Jeden svět 2014

3 2014 Kultura česky

Jeden svět 2014 se výběrem filmů trefuje

do nejaktuálnějších světových událostí

Téma práce, na které se zaměřuje Jeden svět 2014, je nadčasové. Přesto je program festivalu velmi aktuální. Objevují se v něm filmy s náměty, které v těchto dnech známe z novinových titulků. Patří sem například film o kontroverzních přípravách olympiády v Soči (Putinovy hry), o rozdělení Súdánu, kde se opět rozhořívá občanská válka (Nejdelší polibek), o eritrejských uprchlících v Izraeli (Zvuky mučení), kteří v lednu vyšli do ulic proti izraelské imigrační politice, anebo o stávce horníků v Jižní Africe, jež neutichá (Horníci pod palbou).

Právě poslední jmenovaný dokument bude zahajovacím filmem Jednoho světa 2014. V Praze jej ve světové premiéře osobně uvede významný dokumentarista Rehad Desai a producentka Anita Khanna. V roce 2012 zdokumentovali stávku horníků z platinového dolu Mirakana, která skončila po brutálním zásahu policie krveprolitím. „Napínavý snímek je velkým diváckým zážitkem a v souvislosti s právě probíhající další vlnou podobných protestů v JAR získává nový rozměr. Tvůrci se ho dnes navíc snaží nabídnout soudu jako důkazní materiál při hledání viníků masakru,“ říká Hana Kulhánková, ředitelka festivalu Jeden svět.

Práce jako ústřední téma se objevuje i v dalších filmech, především v těch zařazených do hlavní tematické kategorie nazvané Práce dělá člověka...“. Filmaři nahlíží na práci v širokém společenském kontextu a otevírají debatu o tom, proč právě ona ovlivňuje v současnosti tolik naše životy. O vyhoření i alternativních podobách zaměstnávání je dokumentární komedie S chutí do toho! režiséra Konstantina Faigleho. O práci jako zdroji našeho štěstí i utrpení přijede diskutovat osobně do Prahy. Nedostatek pracovních příležitostí řeší v dokumentu Míčky a melouny obyvatelé maďarské vesnice Besence. Pomůže jim tenisový kurt a farma z dotací EU? Režisér Frédéric Brunnquell ve snímku Doba slevová ukáže na příbězích bývalých zaměstnanců Ryanair nebo Aldi, že korporace nedávají slevu zadarmo. I on navštíví festival, stejně jako polská režisérka Lidia Duda. Ta s sebou přiváží hlavní hrdinku svého filmu Všechno je možné Teresu Bancewicz. Osmdesátiletá stopařka se pokusí přesvědčit pražské publikum o tom, že práce nemusí být hlavní životní náplní. Tvůrci dalších filmů se zaměřují na problematiku nezaměstnanosti a chudoby na globálním Jihu i Severu, dětskou práci i migraci za obživou.

Soutěžní kategorie Máte právo vědět uvede často šokující dokumenty se silným lidskoprávním rozměrem. Patří mezi ně i Zelimova zpověď o mučení a zatýkání nevinných na Severním Kavkaze ve jménu boje proti terorismu. Hlavní hrdina Zelim a režisérka Natalija Michajlovová přijedou na Jeden svět. Režisér Roger Ross Williams zase přiveze film Bůh miluje Ugandu o spojitosti mezi prosazováním diskriminačního zákona proti gayům a lesbám a lobbingem amerických evangelikálních hnutí v ugandském parlamentu.

Hlavní soutěži se představí 12 filmů, které sledují aktuální společenské problémy, jako je nelegální migrace, xenofobie, organizovaný zločin nebo politický extremismus. Diváci a divačky uvidí třeba unikátní film Verdikt v Maďarsku. Štáb režisérky Eszter Hajdú tři roky sledoval soud se čtyřmi maďarskými příznivci krajní pravice, kteří byli obviněni ze série rasově motivovaných útoků na romské vesnice z roku 2008 (vloni Jeden svět promítal film Je to jen vítr inspirovaný těmito událostmi). Režisérka s producentem Sandorem Mesterem uvedou pražské projekce.

Kategorie Panorama nabízí koktejl těch nejúspěšnějších dokumentárních filmů ze světových festivalů. Film Narkokultura je o stoupající popularitě mexických balad opěvujících drogové dealery. Jízda na hraně odhalí, proč Kevin Pearce, kdysi jeden z nejlepších snowboardistů světa, už nikdy nepojede na olympiádu.

V nové kategorii Rodiny v ohrožení se představí například snímek Závisláci na netu o čínském odvykacím ústavu pro teenagery závislé na počítačových hrách, který přiveze režisérka Shosh Shlam. Dále režisér Estephan Wagner otevře dokumentem Poslední sny debatu o důstojném umírání. Výlet za láskou ukáže problémy třicetiletého autisty při hledání partnerky.

V kategorii Moc médií estonské divadlo NO99 spustí na protest proti populismu ve filmu Prachy v prachu fiktivní politickou kampaň. Ztracený signál demokracie zase upozorní na politické tlaky na média nejen v Řecku.

V kategorii Cesty ke svobodě festival uvádí filmy ze zemí, kde působí společnost Člověk v tísni. Například v Rusku se odehrává film Pussy Riot – punková modlitba.

Kategorie Takzvaná civilizace zahrnuje mimo jiné i dokumenty o životním stylu, jako např. Mráz kopřivu nespálí. Režisér Dean Puckett divákům a divačkám osobně představí film o životě v komunitě – v ekovesnici uprostřed Londýna.

Kompletní program i fotografie k filmům jsou zveřejněny na webu www.jedensvet.cz. Seznam všech hostů najdete v příloze.

Festival se koná v Praze od 3. do 12. března, poté v dalších 33 městech České republiky.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012