Slavení masopustu v Gerníku

Kristina Peková 4 2013 Naši ve světě česky

V neděli, 10. února, občané z Gerníka slavili masopust. Po celý předcházející týden byl cítit ruch příprav, děvčata a ženy připravovali své kroje, které při této příležitosti oblékli, a každý se těšil na masopustní bál. Příjemné překvapení Gernickým připravily starší ženy, které po dlouhé době se také objevili v tradičních krojích

I když počasí nepřálo, na slavnost přijeli hosté ze Svaté Heleny a také mládež z českých vesnic ze Srbska, oblečená v tradičních krojích. Na Gerník také zavítal rómský zpěvák Mário Bihári se skupinou Bachtale Apsa z České republiky, kteří byli na cestě po Rumunsku a zahráli několik písní při začátku slavnosti. Skupinu doprovázel i ředitel Českého centra Bukurešť, pan René Kubášek s kolegyni Petrou Dobruškou.

Tento rok se bálu zúčastnilo mnoho Gernických občanů, dokonce i starší se přišli podívat, takže taneční sál kulturního domu byl plný, což se nestalo už po dlouhou dobu. Tancoval se valčík, polka ale i rumunské tance, takzvané „hory“ až do bílého rána. Ráno mládež, v doprovodu muziky, začala navštěvovat domy, kde byla pohoštěná svařeným vínem nebo slivovicí a taky smaženými šišky.

Odpoledne se mládež znovu sešla v místní hospodě, kde se tancovalo a zpívalo do pozdních večerních hodin.

Foto: Josef Bouda

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012