Konference Českých škol bez hranic

-red- 6 2013 Naši ve světě česky

Česká škola T. G. Masaryka, Chicago

14.-16. června 2013

 

Ve dnech 14.-16. června 2013 pořádala Česká škola T. G. Masaryka v Chicagu již druhé setkání učitelů češtiny a organizátorů českých škol, kteří působí ve Spojených státech amerických. Konference se zúčastnila zakladatelka občanského sdružení Českých škol bez hranic, o. s., Lucie Boucher-Slavíková, která přijela z Paříže, aby učitele informovala o dění v Českých školách.

 

Vzájemné seznámení účastníků jsme naplánovali na pátek. Učitelé se setkali v centru, kde strávili celý den rozličnými aktivitami. Absolvovali přednášku o možnostech využití Art Institutu a jeho elektronické databáze pro práci s dětmi, pokochali se výhledem na Chicago z Willis Tower a projeli se lodí po Chicago River i po Michiganském jezeře, aby poznali architektonické skvosty downtownu.

Sobotní program zahájili generální konzulka ČR v Chicagu Dana Huňátová a ředitel České školy T. G. Masaryka Andrew Bultas. Paní generální konzulka účastníkům ve svém  referátu tlumočila způsoby podpory ministerstva zahraničních věcí v oblasti výuky češtiny v zahraničí. Následovala přednáška Lucie Boucher-Slavíkové o vývoji situace výuky českého jazyka v Českých školách bez hranic v průběhu minulého roku. Po tradičním obědě v nejstarší české restauraci Spojených států jménem Klas jsme se vrátili zpátky do školy T. G. Masaryka, kde pokračovala konference. Jednotlivé české školy představily své projekty a činnosti, pohled na zřizování Českých škol bez hranic jsme diskutovali také na setkání s rodiči dětí, kteří se vzdělávají v Masarykově škole. Po skončení přednášek a diskuzí následoval prodejní veletrh nakladatelství Meander, prohlídka budovy školy a výstavy Létající Líza. Na odpolední představení Vyšetřování ztráty třídní knihy, které pro konferenci připravilo místní Sdružení přátel divadla a školy, se k nám připojil i pan velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič. Večer jsme strávili na zahradě školy, která připravila barbecue, a nechybělo ani hraní na kytaru, housle a zpěv českých písniček.

Nedělní část konference hostil generální konzulát ČR v Chicagu. Lektorka z ČR, Klára Moldová, si připravila přednášku o logopedii a Lucie Boucher-Slavíková navázala tématem bilingvismu. Konferenci jsme zakončili diskuzí o vzniku nové soutěže pro děti českých škol v USA s konzulkou Milanou Ličkovou a burzou nápadů na zkvalitnění výuky.

Setkání se zúčastnilo 16 učitelů z Atlanty, Chicaga, Los Angeles, Philadelphie a  Portlandu. V rámci nedělního setkání jsme odhlasovali datum a místo třetího ročníku konference v  Dallasu (Texas), 28.-29. června 2014.

 

Klára Moldová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012