Bohemia v Budapešti slavila 20

Dvacáté narozeniny, v životě lidském je to nejkrásnější věk. Podobně plný energie a radosti z vlastního bytí je i Přátelský kruh Bohemia v Budapešti, založený v roce 1993 přáteli české kultury. Měla jsem tu čest být pozvána na veselé dvoudenní oslavy, které se konaly ve „velkém stylu“ . Tím ovšem není míněna jakákoli okázalost, ale obdivuhodný rozsah i obsah všeho, co organizátoři z Bohemie pro všechny své členy i mnoho hostí připravili.
Už v roce 2003 za rozsáhlé aktivity ve prospěch české kultury v Maďarsku dostal spolek Bohemia cenu Gratias Agit udělovanou Ministerstvem zahraničních věcí. Letos je to tedy 10 let. A protože i druhé desetiletí naplnili členové Bohemie velmi bohatou činností na poli kulturního sbližování obou národů, byla spolku u příležitosti 20. narozenin za tyto aktivity udělena další cena – tentokrát Ministerstvem kultury. Její předání proběhlo 7. června, v předvečer hlavních oslav, v budově Velvyslanectví ČR v Budapešti z rukou velvyslankyně, paní Heleny Bambasové a ředitele Českého centra, pana Michala Černého. Následoval krásný koncert. Hudební dárek spolku Bohemia věnovali společně houslista Jaroslav Šonský ze Švédska, také nositel ocenění Gratias Agit roku 2003, v němž začala i jeho spolupráce a přátelství s členy Bohemie, a domácí vynikající cembalistka Borbála Dobozy, kterou pojí s Českou republikou vřelý vztah. Studovala zde a umí výborně česky. Umělci společně přednesli krásný a virtuosní barokní program, paní Dobozy přidala ještě dvě sólo sonáty českého skladatele J. A. Bendy, jehož hudbu velmi miluje a byla i tématem její doktorské práce. Koncert i předání ceny se konaly v krásných reprezentativních prostorách velvyslanectví a Českého centra, následovala sklenka šampaňského a příjemné setkání s týmem našeho zastupitelství. Všichni zde oceňují práci spolku, který v mnohých aktivitách (vydávání knih, pořádání výstav a organizování dalších kulturních událostí pro budapešťskou veřejnost) velmi dobře doplňuje práci Českého centra i ambasády.
Den D byla sobota 8. června
Toto datum měli všichni z Bohemie zapsané už dlouho v diáři. Ale také hosté ze Slovenska, odkud přijel zazpívat ženský sbor Českého spolku v Košicích (ano, ten, který před pár dny zpíval v Praze v naší organizaci) a hosté z Chorvatska (další sbor a hudebníci českého původu z okolí Daruvaru, kde žije česká menšina), a ovšem my z Prahy. Bohatý program, do kterého byly zahrnuty nejen aktivity členů Bohemie, ale i spřátelených institucí, trval od 16 hodin až do půlnoci. Jeho příprava musela být velmi náročná, však se účastnilo kolem 300 hostí. Však se také oslavy konaly v krásně zrekonstruovaném historickém domě, který hosté obsadili od sklepa přes malé nádvoří v přízemí až po sály v patře. Vše začalo slavnostními zdravicemi a gratulacemi zahraničních hostů, kteří postupně sfoukli 20 rozžatých svíček, vždy po pěti na celkem čtyřech dortech. I já jsem si foukla. Krátce předtím se však nad Budapeští z krásného předletního dne strhla bouřka a lijavec, takže se zahájení oslav situované na nádvoří domu, muselo konat pod deštníky. Ani to však nebránilo všeobecnému dobrému naladění.
Oslavami žil po několik hodin celý dům. Všude bylo k vidění něco z bohaté historie spolku, výstavy z prací členů – obrazy, fotografie, vydané publikace, časopisy. Hosté mohli zalistovat bohatou kronikou. V několika prostorách současně probíhaly programy: módní přehlídka, vystoupení obou sborů, z Košic i z Chorvatska, probíhala „koláčová“ soutěž, vyhlašovali se vítězové, probíhal taneční kurz, listovalo se bohatou kronikou Bohemie. A ovšem jedlo, pilo, hodovalo a také tančilo v útulném, krásně zařízeném sklepení.
Všichni zúčastnění se dobře bavili, a také komentovali, jak je neuvěřitelné, kolik toho spolek Bohemia za relativně krátkou dobu už dokázal. O tom jsme se zmiňovali v Českém dialogu už vícekrát, a také přinesli rozhovor z jednou z jeho zakladatelek, Évou Molnár. Informujeme často o událostech, které tato činorodá osoba v Budapešti spolu se svými kolegy, Otou Zachárem, Lászlo Polgárem, Ilonou Goldmannovou a dalšími zorganizovala. Z těch největších zopakujme, že to byla velká výstava Alfonse Muchy v Muzeu krásných umění, kterou navštívilo 75 000 návštěvníků a zahájení největšího maďarského hudebního festivalu v roce 2009 několikadenním českým programem s akcentem na dílo Bohuslava Martinů. Spolkový výpravný časopis Bohemia vždy stojí za prolistování, a i když si v maďarštině příliš nepočteme, je z něj vidět láska a péče, s jakou je připravován. Členové spolku ale také překládají a vydávají české knihy a rozvíjejí v Budapešti mnohé jiné aktivity ve prospěch naší země. Podnikají také časté výpravy po stopách významných Čechů do ČR, ale i do dalších zemí, jezdí do Česka pravidelně dokonce i na vodu a stále se zdokonalují v češtině. O svém dvacetiletí připravili i krásné CD, na němž je vše zdokumentováno.
Gratulace
Na oslavách jsme za náš časopis a za Mezinárodní český klub předali zástupcům Bohemie malé dárky, ale také hezký diplom a udělili čestné členství v našem klubu. Vážíme si návštěv členů Bohemie v Praze na našich akcích a spolupráce s nimi. Přejeme i nadále plno dobrých nápadů a ještě více energie a vytrvalosti v jejich prosazování, protože toho je, jak všichni organizátoři dobře vědí, dnes velmi zapotřebí. Vivat Bohemia!
PS: Budapešť ve dnech oslav Bohemie byla krásně letní, elegantní a přívětivá, ale valila se na ni velká povodňová vlna z Dunaje. Až na tu zmíněnou bouřku a částečně zatopené okraje se však velká voda do města nedostala. Tak dopadly šťastně nejen oslavy, ale vše dobře přežila i krásná metropole na Dunaji, kam se vždy ráda vrátím.
Martina Fialková
Foto: Oto Zachár - Paní velvyslankyně Helena Bambhasová gratuluje Bohemii
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad