Malý velký potok Botič

Voda v Praze začíná pomalu ustupovat, Vltava se uklidnila a všichni se můžeme zaměřit na sčítání a odstraňování škod. Já bych se však ráda pozastavila u jednoho z nejdelších pražských potoků a to u Botiče, který nás během posledních dnů velice překvapil svou silou.
Zatímco se oči všech s obavami upíraly na rozvodněnou Vltavu, dobrovolníci, vojáci a hasiči se snažili co nejrychleji postavit zábrany, na jindy mírumilovný potok Botič, který protéká Prahou a měří 34,5 km nikdo nepomyslel.
Většina Pražanů vnímá tento potok, který protéká přes Michli, Nusle, Vršovice, část Vinohrad, Záběhlice až k nádrži Hostivař za naprosto neškodnou, spíše mírně zapáchající stoku.
Botič však nezpůsobil Praze svým rozvodněním problémy poprvé.
Už v červenci 1958 při rozvodnění zatopil Hostivař a další části Prahy.
Povodeň vedla k urychlení rozhodnutí o vybudování Hostivařské přehrady.
V květnu 1963 se Botič rozvodnil v oblasti Michle. Tehdy dokonce došlo i ke ztrátám na životech utonutím.
Pokud bychom se podívali do historie. Zjistíme, že první zmínky jsou v archivech zdokumentované již z 12. století. Název Botič je odvozen od slova botění, což ve svém významu znamená rozvodnění, nabývání na objemu. Je tedy vidět, že už naši předci měli s tímto potokem špatné zkušenosti. Podle jiné pověsti přišel Botič k názvu spolu s mlýnem pod Vyšehradem, okolo kterého tekl.
Není to však jediné pojmenování, se kterým se můžeme v souvislosti s tímto potokem setkat, najdeme ho i pod jménem Vinný potok, tento název se datuje již od středověku,
kdy se Nuselské údolí nazývalo Údolí Viničné. Dodnes v |Praze existuje ulice Nad Vinným potokem. V období husitských válek se zase nazýval Cebron.
V 18. století Zasav, ale setkáme se i s názvy Podanka. nebo Potanka. I dnes Pražané používají dvojí verzi názvu - pro některé Prahou protéká „Boťič pro jiné Botyč“.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad