Rodinné dědictví

V české vesnici rumunského Banátu ve Svaté Heleně stále prosperuje rodinný podnik truhlářské dílny.
Pracují v něm dva bratři, kteří pokračují v díle svého otce, dědečka a praděda.
Jsou čtvrtou generací truhlářů, kteří od svého otce získali znalosti, vědomosti a dovednosti a úspěšně je převedli do praxe.
Když jsme žáky Základní školy, klademe si otázky, které řemeslo si vybrat, kterou střední školu si zvolit.
Rozhodování dnešní generace je o to složitější, protože děti si musí práci vybrat tak, aby je bavila a aby se
po absolvování školy uplatnily.
Je zajímavé sledovat, že většina dětí si zvolí stejné nebo podobné zaměstnání jako jeho rodiče. Z rodin právníků se děti rozhodnou studovat zase práva. Při rozhodování o své budoucnosti má zřejmě velký vliv prostředí, ve kterém vyrůstáme.
I v případě truhláře Václava Peka (foto vedle) volba řemesla proběhla podobně.
Pan Václav Peka (otec) zemřel velmi mladý ve válce. Jeho žena, dcery a syn žili na Svaté Heleně. Když otec zemřel, byl jeho syn malý, ale velmi ho přitahovalo nářadí, které po otci v dílně zůstalo. Nářadí, dílna i jeho dovednosti vyrobit jednoduchý truhlářský výrobek v něm vyvolalo touhu vyučit se truhlářem. Proto ve čtrnácti letech odešel do Beogradu ( Srbsko). Po vyučení a návratu domů, musel pracovat na poli, práce v truhlářské dílně byla až na druhém místě.
Je velký rozdíl mezi způsobem výroby kdysi a v současnosti. Komunisté nedovolili lidem podnikat, nesměli vlastnit silné a výkonné motory. Kterékoli řemeslo se mohlo provozovat až po vykonání všech prací doma, na poli nebo v lese. Řemeslníci měli omezené finanční prostředky, jednoduché nářadí, doprava materiálů i zhotovených věcí byla náročná. To vše omezovalo objednávky. Přesto vyrobený nábytek, okna nebo dveře byl pro vesničany velkou pomocí.
Z malé domácí dílny se stal podnik s několika zaměstnanci a díky moderní technice, novým strojům a moderní dopravě se výrobky této truhlářské firmy vozí do mnoha rumunských měst.
Takové firmy jsou přínosem jak pro podnikatele, tak i pro místní.
Úspěšný podnikatel je důkazem toho, že svou pracovitostí, odvaze stále se učit něčemu novému a nové umět prosazovat, dokazuje, že jeho firma byla a je úspěšná.
Místní mají možnost získat práci ve své vesnici a zůstává tam i se svou rodinou.
Tento příklad úspěšné firmy by nám měl dát námět k přemýšlení: předejme svým dětem to, co nás naučili naši rodiče. Učme je, aby dělali to, co je baví a věřme, že své vědomosti a znalosti uplatní a svou poctivou prací zúročí možná i ve své vlastní firmě.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad