Hezky nahlas nebo hezky potichu?

Rádi zde zveřejňujeme otevřený dopis našeho čtenáře, dopisovatele a dlouholetého spolupracovníka Českého dialogu z Německa, pana Václava Židka, který též dopisuje na web Seniorum. Jak je vidět, problémy se zbytečnými a obtěžujícími zvuky a také s nesrozumitelnou a příliš rychlou dikcí mnoha rozhlasových a televizních moderátorů jsou všude stejné. A protože i mnozí z Vás v zahraničí také sledujete Českou televizi a posloucháte Český rozhlas, přečtěte si, co se kolem tohoto problému rozpoutalo....
Köln, den 18. října 2013 Vážený pane předsedo docente Uhde,
obracím se na Vás jako na předsedu orgánu, který uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu činnosti České televize. Doufám, že mému dopisu bude vámi věnována pozornost a že se pokusíte v rámci svých možností o zjednání nápravy. Mé upozornění se týká většiny seniorů v České republice, kteří jsou často mladou generací již odepsáni a kterým se vždy před volbami politickými stranami naslibuje všechno možné a po volbách skutek utek. Dovoluji si Vám zaslat prolink na článek moravského serveru SeniorTip http://www.seniortip.cz/?module=article&id_article=3781, kde vyšel velmi zajímavý článek čtenáře pana Krieshofera a ke kterému jsem nemohl zůstat lhostejný, abych vám nenapsal a tak se pokusil přes Vaší Radu ČT zjednat aspoň v něčem nápravu. Abych se nemusel více rozepisovat, tak vkládám do tohoto textu část textu tohoto článku a více se dovíte ze samotného článku, jehož odkaz je výše uveden.
“V médiích však pracují lidé, kteří to buď nevědí, nebo to nerespektují. Moderní doba přinesla zlozvyk mluvit rychle, drmolit, neartikulovat. Jakoby ono proslulé heslo - čas jsou peníze - proniklo do vědomí a nutilo kdekoho k rychlému výdělku. Možná, že je to i výsledek nedostatečné výchovy k jazykové kultuře, možná jen lajdáctví a bezohlednost. Někdy to v éteru vypadá, jakoby reportéři a moderátoři soutěžili o to, kdo potřebný text vysloví rychleji a v kratší době. Možná proto, aby zbylo více času na reklamu, která přináší zisk.”
V příspěvku pana Krieshofera najdete další nemalé závady, týkající se moderátorů a i technické kvality programů České TV. Jsem přesvědčen, že při troše snahy by se mohla ve všech bodech zjednat náprava a tím seniorům dokázat, že se berou jejich problémy na vědomí a že ještě nepatří do “starého šrotu” i když to tak leckdy vypadá. Děkuji Vám předem za Vaši odpověď.Srdečně Vás zdraví Václav Židek Na vědomí: Generální ředitel České televize Petr Dvořák ( petr.dvorak@ceskatelevize.cz)Ředitel České televize OSTRAVA Tomáš Šiřina (tomas.sirina@ceskatelevize.cz)
Václav Židek
D-50 859 Köln
zidekvaclav@googlemail.com
Milí čtenáři, článek pana Ivo Krieshofera je něco jako výzva pro všechny seniory a jejich nejbližší, kterým není lhostejný pojem stáří. Proto navrhuji, aby všichni čtenáři Českého dialogu rozeslali doporučení s prolinkem na tento příspěvek svým přátelům, známým, svým poslancům, starostům, hejtmanům, rozhlasovým redakcím i různým deníkům atd. Čím více bude rozeslaných odkazů, tím lépe. Jsem přesvědčen, že nestačí kývat nad příspěvkem uznale a smutně hlavou, tak náprav se nikdy nedočkáme. Prostě a jednoduše je třeba začít něco dělat. Jak jsem byl informován, tak návštěvnost Českého dialogu je velmi slušná - denně několik set a proč toho nevyužít a něco proto neudělat? Myslím si, že to za pokus stojí. Takže, milí čtenáři, co vy na to - pustíme se do toho a nebo zůstaneme k našim problémům nadále lhostejní a raději budeme jen nadávat u piva? Václav Židek
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad