Malý velký potok Botič

Anna Sobotková 6 2013 Ostatní česky

Voda v Praze začíná pomalu ustupovat, Vltava se uklidnila a všichni se můžeme zaměřit na sčítání a odstraňování škod. Já bych se však ráda pozastavila u jednoho z nejdelších pražských potoků a to u Botiče, který nás během posledních dnů velice překvapil svou silou.

Zatímco se oči všech s obavami upíraly na rozvodněnou Vltavu, dobrovolníci, vojáci a hasiči se snažili co nejrychleji postavit zábrany, na jindy mírumilovný potok Botič, který protéká Prahou a měří 34,5 km nikdo nepomyslel.

Většina Pražanů vnímá tento potok, který protéká přes Michli, Nusle, Vršovice, část Vinohrad, Záběhlice až k nádrži Hostivař za naprosto neškodnou, spíše mírně zapáchající stoku.

Botič však nezpůsobil Praze svým rozvodněním problémy poprvé.

Už v červenci 1958 při rozvodnění zatopil Hostivař a další části Prahy.

Povodeň vedla k urychlení rozhodnutí o vybudování Hostivařské přehrady.

V květnu 1963 se Botič rozvodnil v oblasti Michle. Tehdy dokonce došlo i ke ztrátám na životech utonutím.

Pokud bychom se podívali do historie. Zjistíme, že první zmínky jsou v archivech zdokumentované již z 12. století. Název Botič je odvozen od slova botění, což ve svém významu znamená rozvodnění, nabývání na objemu. Je tedy vidět, že už naši předci měli s tímto potokem špatné zkušenosti. Podle jiné pověsti přišel Botič k názvu spolu s mlýnem pod Vyšehradem, okolo kterého tekl.

Není to však jediné pojmenování, se kterým se můžeme v souvislosti s tímto potokem setkat, najdeme ho i pod jménem Vinný potok, tento název se datuje již od středověku,

kdy se Nuselské údolí nazývalo Údolí Viničné. Dodnes v |Praze existuje ulice Nad Vinným potokem. V období husitských válek se zase nazýval Cebron.

V 18. století Zasav, ale setkáme se i s názvy Podanka. nebo Potanka. I dnes Pražané používají dvojí verzi názvu - pro některé Prahou protéká „Boťič pro jiné Botyč“.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012