Odešel Karel Trinkewitz

S výtvarníkem a báječným člověkem Karlem Trinkewitzem jsem se poprvé setkala v Černínském paláci v roce 1992. Konalo se tam setkání hostů z exilu nazvané Odchody a návraty. Vládla přátelská, až dojemná atmosféra, v níž se odrážely naděje sametového převratu. Přijelo hodně osobností, které jsem znala jen z disidentských tisků nebo ze Svobodné Evropy, např. Josef Škvorecký, s kterým jsem tehdy udělala první rozhovor, Jaroslav Strnad, kterého jsem měla brzy možnost navštívit ve Švýcarsku a spřátelit se s jeho rodinou, a – Karel Trinkewitz. Vedle něho jsem byla náhodou usazena a hezky jsme si povídali. A všichni tři zmínění pánové se stali méně či více spolupracovníky i čtenáři Českého dialogu. Bohužel, všichni už na nás koukají jen z nebeských výšin. A od Karla Trinkewitze mi zůstaly kresby, které našemu časopisu nezištně věnoval. Jednu si dovolím připojit.
-ES-
V Německu v noci na sobotu 15. března zemřel exilový výtvarník a básník Karel Trinkewitz. Bylo mu 82 let. Zprávu o jeho úmrtí oznámil spisovatel Pavel Kohout. Trinkewitz do německého exilu odešel v roce 1979, dva roky poté, co podepsal Chartu 77. Po listopadu 89 se do ČR opakovaně vracel.
Výtvarník, publicista a básník Karel Trinkewitz se narodil v roce 1931 v Mečeříži u Mladé Boleslavi. Po studiích na gymnáziu a keramické škole v Teplicích začal navštěvovat i práva, v roce 1954 byl ale z univerzity z politických důvodů vyloučen. Živil se pak v různých profesích, jako pomocný dělník, reklamní grafik nebo textař. V 60. letech působil jako redaktor v nakladatelství Orbis a současně spolupracoval s řadou časopisů, kam přispíval svými karikaturami a kresbami, ale i esejemi a články o politice nebo umění.
V 70. letech byl perzekvován a dva roky po podpisu Charty 77 byl donucen odejít do exilu. Od r. 1979 žil v Hamburku. V Německu navázal na spolupráci s exilovým i německým tiskem a publikoval několik básnických a esejistických knih. K nejznámějším patří jeho Haiku o Praze, kterou vydal v Londýně v r. 1984.
V návaznosti na rodinnou tradici vstoupil do exilové ČSSD, ve straně se angažoval i v 90. letech. V Hamburku se po roce 1989 stal na výzvu Jiřího Dientsbiera st. i čs. konzulem. Prezident Václav Havel vyznamenal Karala Trinkewitze Řádem Bílého lva.
Převzato z www.krajane.net, autorka Milena Štráfeldová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad