Kurvy nepláčou

Aby nedošlo k mýlce. Mladý, dvacetiletý autor Michal Rejžo Pavlík nepíše o děvčatech na silnici E 55 či v hanbincích. Píše o patnáctileté Zuzaně a její babičce, kterou má radši než svoji matku. Ta ji jenom peskuje. Chová se ke své dceři jako ošklivá macecha k Popelce. Zuzana je šťastná, když může s babičkou a dědou jet na víkend do chaty v pohraničí. Miluje přírodu, les, říčku, která teče dole pod skálou. Ráda se sama toulá loukou či lesem. S prarodiči chodí také navštívit přátelské sousedy do blízkých chat. Tráví zde také své poslední prázdniny, než nastoupí do střední školy ve větším městě. Těší se, že nebude bydlet doma u matky, ale v internátě. To je jedna část příběhu.
Druhá se týká Zuzaniny školy. Přichází nová třídní učitelka. Je hezká a mladá, sotva opustila vysokou. Se studenty se kamarádí a dokonce jim nabídne účinkování v divadelní hře, kterou napsal její bývalý přítel, nyní žijící za hranicemi, v Německu. Hra připomíná odsun sudetských Němců a bude se hrát česky a německy a to za hranicemi. Pět studentů včetně Zuzky se do „divadla“ přihlásí a příběh pokračuje…
Třetí vrstva poukazuje na lidskou nenávist, chamtivost a bezohlednost. A k tomu také směřuje slovně neobvyklý, leč v lidovější řeči dosti používaný, titul.
Nechybí ani dramatické okamžiky. Čtivě napsaná knížka mladého autora je příslibem, že se můžeme těšit na další…
Vydala Olympia.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad