Klokánie Evy Střížovské má úspěch

-red- 6 2013 Knihy česky

Nová knížka Evy Střížovské, Mezi našimi v Klokánii, má úspěch. A to jsme ji ani nestihli pokřtít...

a už se výborně prodává. Vyšla totiž v čase překotných událostí a na její uvedení do světa jaksi zatím nebyl čas. Tím příjemnější je, že knížek rychle ubývá a autorce už přícházejí první ohlasy. Zdá se, že tato její poslední kniha (nebo spíš první? knížka totiž byla napsána už před více než 10 lety, tedy dřív než všechny tři o Češích v Texasu a jinde v USA) bude nejúspěšnější. Ale posoudit to musíte sami. O čem tedy je?

Mezi našimi v Klokánii

Už v 90. letech navštívila šéfredaktorka Českého dialogu Čechy a Slováky, žijící na jižní polokouli, v Austrálii. Putovala tři měsíce od Sydney přes Melbourne, Canberru a Adelaide do Tasmánie a zpět. Poznávala nejen nádhernou australskou přírodu, ale hlavně našince, zajímavé a velmi rozdílné osobnosti. Byť nám doma většinou neznámí lidé, už jen tím, že se museli sžít s takto odlišnou zemí a její kulturou, stávají se osobnostmi i každý farmář či řemeslník, říká autorka. S odstupem času, (z finančních důvodů knížka mohla vyjít až letos), se stávají mnohé vzpomínky a osoby vlastně již historií - a o to zajímavější a cennější možná jsou.

Můžete se zde dočíst o umělcích českého a slovenského původu (herečky Dáša Bláhová, Eva Sitteová, režisérka Katka Iváková, herec Jiří Kačer, baletka Zora Šemberová), o výtvarnících sdružených v Artspectru i o jiných, o Sokole v Sydney, v Melbourne, ale i o trampech, s nimiž autorka trávila Vánoce u divoké řeky…Velmi čtivé jsou zápisky autorky z Tasmánie, kde se setkala krom dalších zajímavých lidí také s nejúspěšnějšími podnikateli Milanem Vyhnálkem (přezdíván sýrařský král) a s Joem Chromým (největší vývozce masa a pěstitel skvělých vín). Oba mají vyznamenání od anglické královny a autorka měla štěstí, že se jednoho předávání (J. Chromému) mohla zúčastnit. Knížka je souhrnem reportáží, rozhovorů i profilů těch, s nimiž se setkala. Čte se dobře a nejen, že se hodně dozvíte, dokáže vám místy vykouzlit i nejeden úsměv na tváři.

Brožovaná publikace formátu A5 o 200 stranách je doplněná černobílými i barevnými fotografiemi. Stojí 200 Kč nebo 20 AUD nebo 20 USD.

Objednávejte mailem na cesky-dialog@seznam.cz nebo telefonicky na 739 091 057. Knihy lze vyzvednout i osobně v Praze, v redakci Českého dialogu v Klementinu.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012