Škvorečtí

Korespondence mezi Otou Ulčem a manželi Škvoreckými zachycuje dějiny světa i rodin, české emigrace i naděje a vztek po roce 1989. Je vtipná až k sebeironii a vrací nás k dějům, na které zapomínáme. Sám autor ji hodnotí jako „až nerealisticky harmonickou“.
Navzájem si chválili i kritizovali svou tvorbu, hodnotili práci nakladatelství 68 Publishers (které vydalo do r. 1993 přesně 226 titulů) a Ulč Zdenu i Josefa v dopisech občas nazýval Melantriši nebo Gutenbergové...V nakladatelství vycházela beletrie a literatuta faktů, dokumenty i poezie – a protože Ulč prokládá texty dopisů vlastním komentářem, pochopíme snáze souvislosti s vývojem ve světě a vychutnáme si nesčetné narážky. Pochopíme, jak svízelná byla někdy spolupráce s Voskovcem, Lustigem nebo rozporuplným Janem Benešem. Jiní emigranti si naopak velmi vážili toho, co Škvoreckých pro naši emigraci dělají. Mezi roky 1979 - 1993 vycházel jejich zásluhou dvouměsíčník Západ s rubrikami Svět, ČSSR, Exil, Umění, Literatura a velmi oblíbeným Humorem, kde např. Bylo otištěna báseň Ivana Skály Má Sibiř.
Jen tak mimoděk se píše o tom, jak Ivana Trumpová a Martina Navrátilová nedaly (na věčně) prázdné konto nakladatelství ani penny. A když se objevil Ivan Lendl, koupil si pár knížek, ale nechtěl, aby jej někdo poznal.
Fantastické jsou také citace tisku, vycházejícího v socialistickém Československu (hlavně z Rudého práva a Tribuny). Takže si emigranti o sobě přečetli, jak utekli za penězi, zatímco ostatní tady budovali lepší zítřky pro své děti. To ostatně slýchávali ti, kteří se po roce 1989 vrátili domů velmi často. Mnozí z toho měli těžké deprese a odjížděli zpět. Také Škvoreckých zažili peklo především po uveřejnění svazků spolupracovníků s StB, kde je i jméno Zdeny Salivarové-Škvorecké. O tom napsala poslední knížku nakladatelství 68 Publishers s názvem Osočení.
Ota Ulč přiznává, že Josef Škvorecký mu občas napsal při hodnocení příspěvků: „Oto, trpíš ukecaností!... Škrtej, kde to jde!“ Ovšem texty, které putovaly mezi kanadským Torontem a americkým Binghamtonem čtyřicet let, jsou naštěstí neškrtané. A také hodně černobílých fotografií si vychutnáme. Všem, kteří umějí číst, vřele doporučuji!
Vydalo nakl. Šulc-Švarc, napsal Ota Ulč.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad