Stalo se v květnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 6 2013 Aktuality česky

Celý květen s malinkými přestávkami lilo a lilo. Tento článek píšu 3. června a to už jsou celé Čechy včetně Prahy pod vodou. Televize rozumně vysílá místo politických pitomostí z úst našich současných i bývalých politiků průběžné zpravodajství. Při povodni v roce 2002 jsem psala o lidech, které katastrofa postihla. S fotografem Mirkem Martinovským jsme mj. byli v Karlíně v ateliéru malířky Josefíny Garaiové. Ta zachránila jedny boty, svazek štětců a psa. Nikdy se nezbavím pocitu hrůzy, který nás obklopoval ve vylidněném a podmáčeném Karlíně. Teď se to opakuje. Celý národ je vinou nekonečných dešťů a následných zátop v depresi.

Co zajímavého se stalo v květnu?

Odmykání sedmero zámků v kapli sv. Václava ve Svatovítské katedrále bylo slavnostním aktem, předcházejícím vystavení českých korunovačních klenotů pro veřejnost. Byli tam prezident Miloš Zeman, premiér Petr Nečas, kardinál Dominik Duka, předseda senátu Milan Štech, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, děkan svatovítské kapituly Václav Malý a pražský primátor Bohuslav Svoboda. Každý z nich odemknul jeden zámek, chvíli pobyli v komoře a pak čekali, až budou klenoty přeneseny na oltář kaple. Akt to měl být výjimečný a bohužel také byl. Miloš Zeman vypadal jako opilý a také se tak choval. Předtím totiž byl na návštěvě ruské ambasády. Chvíli to vypadalo, že upadne, pak že poblinká vitrínu. Veřejnost řešila otázku, zda větší ostudou pro nás bylo ukradené pero, co si z Chile přivezl Václav Klaus - nebo zda fakt, že z přímé volby prezidenta vyšel takový dáreček.

Miloš Zeman znovu oslnil národ. Odmítl jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu, na kterém mu vadí jeho chování. Putna se přihlásil ke své homosexualitě. Popírání akademických svobod nás vrací do padesátých let. Začala diskuse o tom, zda prezidentovi právo jmenování odebrat či ne.

Vatikán oznámil, že papež František nepřijede na červencovou pouť k uctění věrozvěstů Cyrila a Metoděje na moravském Velehradě. Připomínáme si 1150 let od jejich příchodu k nám. Zastupovat papeže bude záhřebský arcibiskup Josip Bozanovič.

V Praze skončil dlouhý boj o vládu na městem mezi ODS, TOP09 a sociálními demokraty. ODS byla tak rozhádaná, že se nezmohla na efektivní vyjednávání s TOP o racionální spolupráci. Výsledkem je, že Bohuslav Svoboda (ODS) přestal být primátorem a teď jedná a hádá se každý s každým. TOP trvá na tom, že bude mít primátorské křeslo - jenže na ně nemá kandidáta!

Ve Švýcarsku začal proces v kauze podivné privatizace Mostecké uhelné (společnosti) před patnácti lety. Obvinění jsou obžalováni z praní špinavých peněz a podvodů. V Praze byl už v únoru vyslýchán protikorupční policií Miloš Zeman. Byl tehdy ministerským předsedou. Vzniklá škoda je 1, 686 miliardy korun.

Zemřel Valtr Komárek (82), významný politik a prognostik. Jeho životním krédem bylo prohlášení: „Politika je od toho, aby zde bylo příjemněji.“.

Za malého zájmu lidí (všeho politického vyznání) se konaly oslavy 1. máje. Pikantní bylo jen dění u pražské Křižíkovy fontány ve Stromovce. Dopolední komunisty tam odpoledne vystřídala sociální demokracie, což nijak nevadilo prodejcům buřtů a piva. Mladí komunisté v reminiscenci na předvolební boj prodávali placky s heslem Volte Karla – jenže místo pana Schwarzenberga na nich byl portrét Marxe. Milouš Jakeš na oslavě nechyběl, jestli měl odznak není známo.

Bývalá místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová bude poradkyní prezidenta Miloše Zemana pro oblast justice a spravedlnosti. Bez nároku na honorář bude řešit v hradní minikanceláři sporné zákony, milosti a nominace ústavních soudců.

Mela kolem Ústavu pro studium totalitních režimů pokračovala. Nová ředitelka Pavla Foglová např. oznámila, že chce žalovat svého předchůdce Daniela Hermana kvůli nepřípustnému zacházení s penězi. Prý den před svým odvoláním zvýšil pracovníkům ústavu platy!

Ve Svatovítské katedrále na pražském Hradě sloužil kardinál Dominik Duka mši k 60. výročí vysílání naší televize. Připomenul její význam v roce 1968, 1969 a 1989 – tenkrát byla hlavním zdrojem informací a ovlivnila politické dění v celé společnosti.

Na Moravě byly objeveny obrovské podzemní nádrže nezdaněného lihu. Byly ukryty pod vrstvou suti a betonu, silnou až dva metry. Beton to byl kvalitní, jaký se používá na stavbu mostů. Takže skoro milion litrů lihu byl v bezpečí, navíc nebyly k nalezení výpustné ventily, proto se policie občas musela do nádrží pořezávat. Škoda na daních je skoro 300 milionů korun.

Stydím se to opakovat, ale fakt jsme světoví! Na pražském hradě se koná výstava o americké hvězdě Marilyn Monroe. K vidění jsou šaty, boty, fotografie - ty ale bohužel ne všechny. V Praze byl vykraden kamion, který nesmírně cenné originální fotografie z Itálie převážel. Současně byly na holešovickém překladišti vybrakovány další kamiony s luxusním zbožím z Itálie.

Omlouvám se, ale tentokrát nemám žádnou optimistickou zprávu na konec. Zkusím tedy modlitbu, ke které se můžete přidat: Sluníčko, prosím Tě, přijď k nám!

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012