Doktor House v Praze

Olga Szymanská 7 2013 Kultura česky

Čeští diváci dobře znají svérázného brilantního diagnostika s nevybíravými způsoby - Dr. Gregoryho House. Jeho představitel Hugh Laurie vystoupí poprvé v České republice.

Muž mnoha talentů slaví nemalé úspěchy jako herec, producent, režisér, spisovatel, zpěvák, hudebník. Vše, na co sáhne, se mu daří. Proto byl roku 2006 vyhodnocen magazínem Life za nejvšestrannějšího muže všech dob. Oddíly (níže) nezahrnují vše z jeho jednotlivých profesí.

Život

Hugh Laurie se narodil 11. 6. 1959 v anglickém Oxfordu. Otec William "Ran" Laurie byl lékařem, který získal na Letních olympijských hrách v Londýně (1948) zlatou medaili za veslování dvojic bez kormidelníka. Matka Patricia zemřela, když bylo Hughovi dvacet devět. Vyrůstal v Oxfordu, vychováván v duchu presbyteriánské víry. Navštěvoval prestižní přípravnou školu Dragon School. Sám se přihlásil na Selwyn College v Cambridgi: vystudoval archeologii a antropologii. Po otci velký sportovec se ještě za studií (1977) stal juniorským mistrem Anglie ve veslování a reprezentantem anglického týmu veslařů na světovém šampionátu. Zúčastnil se slavného závodu osmiveslic Oxfordu a Cambridge (1980). Je členem Leaander Clubu, jednoho z nejstarších veslařských klubů na světě a jeden z člunů v Selwynu byl pojmenován po něm. Roku 1989 se oženil s Jo Green: s ní, dcerou Rebeccou (1993), která dostala roli pětileté dívky ve filmu Vtip (Wit) a syny Billem a Charliem žije v severním Londýně. Mezi jeho přátele patří herecký partner ze seriálu Dr. House Robert Sean Leonard. Za svou tvorbu získal Hugh Larie vícekrát cenu Emmy Award, Zlatého Glóbu, Sdružení filmových kritiků a mnohá jiná ocenění. Pouze jeho tvorba zahrnuje na šedesát filmových a televizních titulů.

Divadlo

Kvůli onemocnění infekční mononukleózou byl Larie nucen zanechat veslování. Zapojil se do divadelního spolku v Cambridge Footlights, v němž začínalo mnoho jiných britských komiků. Díky kolegyni Emmě Thompsonové se seznámil se Stephenem Fryem: s ním vytvořil úspěšné komické duo. Oni dva a Emma parodovali v roce 1984 sami sebe jako reprezentanty britské vědomostní soutěže University Challege z Footlights College, i Oxbridge v epizodě Bambi britského sitcomu Mladí v partě. Od roku 1980 byl Hugh prezidentem spolku Footlights, Emma jeho více prezidentkou. Napsal hru, kterou s Emmou uvedli na festivalu v Edingurgu: oba v ní i hráli. Získala první cenu Perrier Comedy Award. S Fryerem Larie připravil mnohá dobročinná představení. V roce 2007 obdržel Hugh Larie od královny Alžběty II. Řád britského impéria za přínos do dramatického umění.

Televize

Udělení ceny v Edinburghu vedlo k autorskému převedení hry The Cellar Tapes na londýnské jeviště i k televizní verzi, vysílané roku1982. Laurie, Frye a Emma byli s B. Eltonem, R. Coltramem a S. Redmondem vybráni, aby napsali komediální show pro Granada Television: všichni vystupovali v obou jejích sériích. Během osmdesátých a devadesátých let trojice herců pracovala na více projektech. Hlavně na seriálu Černá zmije, kterou napsal B. Elton a R. Curtis: Laurie v ní hrál své kultovní role - současně prince i poručíka. Dále oba vytvořili komediální sketch show A Bit of Fry and Laurie, kterou v letech 1989 – 1995 odvysílala BBC. Seriál Jeeves and Wooster byl adaptací P. G. Wodehouse: Hugh dostal hlavní roli zaměstnavatele-roztomilého blbce Bertieho Woostera, která je jeho rolí nejznámější. Zde se mohl projevit i jako pianista a zpěvák. A za legendární roli Gregoryho House v seriálu Dr. House získal dva Zlaté glóby, dále ocenění Screen Actors Award a šest nominací na cenu Emmy. Roku 1992 se objevil také v klipu k singlu Walking On Broken Glass od Annie Lennox v kostýmu z Černé zmije III. či jako vědec ve videu Experiment IV od K. Bush. Sám režíroval řadu reklam a pořadů.

