Stalo se v srpnu.... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 9 2013 Aktuality česky

Vzpomínali jsme na srpnovou okupaci 1968. Co je to 45 let proti pocitu zoufalství a vzteku z beznaděje? O tom psala naše šéfredaktorka Eva Střížovská a také já – obě jsme vzpomínaly na jeden z nejhorších dnů v našich životech. A rozum nám zůstal stát, když ruská policie zatkla před Kremlem skupinku Rusů, kteří připomínali zatčení osmi protestujících na Rudém náměstí před 45 lety. Letošní manifestace trvala pouhé čtyři minuty!

Na politické scéně byl pěkný cirkus. Poprvé v našich dějinách byla rozpuštěna Sněmovna. Na konec října byly ohlášeny předčasné volby. Nenápadně je chce z Hradu dirigovat sám Miloš Zeman. Kampaň už začala... Za stranu SPO Zemanovci bude s požehnáním pana prezidenta kandidovat jeho hradní kancléř Vratislav Mynář. Karel Schwarzenberg prohlásil, že když on byl kancléřem, za takový nápad by ho Václav Havel hodil do hradního příkopu.

Jméno Václava Klause se vynořovalo (a zanořovalo) v rytmu dálkového plavce. Hlava nahoru - byl by výhodný sňatek z rozumu s Janou Bobošíkovou? Pak hlavu schovat - ne, raději ne, co kdybych dostal málo hlasů a byla ostuda? Takže od její strany dal ruce pryč. On se chce nechat přemlouvat i od jiných, tím se dostávat na první stránky novin – kdo tedy bude další? V těchto podzimních volbách bude Klaus (asi) stát jen v pozadí a komentovat bez ohledu na výsledky, jak je všechno (ale všechno) opravdu (ale opravdu) blbě! Takže doufá v pramínky potůčků (malých straniček), které se vbrzku slijí ve velkou pravicovou řeku pod jeho duchovním vedením!

Stejně „pozoruhodný“ byl také prezident Miloš Zeman. Krásně to vystihl Miroslav Kemel v kresleném vtipu (MFDnes 1.7.13): Zeman (s udiveným Bohem v oblaku nad sebou) tvrdí: „Při skromnosti mně vlastní, kdo ve mně nevidí Spasitele, je naprostý amatér...“

Ostatně – oba pánové se začátkem měsíce sešli na vrcholu Sněžky, kde společně pojedli a popili. Ani popelníček nechyběl, přestože se v Poštovně nesmí kouřit. Zatímco Klaus šel se svým doprovodem pěšky, Zemana tam vyvezla horská služba autem.

Vláda bez důvěry pokračuje v personálních změnách. Zeman to podporuje, protože k lizu se dostávají jeho příznivci. Ministr kultury Jiří Balbín odvolal z funkce ředitele Národního divadla v Praze Jana Buriana. Ten nastoupil pouhých osm hodin před vyhazovem... Protože hrozilo, že ND nezahájí kvůli pobouření herců sezónu, Balbín „si s ředitelem vyříkali potřebné“ a Burian se znovu stal ředitelem. Zatím nebyl znovu odvolán.

Zemřel jeden z největších režisérů naší země Jiří Krejčík (95). Jeho mimořádný umělecký vliv na českou (i slovenskou) filmovou tvorbu ocenila celá gramotná veřejnost. Na rozdíl od mnohých z nás byl velmi charakterní a nezlomitelný. A také velký cholerik, jehož dramatické výstupy hnaly herce k nejvyšším výkonům.

Pokračuje soud s Davidem Rathem a jeho společníky pokračuje za neustálých protestů obžalovaného. Všichni jsou prý zaujatí a myslí jen na svou kariéru! Odmítá pletichy kolem státních zakázek a vykřikuje, že všechno je vymyšleno proti němu. Že nešlo o úplatky, ale sponzorování.

Bývalý ministerský předseda Petr Nečas se po 27 letech manželství rozvedl. Nezvládl touhu po macaté blondýně Janě Nagyové a ta z něj udělala v očích veřejnosti manipulovaného šaška. Té ODS doporučila, aby dobrovolně opustila stranu.

 

Byly zrušeny lékařské nadstandardy – příplatky za kvalitnější péči. Takže když budete chtít lepší oční čočky nebo lehčí sádru, nebudete si platit rozdíl mezi obyčejným a lepším, ale kompletně celý nadstandard. Ach jo, asi neumím logicky myslet a tak nevím, co to má za smysl.

Pokračovaly rasové nepokoje a rozšířily se z Českých Budějovic do dalších měst. Policie udržela pořádek s velkým nasazením a společnost se znovu ptala: Co s tím? Jenže jako vždycky: Romové musejí chodit do školy a do práce, jinak budou pořád na okraji společnosti a ostatní budou naštvaní. Zatím však všechny snahy včlenit je do společnosti selhaly.

Na 48. ročníku karlovarského filmového festivalu se objevila skutečná hvězda – John Travolta. Byl z toho velký šrumec, protože se choval jako herec, který si váží svých fanoušků. Takže nešel jen nevšímavě po červeném koberci, ale taky se smál a na pódiu připomenul několika tanečními pohyby svou nejslavnější roli v Pomádě.

Něco hezkého nakonec? Hezkého moc ne, ale napínavého. Miloši Zemanovi diagnostikovali lékaři cukrovku. Což pro pacienta znamená drsnou dietu. Ovšem pro těžkého kuřáka s náruživou žízní a hladem je to špatná zpráva. Zatím musí omezit kouření ze čtyřiceti na dvacet cigaret, povolené má jedno malé pivo denně a měl by jíst méně zabijačkových pochoutek. Podle fotografií ze společenských akcí to však vypadá, že doktoři radí a prezident... Státní zdravotní ústav propočítal, že minulý rok nás všechny stály škody na zdraví kuřáků, alkoholiků a obézních lidí nejméně 520 miliard korun!!

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012