Primátorský řetěz

Dary primátorům pražským
Muzeum hlavního města Prahy po záštitou primátora hlavního města Prahy pořádá výstavu Primátorský řetěz /Dary primátorům pražským. Nejen nová podoba původního primátorského řetězu nadchne mnohé návštěvníky.
HISTORIE
Užívání zlatého primátorského řetězu s medailí a městským znakem při slavnostních příležitostech vyvinulo se ze středověkého obyčeje: městští a státní hodnostáři a úředníci, mající právo na vlastní pečeť, nosili typář pečeti-pečetidlo na řetěze na krku jako odznak své hodnosti. V pražských městech po husitské revoluci začali nosit pečeť na zlatém či stříbrném řetězu úřadující purkmistři. Později byl první purkmistr nejváženějším členem městské rady: zahajoval roční cyklus střídání konšelů v úřadu a na konci roku jej uzavíral. V období pobělohorském se purkmistři pražských měst přestali označovat nošením obecní pečeti, jen někteří obdrželi osobní výsadu nosit na krku medailony s podobiznou panovníka. Purkmistři spojeného královského hlavního města Prahy (dle císařského dekretu Josefa II.) byli státními úředníky. Nosili proto úřední uniformu se šavlí a šerpou, ne pečeť. Na sklonku 19. století však zavedla některá česká města dle staré tradice a dle zahraničních vzorů znovu řetěz s medailí jako insignií označující hlavu města. A Pražská obecní rada se usnesla, aby starosta města nosil při slavnostních příležitostech opět řetěz. Na návrh radního a bývalého starosty architekta Čeňka Gregora byl proto zhotoven nový řetěz s medailí zlatníkem Karlem Ebnerem, a to podle návrhu arch. prof. Antonína Balšánka (samotný řetěz obsahuje české granáty a vyraženou podobu zemského patrona Václava IV.). „…Je z ryzího zlata a má nesmírnou, především historickou hodnotu. Naposledy byl vystaven v roce 1918. Jsem přesvědčen, že i současná generace si jej zaslouží vidět na vlastní oči… jako třeba korunovační klenoty,“ říká Tomáš Hudeček, nynější pražský primátor. Řetěz byl předán slavnostně tehdejšímu starostovi Janu Podlipnému v srpnu 1898. Po rozpadu monarchie a vzniku Československé republiky byl uložen do Muzea hlavního města Prahy: s císařským portrétem byl nežádoucím předmětem, a proto jej starosta nenosil. Ukázalo se však, že při různých příležitostech je jeho užití žádoucí. Po vzniku velké Prahy (r. 1922 spojením dosavadní s 38 sousedními městy a vesnicemi) navrhl proto městský archivář Václav Vojtíšek, aby vrchní starosta velkoměsta užíval titulu primátor a při slavnostních příležitostech na důkaz svého postavení primátorský řetěz nosil. Jako dočasné provizorium užíval primátor Karel Baxa starý řetěz (z r. 1898), z jehož medaile bylo poprsí Josefa I. s nápisem o něm vyhlazeno: tato strana se stala rubem, lícem pak strana s předchozím městským znakem. V této podobě užívají řetěz primátoři hlavního města Prahy dodnes.
VÝSTAVA
V suterénním sále s původními fragmenty ze zbořených pražských domů jsou umístěny jednotlivé vybrané dary nejvyšších – nejdůležitějších představitelů z různých zemí Evropy, Asien i Ameriky, a to z éry komunistické i pozdější. Kuriozitou jsou například silonové ponožky, mnohé čínské či japonské předměty apod. Exponáty jsou ze sbírek Muzea hlavního města Prahy a Archivu hlavního města Prahy. Zlatým hřebem je druhá část výstavy: v prvním patře ve vitríně si lze prohlédnout současný řetěz, zapůjčený samotným primátorem hlavního města Prahy: „Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost na vlastní oči spatřit tento unikát podle návrhu Antonína Balšánka v krásném interiéru novorenesanční budovy, navržené v 90. letech 19. století také A. Balšánkem,“ zdůraznila Zuzana Strnadová, ředitelka muzea. Expozice v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy otevřena do 20. října.
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad