Koncert Láska a žena... z našeho cyklu Hudba bez hranic

Ty ženy byly dvě, obě mladé a krásné. Mezzosopranistka Pavla Švestková a klavíristka Markéta Janáčková. Vystoupily s programem, který se ke zvolenému dni 14. února, tedy svátku sv. Valentýna a tudíž i všech zamilovaných a milujících, velmi hodil. Koncert byl nazván Láska a žena v hudbě českých skladatelů a skladatelek . Celou předjařím a líbeznými tóny nabitou atmosféru umocnily ještě dvě skutečnosti. Překrásné prostředí Muzea Bedřicha Smetany v patře starobylého domu na Novotného lávce, pod nímž přímo šumí vltavský jez, a z jehož oken můžete vyhlédnout na panorama Hradčan a Malé Strany. A ta druhá? Očekávané mateřství zpěvačky, pro kterou byl tento koncert jedním z posledních před narozením miminka. Symbolika „valentýnského“ podvečera večera byla tímto vrchovatě naplněna.
Zatímco výhled na Hradčany se soumrakem kouzelně měnil barvy od těch narůžovělých až po modrozlaté, scházeli se návštěvníci. Brzy bylo vidět, že připravené židle nebudou stačit, a tak pracovníci muzea hbitě přidali celou řadu. Nakonec se zaplnila místa i docela vzadu, kde ani už tak dobře vidět nebylo. Tóny klavíru i zpěvaččina líbezného mezzosopránu se však nesly celým prostorem a nikdo tak nebyl ochuzen. Zaznamenali jsme, a také v úvodu koncertu přivítali, hned několik zahraničních návštěvníků z řad členů a přátel Mezinárodního českého klubu – od USA přes Francii, Švýcarsko a Švédsko až k velkému množství těch pražských. Protože koncert byl společnou akcí s Muzeem B. Smetany a otevřen široké veřejnosti, tvořili další část četného publika tito návštěvníci. Nadšeni byli, myslím všichni.
Obě umělkyně předvedly skvělou souhru ve společném repertoáru, Markéta Janáčková se představila i jako sólistka. (Jindy ji též můžete slyšet i jako členku Janáčkova tria, jehož je vůdčí osobností). Markéta Janáčková a Pavla Švestková pravidelně spolupracují od roku 2008. V krásném tematickém programu – o lásce v jejích nejrůznějších podobách, milenecké, mateřské, lásce k životu i k Bohu, zazněly písně a skladby nejvýznamnějších jubilantů letošního Roku hudby. V úvodu to byly známé Písničky na jednu stránku Bohuslava Martinů, kterým se v hlase Pavly Švestkové dostalo jak potřebné lyriky a vřelosti, tak i rozpustilosti. Následovala málokdy uváděná Dubnová preludia pro klavír od výjimečně nadané české skladatelky Vítězslavy Kaprálové. Vitulka, jak jí říkali přátelé, závěr života prožila ve Francii a bohužel zde ve velmi mladém věku zemřela. Tato země také ovlivnila její tvorbu, podobně jako ve stejné době ve Francii žijícího a tvořícího Bohuslava Martinů, s nímž ji pojilo úzké pouto. Dubnová preludia pro klavír jsou toho svědkem. A Markéta Janáčková jejich svědectví podala ve velmi působivé podobě. Určitě svou brilantní a zároveň procítěnou interpretací přesvědčila mnoho těch, kteří Kaprálové hudbu neznali, že jde o dílo hodné větší propagace na českých i zahraničních pódiích. Dokázaly to i následující písně Vítězslavy Kaprálové, opět přednesené oběma umělkyněmi, ukazující na odlišnost prožívání lásky ženou na rozdíl od svých mužských protějšků.
I v následujícím programu se návštěvníci potěšili krásným výkonem obou umělkyň. Výběr z cyklu Po zarostlém chodníčku Leoše Janáčka opět přednesla sólově Markéta Janáčková. Spolu s Pavlou Švestkovou si pak obě užily krásu Dvořákových Biblických písní, z nichž také zazněl výběr. Magický podvečer věnovaný lásce pak uzavřela Árie Panny Rózy z opery Tajemství Bedřicha Smetany. Není třeba dodávat, že následoval velký potlesk a květiny, a také další fotografování. Bylo by škoda tuto atmosféru nezachytit alespoň takto pro ty z vás, kdo jste nemohli být přítomni. Proto se můžete podívat za výběr z pěkných fotek obou přítomných fotografů, Pavla Farkaše i Radomíra Mervarta, jimž patří dík. Můžete na nich ocenit i krásné šaty, kterými na tento koncert vybavila Markétu Janáčkovou fashion-designérka Petra Kociánová.
MARKÉTA JANÁČKOVÁ – klavír
Absolventka Akademie múzických umění v Praze, vystupuje jako sólistka a komorní hráčka na pódiích u nás i v zahraničí - Francie, Španělsko, Dánsko, Čína, Kanada, Estonsko, Kypr aj. Účinkovala s PKO, Moravskou filharmonií Olomouc, Filharmonií Bohuslava Martinů. Natáčela pro Český rozhlas, ČT, Radio France, TV ZDF. Od roku 1999 se také věnuje tematice „terezínských“ autorů za 2. světové války. S Janáčkovým triem natočila tři CD, poslední z nich (Tria J. B. Foerstera) v roce 2012 pro Supraphon. Působí také jako externí hudební režisérka Českého rozhlasu a pedagogicky na English International School Prague.
Markétu Janáčkovou na koncerty obléká Petra Kociánová Fashion Designer, Pasáž Černá Růže, Na příkopě 12, Praha 1.
PAVLA ŠVESTKOVÁ - mezzosoprán
Absolvovala Pražskou konzervatoř u profesorky Yvony Škvárové, sólistky opery Národního divadla v Praze. Věnuje se výhradně koncertní činnosti. V rámci sólových recitálů vystoupila na mnoha koncertních pódiích v Čechách i v zahraničí např. v Německu, Belgii, Rakousku, Maďarsku, Holandsku, Bulharsku, Estonsku, Japonsku aj. Od roku 2008 do současnosti vystupuje s Orchestrem Atlantis, komorním souborem Atlantis Collegium a Gran Duettem Concertante. V roce 2013 vychází její první CD s názvem Music of Love, na kterém zpívá písně Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka.
Koncert se konal ve spolupráci s Národním muzeem – Muzeem Bedřicha Smetany a za podpory Nadace Bohuslava Martinů. Přispěli rovněž paní Olga Marlin z Prahy a pan Geoff Piper z Lucemburska, příznivci české hudby a Mezinárodního českého klubu. Všem děkujeme.
Martina Fialková
Foto Radomír Merwart
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad