Dvořákova Praha – klasika jdoucí s dobou?

Martina Fialková 9 2013 Kultura česky

Festival se jménem génia, jehož hudba nám dělá možná největší reklamu v celém světě, letos zahajuje 8. září a trvá do 20. září. Šestý ročník připravil zcela nový tým v čele s uměleckým ředitelem Markem Vrabcem. I když dramaturgie koncertů vychází ještě z práce předchozího vedení, už před festivalem je znát nový přístup. Letošní Dvořákova Praha ještě intenzivněji, a hlavně neotřelými cestami, oslovuje mladé publikum.  A navíc se i na koncertech představí hvězdy klasiky, které jsou v mladém věku a již dosáhly nejvyšších uznání. Například violoncellistka Alisa Weilerstein, houslista a dirigent Julian Rachlin, pianista Denis Kožuchin, nedávný vítěz prestižní soutěže Královny Alžběty v Bruselu, či basbarytonista Adam Plachetka, nejmladší člen Vídeňské státní opery. Připraven je i Rodinný den a mnoho dalších zajímavostí.


Zahájení v Lužanech a v Praze

Dvořákova Lužanská mše, tedy Mše D dur, jedna z nejslavnějších českých duchovních skladeb, je na programu mimopražského prologu festivalu 8. 9., v den narození skladatele. Uskuteční se přímo v místě, kde byla skladba i premiérována. Dvořák ji zkomponoval ke slavnostnímu otevření kaple zámku v Lužanech na objednávku mecenáše, stavitele Hlávky. Přednese ji Ensemble Inégal se sólisty.

 

Pražské slavnostní zahájení 10. září patří České filharmonii pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, se sólistkou, Američankou Alisou Weilerstein. Fenomenální violoncellistku známe v Praze už z vystoupení na jiných festivalech. Jejími návraty můžeme být potěšeni o to více, známe-li její vyjádření k tradiční zahajovací skladbě Dvořákovy Prahy, kterou letos přednese právě ona: „ Když jsem se Dvořákův violoncellový koncert naučila, bylo mi dvanáct. To se může zdát brzo, ale já jsem se prostě nemohla dočkat! Veřejně jsem jej poprvé prováděla ve čtrnácti s New York Youth Symphony v Carnegie Hall. Vždycky k němu budu mít zvláštní náklonnost, nejen k těmto skoro dětským zážitkům, ale proto, že je to jedno z mistrovských děl koncertní literatury vůbec.“  Na programu zahajovacího koncertu bude kromě toho Adagio 3. symfonie Krysztofa Pendereckého v autorově úpravě pro smyčce, takto ve světové premiéře, a dále Beethovenova 7. symfonie A dur. Alisa Weilerstein vystoupí druhý den ještě i se sólovým recitálem v Pražské křižovatce, kostele sv. Anny.

Facebook, streetart na zdech, Classicbox

To jsou prostředky, kterými, kromě klasických billboardů, přichází neotřelá reklama za mladými. Jak zapůsobí v místech, která jsou v Praze vyhrazená pro streetart, nastříkané humorné minipříběhy, zobrazující velikány klasiky? Objeví se víc mladého publika v koncertních sálech? A jak zareagují další pražští „chodci“, až uvidí růžovomodrého Antonína Dvořáka, kterak na zádech nese J.S. Bacha? („Bacha na Dvořáka“), nebo jak mu Bedřich Smetana servíruje kávu („Smetanu do kávy?“). Jestliže jsme si už zvykli i na knižní komiksové příběhy o slavných skladatelích, snad nás to neurazí…

Videa z realizace jednotlivých motivů jsou umístěna na youtube. Přímo před Rudolfinem se již tyčí 9 metrů vysoká interaktivní „Facebooková zeď“ CLASSICBOOK , propojená s profilem festivalu. Na ni bude „Dvořák dávat své posty, které se budou objevovat i na Facebookové stránce festivalu“, vysvětlují  její autoři.

