Dárek pro Schwarzenberga

Loni 10. prosince bylo Karlu Schwarzenbergovi pětasedmdesát. Od té doby se událo mnoho: proběhla prezidentská kampaň, ministr zahraničí se stal jedním ze dvou kandidátů v druhém kole prezidentských voleb a nyní jsme svědky těžkých nedorozumění mezi ním a prezidentem Milošem Zemanem. Došlo to tak daleko, že byl nyní odstřižen od hradních akcí (vztyčování vlajky EU a jednání se šéfem Evropské komise José Barrosem). My jsme naopak v úterý 2. dubna vstávali ze židlí, když Karel Schwarzenberg přišel do kavárny nakladatelství Academia. Projevili jsme mu tak svou úctu.
Spisovatelka a režisérka Monika Le Fay dala dohromady sborník přání od jeho přátel a obdivovatelů, která mu poslali právě k těmto narozeninám. Knížka se jmenuje „Milý pane kníže“ - na každé pravé straně je text od pětačtyřiceti gratulantů, na každé levé fotka. V Academii se mezi regály táhla dlouhá fronta lidí, kteří chtěli knížku podepsat.
Na knížete jsme chvíli čekali, jel z jednání a tak nám začal zpívat duchovní P. Ladislav Heryán. Poprvé jsem slyšela celou mnohaslokovou píseň o infanterii - znala jsem jen jednu ze slok: Za císaře pána a jeho rodinu museli jsme vybojovat Hercegovinu... Ale nebyla jsem sama: zatímco co ostatní jsme poslouchali, těchto pár veršů zpívali všichni.
Vystřídal ho Vláďa Merta v tričku s portrétem knížete s čírem. S ním se zpívat nedalo, jen jsme poslouchali složitou a nádhernou muziku i slova. Najednou začal zpěvák pomalounku ubíral na intenzitě a ustupoval k oknům. Přišel Karel Schwarzenberg, hezky nás pozdravil, i ty úplně vzadu, a začal podepisovat. Po čase si k němu přisedl Merta a začal polohlasně zpívat svou píseň k narozeninám s refrénem o starém knížeti, milém kmetovi, ve kterém se probudí cit pro spravedlnosti a smete náš nevoňavý chlívek.
Před stolkem byla opravdová tlačenice, ale lidé se přece jen ostýchali se na naši politickou ikonu důvěrně sáhnout, jak to vídám na jiných autogramiádách. „ Myslela jsem, že fronta začne řídnout a ono ne a ne!“ komentovala to kolegyně Jana Moravcová z Metafory. Jubilant vydržel podepisovat skoro hodinu a půl.
Tentokrát jsem se přesvědčila, že moje slušnost není vždy na místě. Byla jsem druhá na řadě, když se kníže podíval na hodinky a řekl „Končím! Mám ještě dvě jednání!“. Tentokrát jsem měla vztek, protože poslední podpisy dostal pán s pěti knížkami a já měla jen jednu! V koutku jsem objevila Oldřicha Navrátila i duchovního Sváťu Karáska, ale neprodrala jsem se k nim. Bylo tam hodně lidí z novin, ale jen fotografové se odstrkovali.
Knihu, která je krásná, vtipná, dojemná a povzbudivá vydala Monika Le Fay .
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad