Tannhauser

Olga Szymanská 3 2014 Kultura česky

Richard Wagner spojil ve své romantické opeře Tannauser a zápas pěvců na Wartburce několik předloh a témat. Pojednávají o minnesangru Tannhauserovi, zápasu pěvců na hradě Wartburgu a sv. Alžbětě Durynské.


Pro české prostředí je velmi zajímavé, že jako zdroj inspirace zapůsobil na skladatele český hrad Střekov: Wagner ho navštívil v červnu 1842. Do Čech se vrátil o prázdninách následného roku, kdy pobýval v Teplicích a udělal si výlet do Prahy: zde se snažil začít s kompozicí k opeře. Její premiéra se konala v říjnu 1845 v Drážďanech za řízení samotného R. Wagnera. V titulní roli vystoupil tenorista J. Ticatschek, rodák z Teplic na Metují.

Historie hudebně-dramatických děl Richarda Wagnera uváděných v Čechách sahá až k listopadu 1854, kdy byl poprvé hrán v pražském Stavovském divadle právě Tannhauser. Dnes pro mnohé již nepředstavitelné, ale v tomto divadle, které mnohem lépe vyhovuje interpretaci především Mozartových oper, následovala uvedení dalších Wagnerových děl. Jeho Mistry pěvci Norimberskými byla 5. ledna 1888 otevřena mnohem lépe vyhovující budova Nového německého divadla (dnešní Státní opery). A již na konci ledna téhož roku uveden právě Tannhauser. Jeho zatím poslední premiéra v této budově proběhla v dubnu 1993.

 

Současné nastudování opery Tannhauser Richarda Wagnera uvádí od ledna 2014 Státní opera v Praze.

osa

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012