Říká se, že dobré zboží se chválí samo. S klasickou hudbou a její popularitou mezi mladším publikem to však může být trochu jinak a propagace proto není nikdy dost. Kromě ní je však třeba i další podpora – zvýhodněné vstupy, systém slev, volně přístupné programy. I to Dvořákova Praha mladým, a také rodinám s dětmi nabízí.

Klub mladých zve na „last minute“ i na doprovodná setkání

Zaregistrovaní členové festivalového „Klubu mladých“ mají opět možnost levnějších vstupenek. Navíc přibyl i tzv. studentský speciál za 100 Kč, který jim umožní usazení na volné místo v sále po třetím zvonění, tedy jakýsi „last minute“. Na 14. září je připraven i lákavý koncert pod širým nebem, na němž vystoupí komorní soubory pražské HAMU. Týž den se koná i setkání s americkým muzikologem Davidem Beveridgem pod názvem Antonín Dvořák jak ho neznáte, zaměřené na málo uváděné Dvořákovy symfonie. Proběhne v češtině, protože Beveridge žije a svá dvořákovská bádání uskutečňuje již přes dvacet let v Praze, vstup je volný. Čestným hostem pořadu bude Antonín Dvořák III., jediný žijící vnuk skladatele.

Rodinný den

Tím bude také 14. září. Pro úplně nejmladší posluchače a jejich doprovod jsou připraveny tři koncerty, ale mohou si i vyrobit zábavnou knihu o Dvořákovi či zhlédnout divadelní představení Zahrada nudy a fantazie na nábřeží u Rudolfina, v případě nepřízně počasí v sousední Pražské konzervatoři. Nenechte si ujít ani koncert studentů pražských uměleckých škol a Hudebního gymnázia hl. m. Prahy. Úroveň mladých sólistů může být velkým překvapením.  Na většinu programů Rodinného dne je vstup volný, některé vyžadují rezervaci.

 

Magnety

Vedle už zmíněného prologu a zahajovacího koncertu budou dalším opěrným  „dvořákovským“ bodem  i jeho 3. a 4. symfonie Es dur a d moll, které zazní v podání  Beijing Symphony orchestra s dirigentem Tan Lihua. Bude jistě zajímavé zjistit, jak se hudba českého skladatele dotýká čínské duše. Orchestr je ve své vlasti prestižním hudebním tělesem a koncertuje po celém světě. Na závěrečném koncertě pak lze vyslechnout německé pojetí Dvořákovy 9. symfonie Z nového světa, která zazní společně s klavírním koncertem Roberta Schumanna. Ten přednese polský mistr romantického klavíru, Rafael Blechacz. Německý symfonický orchestr Berlín bude řídit Cornelius Meister.

 

Festival ale uvede i řadu děl jiných skladatelů. Velkým magnetem je jistě Requiem Giuseppe Verdiho, italského génia opery. Velkolepá skladba zazní v katedrále sv. Víta 15. 9. Českou filharmonii a Pražský filharmonický sbor bude dirigovat rodák z Janova, Fabio Luisi, současný hlavní dirigent Metropolitní opery. Není bez zajímavosti, že sopránové sólo při premiéře zpívala v roce 1874 v Miláně slavná Češka, Terezie Stolzová. My se můžeme těšit na výkony sólistů Anny Samuil, Ruxandry Donose, Massima Giordana a Jana Martiníka. Kultivovaný a nádherně zabarvený basbaryton Adama Plachetky, jehož je v ČR vzácnost slyšet, zazní v áriích Mozarta, Rosiniho i v dalších skladbách na koncertě 17. 9. Lákadlem bude i vystoupení Juliana Rachlina. Dne 18. 9. přednese slavný Mendelssohnův houslový koncert s Českou filharmonií. I on dostane příležitost představit se den poté v komorním houslovém recitálu. Kouzlem komorní hudby se můžeme těšit ještě na několika dalších koncertech v podání domácích i světových interpretů.

Doufejme, že letošní ročník Dvořákovy Prahy bude i příslibem do budoucna. Nejen, že také dík tomuto festivalu, využívajícímu jméno českého génia, Praha zůstane vyhledávaným centrem klasické hudby, ale že tato hudba je schopna najít si u nás i dostatek nových, vzdělaných a nadšených posluchačů.

 

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012