Estébáckou Prahou

Prokop Tomek
ESTÉBÁTSKOU PRAHOU – průvodce po pražských sídlech Státní bezpečnosti
Jedním ze znaků činnosti Státní bezpečnosti (StB) za represivního komunistického režimu bylo přísné utajení. Týkalo se nejen struktury, služebních vazeb, funkcí aj., ale také objektů. Míst spojených s aktivitami StB – věznic, bytů, služeben a dalších prostorů včetně domů pro ubytování sovětských poradců – bylo před listopadem 1989 v Praze nespočet, neexistují však jejich autentické fotografie, snímky v uvedeném průvodci tudíž zachycují až současný stav.
Místa neblahého působení StB se nacházela doslova po celé Praze, z jednotlivých městských částí byly nejvíce zastoupeny Bubeneč a Dejvice. Čtvrť s honosnými a bohatě vybavenými domy nabízela po druhé světové válce množství uprázdněných konfiskátů po bývalých majitelích. Vily obklopené zahradami poskytovaly dostatek klidu pro skrytou práci StB: v klidných ulicích stěží mohl uniknout pozornosti ostrahy chodec nebo dokonce neznámý automobil.
Zásadní význam z hlediska rozmístění bezpečnostního aparátu měly po válce vedle budov v Bartolomějské ulici objekty předválečné Masarykovy studentské koleje na Velvarské (později Leninově, nyní Evropské ulici, postavené v letech 1923-27. Studenty odtud násilím vyhnali nacisté 17. listopadu 1939, pak kolej sloužila jako německá kasárna. K původnímu účelu, tedy ubytování studentů, se budova nevrátila ani po osvobození, zhruba od roku 1950 se stala sídlem několika klíčových součástí Státní bezpečnosti včetně I. správy MV (rozvědky). Odtud byly v padesátých letech řízeny tvrdé zásahy a akce včetně atentátů a únosů v zahraničí, odtud StB bojovala proti zahraničním zpravodajským službám, kontrolovala cizince, turisty, obchodníky, novináře, zastupitelské úřady atd. Koncem osmdesátých let řídila StB ze stejného místa boj proti občanským hnutím včetně Charty 77, v listopadu a prosinci 1989 tu masově likvidovala nejdůležitější kompromitující písemné materiály. A ještě deset let před pádem režimu se tu dokonce počítalo se šesti kulometnými hnízdy zaměřenými na všechny čtyři strany.
Jednou ze zajímavých příloh publikace jsou adresy desítek tzv. propůjčených a konspiračních bytů, které původní nájemník či majitel – prověřený, spolehlivý a režimu oddaný – poskytoval bezpečnosti k tajným schůzkám s jejími spolupracovníky.
Vydalo nakladatelství Academia
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad