Jaroslav „Jerry“ Gebr

-red- 6 2013 Naši ve světě česky

V Česku narozený výtvarník  Jaroslav „Jerry“ Gebr  vystudoval svůj obor na evropských akademiích v Praze, Mnichově a Florencii. Po čtyřletém pobytu v Jižní Americe, během něhož se věnoval portrétování a chrámovým freskám, se stal občanem Spojených států a začal pracovat v  Hollywoodu.

Jeho malby a scénické umění se uplatnily hlavně  ve značném počtu klasických filmů, jako    „The Sound of Music“, „My Fair Lady“, „The Shoes of the Fisherman“, „The Sand Pebbles“, „Scarface“, „Comes A Horseman“,  „Batman“ a „Star Trek“. V poslední době pak ve filmech „The Princess Diaries“ a „The Coutry Bear“.

Jerry spolupracoval s mnoha význačnými režiséry filmového průmyslu, m. j. s Johnem Bedhamem, Clintem Eastwoodem a Stevenem Spielbergem. Patrně nejznámější je pro svou výraznou titulní práci na filmu (The Sing s herci Paulem Newmanem a Robertem Redfordem. Jerry má rovněž rozsáhlé zkušenosti s televizními seriály  jako je „Rod Serling´s Night Gallery“, „Kojak“, „Columbo“ a „Murder, She Wrote“.

Během své kariéry rozšířil svou činnost v Hollywoodu i na  nezávislé zakázky pro rozličné  klienty, včetně US Armády  a námořnictva, Circus Vargas, Hastiings School of Law, Harcourt-Brace Jovanovich,  Jules Stein Eye Institute UCLA, větší  zábavná místa v  Atlantic City a Las Vegas, pro LA Holocaust Memorial, jakož i  a pro  soukromé sbírky.

Je dlouholetým členem institucí  Local 816, I.A.T.S.E. a Academy of Motion Picture Arts and Sciences.

Jaroslav „Jerry“ Gebr

26. 5. 1926 – 7. 2. 2013

Jaroslav Gebr, opravdový a nefalšovaný umělec, je na obrázku vlevo s jedním ze svých unikátních obrazů, které figurovaly ve zkušebních epizodách „Noční galerie“ od Roda Serlinga. Jerry zemřel pokojně po dlouhé nemoci ve svém domě v Tarzane v Kalifornii, tak jak to bylo jeho přáním. Svou více než padesátiletou kariéru v Hollywoodu začal u firem Fox a MGM, posléze se stal šéfem Oddělení jevištního umění v Universal Studios, kde pracoval více než 30 let. Do práce přišel pozdě jen jednou, a to když on i všichni ostatní byli zdrženi velkou havárií na dálnici. Jeho profesionalita a nadšení pro vše, co dělal, byly legendární. Jerry se stal v roce 1984 členem Akademie filmových umění a věd, a obdržel řadu ocenění pro svou rozsáhlou práci ve filmovém průmyslu. I přes obrovské úspěchy však zůstal velmi skromným člověkem. „Myslím, že jsem udělal dost dobré práce,“ řekl své ženě, když se ho ptala, jak je spokojen se svým životem. A Jerry nikdy nepřestal kreslit, filmovat a malovat. Některé z jeho pozoruhodných prací je možno vidět a číst o nich na jeho webových stránkách jerrygebrart.com a gebr.art.com. Jerry měl rád literaturu a sport. Na každou otázku z historie měl rád literaturu a sport. Na každou otázku z historie měl vždy správnou odpověď. Sám hrál lední hokej a tenis, a s oblibou sledoval americký fotbal. Miloval moře, miloval zvířata, miloval přírodu – byl prostě milovníkem života. Sám aktivně rozhodoval o svém zdravotním programu a statečně bojoval až do konce. Jeho oddané manželce, jakož i rodině a přátelům, po něm zůstává bolestná prázdnota spolu s nezapomenutelnou vzpomínkou. „Besame, Mucho...!“

 

New York Times

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012