, s kterým jsem tehdy udělala první rozhovor, Jaroslav Strnad, kterého jsem měla brzy možnost navštívit ve Švýcarsku a spřátelit se s jeho rodinou, a – Karel Trinkewitz. Vedle něho jsem byla náhodou usazena a hezky jsme si povídali. A všichni tři zmínění pánové se stali méně či více spolupracovníky i čtenáři Českého dialogu. Bohužel, všichni už na nás koukají jen z nebeských výšin. A od Karla Trinkewitze mi zůstaly kresby, které našemu časopisu nezištně věnoval. Jednu si dovolím připojit.

-ES-

V Německu v noci na sobotu 15. března zemřel exilový výtvarník a básník Karel Trinkewitz. Bylo mu 82 let. Zprávu o jeho úmrtí oznámil spisovatel Pavel Kohout. Trinkewitz do německého exilu odešel v roce 1979, dva roky poté, co podepsal Chartu 77. Po listopadu 89 se do ČR opakovaně vracel.

Výtvarník, publicista a básník Karel Trinkewitz se narodil v roce 1931 v Mečeříži u Mladé Boleslavi. Po studiích na gymnáziu a keramické škole v Teplicích začal navštěvovat i práva, v roce 1954 byl ale z univerzity z politických důvodů vyloučen. Živil se pak v různých profesích, jako pomocný dělník, reklamní grafik nebo textař. V 60. letech působil jako redaktor v nakladatelství Orbis a současně spolupracoval s řadou časopisů, kam přispíval svými karikaturami a kresbami, ale i esejemi a články o politice nebo umění.

V 70. letech byl perzekvován a dva roky po podpisu Charty 77 byl donucen odejít do exilu. Od r. 1979 žil v Hamburku. V Německu navázal na spolupráci s exilovým i německým tiskem a publikoval několik básnických a esejistických knih. K nejznámějším patří jeho Haiku o Praze, kterou vydal v Londýně v r. 1984.

V návaznosti na rodinnou tradici vstoupil do exilové ČSSD, ve straně se angažoval i v 90. letech. V Hamburku se po roce 1989 stal na výzvu Jiřího Dientsbiera st. i čs. konzulem. Prezident Václav Havel vyznamenal Karala Trinkewitze Řádem Bílého lva.

Převzato z www.krajane.net, autorka Milena Štráfeldová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012