Lhotka opět plná zpěvu a tance.

9 2013 Kultura česky

Pánbůh nás má asi rád, říkali si v sobotu 24. srpna organizátoři 19. ročníku Sochových národopisných slavností ve Lhotce. Základní předpoklad pro to, aby akce dopadla dobře – příznivé počasí – byl splněn. I když v při slavnostním zahájení, kdy  byla položena kytice k pamětní desce folkloristy Vicence Sochy a lašský král Zdeňa Vituš I. Krulikovský zazpíval lašskou hymnu, nechávalo počasí účastníky trochu v nejistotě, na  zahájení programu se už podívalo i sluníčko a vydrželo až do konce.

Diváky, kterých přišla tisícovka a na čtyři stovky účinkujících, přivítala ředitelka slavností a starostka obce Růžena Kopčáková. Představila hosty a garanty slavností – senátorku PČR Evu Richtrovou, náměstka hejtmana MSK Svatomíra Recmana, předsedu Úřadu pro hospodářskou soutěž Petra Rafaje, tajemníka Euroregionu Beskydy Dášu Valáškovou, předsedu Folklorního sdružení ČR Zdeňka Pšenicu a rodiny Sochovu a Tothovu.

Tradičně patřil začátek dětským souborům v programu „Z čeho urostě velký chlop?“, jehož autorkou byla Yvona Voráčková. Postupně se hrami, písničkami a tanci představily soubory Valášek z Kozlovic, Malý Grunik z Ostravice, Malá Ostravica a Ondrášek z Frýdku Místku, Malá Nivnička z Nivnice a Malá Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí. Diváci jejich výkony odměňovali častým potleskem a zápal dětí, se kterým vystupovaly je nadějí i zárukou, že folklorní tradice budou v našem regionu pokračovat i nadále.

Další část programu nazvala jeho autorka Kristýna Pavlíková Mílková „ Chytni ščura, pojez krup, buděš zdravy coby dup“. Se svými pořady vystoupily soubory Grunik z Ostravice s CM Vojtek z Ostravy, Valašský Vojvoda z Kozlovic, Pilky ze Lhotky s Pustkovou CM z Kozlovic, jubilující sedmdesátiletý Vsacan ze Vsetína, Ostravica z Frýdku Místku, Ševčík z Ostravy a Ondřejnica s CM Fojt ze Staré Vsi nad Ondřejnicí.

Jako dárek k 90. výročí českého rozhlasu přijel z metropole jižní Moravy BROLN – Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů se svými sólisty. Nejenom diváci, ale i ostatní účinkující se zájmem sledovali opravdu profesionální výkony v podání hudebníků a zpěváků a ohlas na jednotlivé skladby a sólové výkony dokazoval uznání a spokojenost. BROLN ve svém programu představil i nastupující generaci, děvčata a chlapce, účastníky celostátního finále folklorní soutěže „Zpěváček“. A „bonbonek“ na závěr – s BROLNEM vystoupili místní občané Lisellote a Jan Rokytovi, oba vynikající sólisté. Jan zahrál na flétnu a pak usedl k cimbálu, aby doprovodil Lisellote při její mistrovské ukázce hry na Panovu flétnu, v níž patří mezi nejlepší světové hudebníky.

O úplný závěr programu se postaral jediný zahraniční účastník, soubor Váh z Liptovského Mikuláše, který předvedl ukázku temperamentního slovenského folklóru a diváci obdivovali fyzickou výdrž tanečnic a tanečníků. Po jejich vystoupení všechny potěšil tradiční a krásný ohňostroj.

Příznivcem Sochových slavností byl loni zesnulý folklorista Jan Rokyta, jehož druhý syn Pavel taky v areálu nechyběl. „Já to cítím jako pokračování otcova odkazu nejen v účasti tady, ale také v tom udržování folklorních tradic. Tady ve Lhotce mají diváci blízko k účinkujícím a to vytváří jedním slovem atmosféru komorní. Cítím se tu moc příjemně,“ dodal Pavel Rokyta. A vyjádřil asi pocity všech, kteří v sobotu do areálu zavítali.

Pořadatelé, Klub žen Lhotka spolu s obcí, už tradičně nabídli všem chutné a dostatečné občerstvení. Za podpory Krajského úřadu, Folklorního sdružení ČR a řady tradičních sponzorů, kteří festivalu věnují přízeň už řadu let a patří jim velký dík, se podařila krásná akce. Ať žije jubilejní 20. ročník 2014!

Jarda Hudeček

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012