STÝ Monty Pythonův létající kabaret

Olga Szymanská 10 2013 Kultura česky

Pražské divadlo Rokoko první říjnový den uvedlo již stou reprízu představení Monty Pythonův létající kabaret.

 

Britská skupina

Kultovní skupina Monty Python vznikla na konci šedesátých let minulého století ze šesti nekonvenčních britských komiků, autorů a scénaristů, kteří tvořili ve dvojicích: Terry Jones a Michael Palin, Graham Champan a John Cleese, Eric Idle psal sám a konečně Terry Gilliam se staral o animované dotáčky. V letech 1969 – 1974 vysílala BBC pravidelně jejich půlhodinky plné bláznivých skečů s názvem Monty Pythonův létající cirkus. Pětačtyřicet dílů znamenalo průlom v oblasti televizní zábavy. Bláznivě nespoutaný humor, který si nebere žádné servítky a dělá si bezostyšně legraci snad ze všeho (hlavně lidského), našel stovky příznivců v Británii i po celém světě. Přestože od natočení první série uplynulo čtyřicet let, reprízy se bez přestání vysílají na televizních kanálech všech kontinentů. A nestárnoucí humor si získává stále další generace příznivců. Seriál získal páté místo v anketě časopisu TV Guide o nejkultovnější televizní pořad všech dob. Skupina natočila v sedmdesátých letech i úspěšné filmy Život Briana, Smysl Života, Monty Python a Zlatý Grál – ten byl zvolen nejlepší britskou komedií všech dob. Poté se členové skupiny rozešli, každý se však prosadil sólově. Většina členů bývalé skupiny jezdí i do České republiky a má k ní vřelý vztah: například T. Gilliam zde natočil svůj film o bratrech Grimmových.

 

České představení

V pojetí režiséra Petra Svojtky a v dramaturgii Patra Janků se ani v jednom ze sta uvedených představení nejednalo a nejedná o napodobeninu slavných televizních pořadů skupiny Monty Python. Jde o adaptaci, vycházející z původních textů, přeložených Petrem Paloušem a vtipně zasazených do českého kontextu s velkým hereckým vkladem českých herců. Vycházejí z poetiky literární podoby a z inspirace televizního zpracování: inspirace je tu však „jen“ startovním bodem k nesčetným improvizacím a herecké kreativitě, která je rozehrávána naplno a svobodně. Proto žádné z představení není stejné a postavy si ho náležitě užívají. Vasil Fridrich, Radim Kalvoda, Hynek Čermák/alt. Viktor Dvořák, Jiří Hána, Roman Štabrňák a Barbora Poláková/alt. Tereza Nekudová rozvíjejí své vstupy každý podle svého naturelu velmi tvůrčím způsobem. Po zdůvodnění, proč zde vystupuje jedna žena, se již naplno odvíjejí jednotlivé skeče. Strážce proti neslušným výrazům (R. Kalvoda) by sice mohl svou „ostravštinu“ vypilovat, přesto je obohacením celého představení. Stejně jako nápaditá scéna Marie Raškové a kostýmy Kateřiny Hájkové. Proto si jevištní podoba známých televizních vstupů satirické skupiny získala svým originálním humorem stovky českých obdivovatelů.

Monty Pythonův létající kabaret patří mezi nejoblíbenější inscenace Městských divadel pražských. Přejme jí i sobě, aby jejích repríz bylo nepočítaně.

 

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012