Premiéra nového dokumentu České kořeny ve Vídni je za námi

Maf 10 2013 Naši ve světě česky

Konala se večer prvního dne konference pořádané Senátem PS ČR na téma Nová migrace.

I účastníci konference, mnozí z řad představitelů českých spolků v zahraničí, byli na projekci filmu pozváni a část z nich se skutečně zúčastnila. Na další vývoj projektu České kořeny se přišel podívat také pan senátor Tomáš Grulich, předseda stálé komise Senátu pro krajany v zahraničí, která projektu již v r. 2011 udělila svoji záštitu.

Přišlo však i početné zvídavé pražské publikum, také členové a přátelé Mezinárodního českého klubu - z nichž řada byla ze zahraničí, dlících právě v Praze - a řada novinářů. Promítání se zúčastnil i pan Ota Štorch ze Švédska, osobnost z našeho prvního dokumentu České kořeny ve Švédsku, bývalý jáchymovský vězeň.


Opět se osvědčila skvělá spolupráce s různými redakcemi Českého rozhlasu – velký sál byl úspěšně zaplněn. Příchozí vítala hosteska čokoládovými "Mozartkugeln" (věnoval Österreich Werbung, stejně jako krásné katalogy, zvoucí na dovolenou do Rakouska).

V úvodu promluvil - česky - k tématu velvyslanec Rakouské republiky, Dr. Ferdinand Trauttmansdorff, který převzal záštitu nad premiérou.

Jeho hezkou zdravici najdete zde: http://www.cesky-dialog.net/clanek/5847-zdravice-rakouskeho-velvyslance-na-premiere/

Pak krátce promluvil za Jihomoravský kraj, který byl hlavním sponzorem filmu, náměstek hejtmana, pan Bc. Roman Celý, DiS. Přiblížil úzké vztahy JM kraje s Rakouskem a Vídní a zájem na jejich neustálém prohlubováni i prostřednictvím pomoci českým krajanům (JM kraj výrazně podpořil např. rekonstrukci budovy českého gymnázia ve Vídni).

 

Po poděkování všem, kdo se na vzniku již třetího z řady dokumentů České kořeny a na přípravě této premiéry podíleli, byl film promítnut.

S napětím jsme očekávali jeho přijetí (třikrát vstupujeme do podobné řeky...), s úlevou a potěšením pak uvítali dobrou odezvu publika. Následné diskuse a ohlasy snad dokazují, že projekt České kořeny má svůj vývoj směrem kupředu a každým dalším dílem se dostává o kousek dal. A ani stejné téma není potřetí nudné, naopak se ukazuje, že v každé zemi, které se České kořeny věnovaly, lze najít určitá specifika, která formovala životy Čechů, kteří zde našli nové domovy.

Po projekci byli k pódiu pozváni všichni milí hosté z Vídně, "filmoví hrdinové" večera, kteří přijeli na premiéru (Táňa a Tomislav Vašíčkovi, Anna a Viktor Vaďurovi, Marie Woodhamsová, Jan Brabenec, Rudolf Cainer a také manželé Andrejsovi). Bylo nezbytné poděkovat jim za upřímnost, otevřenost a ochotu nechat nahlédnout do svého soukromí.

Po závěrečných květinách se všichni významní hosté sešli ještě na sklenku dobrého rakouského vína (věnovalo Rakouské kulturní forum) a lahodné vídeňské řízečky (dodala blízká spřátelená restaurace Sedm konšelů). V diskuzích zaznělo mnohé – jak připomínky k dokumentu, tak osobní zkušenosti.... Některé rozhovory, které zde vedli redaktoři s filmovanými osobnostmi, vám určitě postupně zprostředkujeme.

 

V příloze najdete fotografie z premiéry a také několik ohlasů, které jsme prozatím posbírali. Níže ještě několik odkazů na články k tématu.

Lidovky o filmu

http://www.lidovky.cz/jak-se-zilo-a-zije-cechum-ve-vidni-dozvite-se-v-novem-dokumentu-p6y-/kultura.aspx?c=A130927_133409_ln_kultura_hep

Rozhovor Mileny Štráfeldové (Český rozhlas – Rádio Praha) s Martinou Fialkovou

http://www.cesky-dialog.net/clanek/5845-treti-dil-filmovych-ceskych-korenu-se-vydal-za-krajany-do-vidne/

Byla také natočena videoreportáž z premiéry, která bude sloužit jako pozvánka na další projekci v Kyjově 16. 10. – moravskou premiéru. Proběhne na všech jihomoravských TV okruzích. Kdo jste nebyli v Praze a máte to blíže do Kyjova, přijeďte! http://mck.cesky-dialog.net/

 

DVD s filmem České kořeny ve Vídni je již v prodeji, pište na tuto adresu nebo na

cesky-dialog@seznam.cz . Cena 250,- Kc plus poštovné nebo 10 EUR plus poštovné.

 

Děkujeme za Váš zájem a těšíme se na viděnou na dalších projekcích, ať už v Kyjově, ve Vídni nebo jinde. Budeme se samozřejmě snažit o co největší uplatnění dokumentu. Je snad dalším kamínkem do mozaiky ze života Čechů ve světě, kteří odešli kvůli komunistickému režimu. A snad jsou České kořeny i malým příspěvkem, který pomůže v nynější tristní domácí situaci rozmyslet si, komu svěřit vliv na další budoucnost České republiky.

Za produkci a autorský tým

 

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012