Film

Dostal hlavní roli ve snímku Rozum a cit s E. Thompson a K. Winslet (1995). Ve filmu z produkce Walta Disneyho 101 dalmatinů (1996) hrál zloděje štěňat Jaspera. Dále v Eltonově adaptaci románu Neuvěřitelný, v Možná miláčku (2000). V Dívce z Ria, Letu Fénixe (2004). V kasovním trháku Muž s železnou maskou (1998), v Madam Bette (1998), Monstrech vs. Vetřelci a v mnoha dalších filmech. Dostal také hlavní roli ve Velké vánoční jízdě (2011). Příští rok se má objevit jako pan Watts v australském filmu Mr. Pip po boku herečky K. Fox. Spolu s Fryem propůjčují hlasy hlavním postavám animovaného filmu Keirona Selfa Strašidlo Cantervillské (do kin přijde v příštím roce).

Literatura

První román H. Larieho Obchodník se smrtí (The Gun Seller), vydaný 1996 ve Velké Británii a zanedlouho v USA, zaznamenal ohlasy u kritiky a veřejnosti, nyní bude adaptován jako scénář pro MGM. Autor si v něm dělá si legraci z trilleru. Jeho druhá románová kniha nese titul The Paper Solder. Sám Laurie obdivuje spisovatele P. G. Wodehouse: podle vlastních slov mu „četba jeho románů zachránila život“.

Hudba

Hraje na klavír, kytaru, bicí, harmoniku a saxofon, což zúročil v seriálech A Bit of Fry and Laurie, Jeeves and Wooster, Dr. House. A když hostoval v Saturday Night Life 2006. Působí jako zpěvák a hráč na klávesy v rockové skupině Band From TV. Byť klavírista samouk, přesto dosáhl neuvěřitelně úspěšné kariéry. V dubnu roku 2011 ve svých dvaapadesáti letech debutoval deskou Let Them Talk, na níž se představuje i jako zpěvák. Titul ihned zaznamenal takový úspěch, že se v devíti zemích dostal do prodejních žebříčků Top 10 a v dalších jedenácti zemích do Top 40. Druhé album Didn´t It Rain umělec nahrával začátkem tohoto roku ve vyhlášených Ocean Way Studios v Los Angeles.

Praha

Hugh Laurie a Copper Bottom Band zavítají do Prahy v rámci svého evropského turné k albu Didn´t It Rain (Warner Music/Supraphon), které vychází právě v květnu. Na něm se Hugh rozhodl oprostit od zvuku neworleanského blues, znějícího z předchozího alba, a vydat se proti proudu do amerického vnitrozemí. "Rozhodl jsem se ještě hlouběji ponořit do obrovské americké hudební nabídky a najít to, co mě okouzlilo už jako kluka. A čím víc jsem toho objevil a poslouchal, tím víc jsem byl uhranut těmi songy, ale i lidmi, se kterými jsem měl občas dokonce to štěstí si zahrát." Na jedné desce se sešli W. C. Handy (st Louis. Blues) a Jelly Roll Morton (I Hate A Man Like You), také Dr. John (Wild Honey) a Alen Price z The Animals (Changes). Po vydání alba čeká Hugha Laurieho a Copper Bottom Band turné po Velké Británii, které vyústí do evropského turné v červenci a srpnu.

A právě jeho součástí je jediný koncert v pražském Kongresovém centru: bez "doktorské hůlky", zato se skupinou skvělých hudebníků zde vystoupí Hugh Laurie 26. července 2013.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012