Dvě pražské výstavy

Olga Szymanská 10 2013 Kultura česky

OHLÉDNUTÍ za malířem v klobouku

 

Výstava obrazů, akvarelů, grafiky, skic a filmových plakátů představuje dílo velkého malíře a člověka, jemuž bylo letos uděleno čestné občanství Prahy 2 im memoriam.

 

ANTONÍN SLÁDEK se narodil 29. října 1942 v Huštěnovicích. Vystudoval užitou grafiku na Uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, poté malbu v ateliéru Aloise Fišárka na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Mezi lety 1970 – 1978 se věnoval především tvorbě filmových plakátů. Stal se význačným a známým autorem celkem dvaceti tří známých plakátů, mezi nimi především k filmům Žlutá ponorka, Sbohem, pane profesore, Fantomas se zlobí. S plakátem Takže ahoj ho spojuje i stejnojmenný tehdejší celovečerní hraný debut Víta Olmera, kde ztvárnil titulní roli fotografa Jana Kubíčka. Smysl pro humor dokázal přenést na plakáty pomocí zcela volné kresby či fotomontáže. Současně se zabýval knižní grafikou a ilustrací: navrhoval obaly na knihy, které vydávalo nakladatelství Merkur, mnohé ilustrace mu pravidelně vycházely v Mladé frontě.

Od osmdesátých let Antonín Sládek dlouho žil a tvořil v Paříži, kde se proslavil malbou půvabných zákoutí a zároveň krásných žen. V nich proměňoval všední realitu v nevšední umělecký zážitek. Jeho figurální náměty byly inspirovány pařížským prostředím kaváren, bister, hospod a hospůdek, životem v ulicích a uličkách. Nalézáme v nich nádech grotesknosti: postavy jakoby lehce deformované mají proto velice osobitý výraz. Ona mimika postav ve spojení s velmi jemnou nostalgií i atmosférou vytvářejí z autorových obrazů jedinečná díla, které touží mít mnozí. Proto je dnes můžeme najít ve sbírkách nejen pražské Národní galerie či Uměleckoprůmyslového musea, ale i Muzea moderního umění v New Yorku, v soukromých domácích i zahraničních sbírkách ve Francii, Kanadě, Německu, Rakousku, USA, Spojených arabských emirátech.

Také pražské Galerie la Femme, s níž A. Sládek léta spolupracoval: v rámci tzv. Domácích úkolů vytvořil obrazy, například: Snídaně v trávě (2003), Malá pocta velké Edith (2003) či Žena a automobil (2004). V té době se zúčastnil i sympozií České umění pro brazilské Lidice a České umění v Kanadě. Antonín Sládek zemřel dva dny po sedmašedesátých narozeninách – 31. října 2009 na následky těžké nemoci.

Výstavu obrazů, akvarelů, grafiky, skic a filmových plakátů, kterou připravila Galerie la Femme, je možné navštívit v Novoměstské radnici v Praze.

 

Plná verze výstavy:

GALERIE V PŘÍZEMÍ NR A GALERIE VĚŽE – mimo pondělí 10 - 18 hodin – do 28. 10.

1. ČÁST VÝSTAVY V PŘÍZEMNÍ GALERII NR – vstup z Vodičkovy ulice průjezdem a podloubím vpravo - vstupenku uschovejte pro

2. ČÁST VÝSTAVY V GALERII VĚŽE – vstup od podloubí přes nádvoří – prokázání se vstupenkou v pokladně věže/u kustoda

Zkrácená verze výstavy:

JEN GALERIE V PŘÍZEMÍ NR - mimo pondělí 10 - 18 hodin – do 29. 11. 2013

 

„Život snů je krátký“

Toto životní krédo nejznámější české operní pěvkyně má i název výstavy o jejím nevšedním soukromém a profesním životě.

Návštěvníci mohou projít mezi stovkou velkoformátových fotografií - v úpravě technologií Lightjet a shlédnout i videopasáže z hudebního dokumentu „Samota duše mé…“

 

GALERIE VĚŽE NOVOMĚSTKÉ RADNICE - mimo pondělí 10.00 - 18.00 hod.

5. 11. - 1. 12. 2013

Vstup zdarma: bude-li otevřen v listopadu ochoz věže, výstava bude zpřístupněna po zaplacení vstupenky na věž.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012